Kultura

Ciało w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:41
Galeria BWA Design zbiera właśnie najciekawsze i najdziwniejsze książki z całego świata. W powstającej we Wrocławiu czytelni zorganizowała projekt "Body in the Library".
Audio

Inspirację dla projektu "Body in the Library" stanowiło opowiadanie Agathy Christie o morderstwie w czytelni, ale Galeria BWA Design we Wrocławiu nie będzie rozwiązywać żadnych zagadek kryminalnych. Cały jesienny sezon poświęcony jest książce w przestrzeni kultury. Książka potraktowana została jako źródło wiedzy i inspiracja do tworzenia sztuki.

- Najbardziej interesuje nas w bibliotece fizyczny kontakt czytelnika z książką - opowiadała na antenie Trójki Katarzyna Roj z BWA Design.

Głównym zadaniem projektu "Body in the Library" jest stworzenie czytelni, której kształt, rozmiar i tematykę może zmienić każdy. W tej chwili książki do Galerii BWA Design spływają z całego świata, ostatnio z Nowej Zelandii.

Twórcy czytelni zapewniają, że zbierają nie tylko książki o sztuce, wśród gromadzonych tytułów, mogą równie dobrze znaleźć się podręczniki do gotowania, ćwiczenia z fizyki i wszelkiego rodzaju beletrystyka.

- Najbardziej cieszylibyśmy się, gdyby ludzie przychodzili do Galerii, by poczytać, zrelaksować się i napić się herbaty. Chcielibyśmy, żeby ludzie przynosili trochę swoich książek, trochę ze sobą zabierali, żeby porobili w czytelni jakieś delikatne interwencje - dodała Katarzyna Roj.

W powstającej czytelni zorganizowana została wystawa, na której artyści badają różne sposoby opowiadania historii oraz konfrontowania się z ograniczeniami języka. W wystawie uczestniczą: Magda Buczek, Justyna Gryglewicz, Łukasz Jastrubczak, Krzysztof Kaczmarek, Anna Maria Karczmarska, Wojtek Kosma, Katarzyna Krakowiak, Mateusz Kula, Maciej Lizak,  Mikołaj Moskal, Małgorzata Mazur, Olof Olsson, Agnieszka Piksa, Sabina Sujecka, Mikołaj Tkacz, Przemek Truściński, Zorka Wollny, Honza Zamojski.

14 października rusza w ramach projektu "Body in the Library" cykl wykładów. Pierwszym prelegentem będzie znawca literatury Piotr Rypson. Opowie on o powojennych książkach kieszonkowych. Nie zabraknie tematów dotyczących najbardziej palących problemów z wydawaniem książek. Piotr Marecki – naczelny Korporacji Ha!art będzie w Galerii BWA Design dyskutował z twórcami funkcjonującymi poza oficjalnym rynkiem wydawniczym.

Razem artystą z Zorką Wollny będzie można także przenocować w bibliotece, by zastanowić się czym jest delikatna więź człowieka z książką. Nocowanie w BWA Design rozpocznie się wieczorem 16 października.

(usc)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tadeusz Różewicz i Biuro Literackie - konkurs

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 15:09
Biuro Literackie otwiera nową siedzibę na wrocławskim rynku. Mamy dla Państwa egzemplarze wydanego niedawno przez Biuro zbioru opowiadań Tadeusz Różewicza "Wycieczka do Muzeum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krajobraz po bitwie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 09:00
Festiwal Łódź Design prezentuje przedmioty, które są prawie niezgodne z prawami fizyki i jednocześnie jak najbardziej funkcjonalne.
rozwiń zwiń