Autorzy ekspozycji koncentrują się na trzech aspektach miłości: relacjach łączących kobietę i mężczyznę, uczuciach rodzinnych oraz miłości do ojczyzny. Wystawa została przygotowana z inicjatywy profesor Teresy Grzybkowskiej oraz profesora Zdzisława Żygulskiego juniora, którzy są także autorami towarzyszącemu ekspozycji katalogu.
Paweł Jaskanis w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że przygotowana w Wilanowie wystawa będzie także początkiem dyskusji na temat tego, jak pozytywnie patrzeć na dzieje ojczyzny, sięgając po wzory historyczne. Paweł Jaskanis zwraca uwagę, że na plakatach informujących o ekspozycji jest słynna rzeźba autorstwa Antonia Canovy, przedstawiająca młodego Henryka Lubomirskiego jako Amora. Dodaje też, że dzięki uprzejmości zamkowego muzeum w Łańcucie, rzeźbę będzie można obejrzeć na wystawie.
W wilanowskiej Oranżerii można także zobaczyć inne znakomite dzieła, m.in. obrazy Jana Matejki i Jacka Malczewskiego. Wystawę komentują dwa tomy katalogu. Pierwszy zawiera fotografie wszystkich obiektów, noty katalogowe i eseje profesorów Teresy Grzybkowskiej i Zdzisława Żygulskiego, a drugi - eseje wybitnych historyków sztuki, kultury, literatury, obyczaju, muzyki: m.in. Mieczysława Tomaszewskiego, Jarosława Krawczyka, Jacka Kowalskiego.
Wystawa będzie prezentowana do 15 sierpnia 2010.