Kultura

Ciuchy z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 10:51
Choć karnawał już za nami, to łódzki Pałac Herbsta zaprasza na bal z dawnych lat.

Wjednym z oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi 25 marca zostanie otwarta wystawa "Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej". A podróż w świat imprezowych strojów rozpocznie się już w XVIII wieku, kiedy to na dworach królowała makarada i ekstrawagancja. Przez stroje epoki napoleońskiej i mieszczański biedermeier, misz-masz drugiej połowy XIX wieku trafimy do wieku XX. Odkryjemy czar strojów dwudziestolecia międzywojennego i to, co kryły już niemal współczesne nam szafy. Kuratorki, Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Ewa Halawa ze starych kufrów powyciagały stroje kobiece i męskie oraz akcesoria mody wieczorowej. A znalazły tam i pokażą nam: eleganckie suknie i okrycia balowe, kreacje XX-wiecznych projektantów, kostiumy maskaradowe urzekające wielością inspiracji, pantofelki i mufki, orientalne i koronkowe szale, wachlarze i pelerynki z ptasich piór, kotyliony i karnety balowe, fantazyjne kapelusze i torebki, balowe rękawiczki i ekstrawagancką biżuterię.

Kuratorki odsłaniają również kobiece tajemnice z zeszłych epok, proces przygotownia do wyjścia na bal oraz wszelkie "instrumenty uwodzenia": gorsety, krynoliny i turniury, które nadawały kobiecemu ciału pod balową suknią aktualnie modny kształt. Oj musiały się dziewczyny nacierpieć.

Ciuchy ciuchami, ale autorki wystawy zadbały również o to, by pokazać jak wyglądał Kopciuszek na balu w zeszłych epokach. Ekspozycję wzbogacają portrety dokumentujace efekt końcowy - panie, panny i panienki w tych wszystkich pawich piórkach i błyskotkach. Dziś to bezcenne dzieła sztuki oraz źródło informacji historycznych.

Prezentacja ubiorów dawnych lat to również obraz tamtego czasu. Modę balową charakteryzuje szczególna intensywność estetyczna i emocjonalna, a zarazem złożoność znaczeń związanych z wyrażaniem przez strój statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety.

A więc, kiedy zdobiono głowy piórkami? Jaką długość sukienki była modna w dwudziestoleciu międzywojennym? oraz czym są krynoliny i turniury? można będzie dowiedzieć się już 25 marca w Łodzi w Pałacu Herbsta, a wystawa potrwa do 22 maja.

Paulina Jakubowska (na podst. mat. pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dandys czy fircyk?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 07:40
W co lubili ubierać się mężczyźni żyjący w XIX wieku? Zmienne koleje męskiej mody prezentuje wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

FashionDRAW: rysunkowa moda

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 16:24
Zapraszamy na reportaż wideo z wernisażu pierwszej w historii wystawy polskiej ilustracji mody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódzkie "Przeoczenie"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 17:12
Zaproszenie na wystawę kobiet malarek oraz prezentacja kolejnej publikacji nominowanej do "Książki Historycznej Roku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeoczone artystki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 11:08
Dlaczego w przeszłości mieliśmy tak mało wybitnych artystek? Dlaczego ich prac nie ma w muzeach? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wystawa "Przeoczenie".
rozwiń zwiń