Kultura

Dama opuszcza Zamek Królewski

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 11:00
W Zamku Królewskim w Warszawie już tylko do 30 stycznia można oglądać wystawę arcydzieł ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w tym słynną "Damę z gronostajem".

Od wernisażu, który odbył się 17 maja ub.r., do tej pory dzieło Leonarda da Vinci zobaczyło ponad 81 tysięcy osób.

Oprócz "Damy z gronostajem" na Zamku Królewskim można zobaczyć inne dzieła z krakowskiej kolekcji, m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta Harmensza van Rijn.

- Wystawę zobaczyło do tej pory ponad 81 tysięcy osób. Ponieważ są to ostatnie dni zwiedzania wystawy, przypuszczam, że odnotujemy wzrost frekwencyjny. Myślę, że liczba zwiedzających może ostatecznie wzrosnąć do ok. 85 tysięcy - ocenił w rozmowie  Ziemowit Koźmiński, dyrektor ds. marketingu Zamku Królewskiego. - Od 9 listopada 2011 do 5 lutego 2012 r. "Dama z gronostajem" będzie pokazywana w National Gallery w Londynie - informuje Koźmiński.

Pytany o najważniejsze ekspozycje organizowane przez Zamek Królewski w 2011 roku, Koźmiński odparł, że będą to dwie wystawy poświęcone Stanisławowi Augustowi: w Polsce i Francji.

Pierwsza wystawa pt. "Stanisław August - król Polski, mecenas i kolekcjoner wieku oświecenia" zostanie otwarta 2 kwietnia w Pałacu Cesarskim w Compiegne we Francji.

- Chcemy przybliżyć postać Stanisława Augusta w kontekście jego starań o awans cywilizacyjny Rzeczypospolitej, jako mecenasa i kolekcjonera. Zaprezentujemy prawie 170 dzieł sztuki najwyższej klasy; obiekty sprowadzamy z całej Europy - opowiadał Koźmiński. - Będzie to przede wszystkim malarstwo, ale również rzeźby, które wchodziły w skład kolekcji. Chcemy pokazać pasję kolekcjonerką Stanisława Augusta, zaprezentować go jako człowieka kultury, trochę odejść od kwestii politycznych - dodał.

Z kolei warszawska wystawa zostanie zainaugurowana 18 listopada na Zamku Królewskim i będzie zatytułowana "Stanisław August - ostatni król Rzeczypospolitej. Odrodzenie w upadku".

- To będzie znacznie większa prezentacja, zgromadzimy na niej ponad 250 dzieł sztuki. Kładziemy nacisk na politykę królewskiego mecenatu, wystawa obejmie pełne spektrum działalności Stanisława Augusta. Oprócz dzieł sztuki będziemy pokazywali pamiątki z epoki po Stanisławie Auguście; przede wszystkim chcemy pokazać działalność Stanisława Augusta w kontekście upadku Rzeczypospolitej - zwrócił uwagę Koźmiński.

Jak zauważył, z oceną postaci Stanisława Augusta wiąże się zawsze problem interpretacyjny polegający na tym, że w powszechnej świadomości nadal pokutuje przekonanie, że był to najgorszy król, że to przez niego upadła Rzeczypospolita.

- Przygotowując naszą wystawę opieramy się o badania. Już w latach 80. Adam Zamoyski, przygotowując się do publikacji swojej książki o Stanisławie Auguście, pokazywał go jako wybitnego polityka, żyjącego w bardzo trudnych czasach. Nie chciałbym powiedzieć, że na wystawie wybielamy postać króla, ale pokazujemy ją w szerszym kontekście - tłumaczył Koźmiński.

Przypomniał, że od października na Zamku Królewskim organizowane są wykłady poświęcone Stanisławowi Augustowi. Prelekcje kontynuowane są w 2011 r. i są pewnego rodzajem wprowadzeniem do warszawskiej wystawy w listopadzie. - Te wykłady przedstawiają go w świetle najnowszych badań, a więc bardziej przychylnie, choć wskazują oczywiście na błędy jakie popełniał w czasie swego panowania - zauważył Koźmiński.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W stronę sztuki: "Dama z łasiczką (gronostajem)" Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2009 11:39
26 lipca 2009, godz. 9:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dama...wróciła do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 10:55
„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, wypożyczona przez Fundację Książąt Czartoryskich, od połowy października 2009, na wystawę „Od Botticellego do Tycjana”, zorganizowaną w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie wróciła do Krakowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dama...przybyła do stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 15:18
W ścisłej tajemnicy, specjalnie zapakowany do metalowej skrzyni zabezpieczającej przed wstrząsami i zmianą warunków klimatycznych, najbardziej bodaj znany obraz spośród polskich zbiorów czyli „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci przywieziony został do Warszawy (bezpośrednio z budapeszteńskiego Muzeum Sztuk Pięknych). Na swoje stałe miejsce przy ul. św. Jana w Krakowie wróci dopiero jesienią, po zakończeniu remontu Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 23:25
Samouk i niebywały talent, obdarzony geniuszem. Początkowo posiadł podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Braki uzupełniał całe życie.
rozwiń zwiń