Kultura

Gra dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 15:00
200 malarzy, prawie 260 dzieł, artyści z XIX i XX wieku, a także współcześni - tak zapowiada się wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach, która zostanie otwarta w najbliższy piątek.

Ekspozycja zaprezentuje prace artystów, których twórczość kształtowała się w najważniejszych ośrodkach artystycznych Europy.

- Wśród różnych stylów i tematów, uprzywilejowane miejsce na ekspozycji zdaje się mieć malarstwo polskich monachijczyków, główki dziecięce i twórczość Henryka Haydena - zapowiada komisarz wystawy Joanna Kaczmarczyk.

Grupę monachijskich malarzy na wystawie prezentować będą m.in. obrazy Tadeusza Ajdukiewicza, Józefa Brandta, Jana Nepomucena Głowackiego, Henryka Grabińskiego, Romana Kochanowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego Jacka Malczewskiego i Władysława Maleckiego. Z kolei Ecole de Paris reprezentują m.in. Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz i Jan Rubczak.


Ciekawie zaprezentowany zostanie także zbiór sztuki Młodej Polski, tu należy wymienić takie nazwiska jak: Jankiel Adler, Rajmund Kanelby, Marcin Kitz, Adolf Abraham Milich, Abraham Neuman. 

Prawdziwe perełki to również dzieła Menasze i Efreima Seidenbeutelów, Artura Szyka i Leona Weissberga oraz prace polskiego malarza związanego z Paryżem - Henryka Haydena.

XX wiek i jego malarstwo zaprezentują dzieła m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego, Zbigniewa Pronaszki, Wacława Borowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Zofii Stryjeńskiej, Jana Cybisa, Marii Jaremy, Erny Rosenstein i Tadeusza Brzozowskiego. Ponadto są prace Jana Berdyszaka, Zdzisława Nitki i Tomasza Tatarczyka.

W zaciemnionym pomieszczeniu pokazany zostanie "Widok Tyńca" Saturnina Świerzyńskiego w ujęciu konserwatorskim. Eksponowany w świetle ultrafioletowym i sodowym obraz ukaże, jakim zabiegom restauratorskim był poddawany w przeszłości; tej części wystawy towarzyszyć będzie fachowy komentarz konserwatorów.

Po raz pierwszy eksponowane będą nie tylko lica obrazów, ale i ich odwrocia. "Znajdują się na nich różne napisy dokumentujące historię obrazu; tytuły i dopiski autorskie, dedykacje, nalepki z wystaw, pieczęcie składów z artykułami malarskimi, naklejki domów aukcyjnych, czy - zwłaszcza w przypadku malarstwa współczesnego - sygnatury" - wyjaśniła komisarz wystawy.


Przy wybranych pracach znajdą się krótkie eseje w wersji audio, będzie więc można przysiąść i wysłuchać historii oraz ciekawostek, związanych z poszczególnymi dziełami.
Kolekcja powstała w rodzinie malarza Aleksandra Mroczkowskiego (1850-1927); wypożyczył ją muzeum wnuk artysty Jerzy Krogulec - który nadał jej obecny kształt. Wystawę zaaranżował prof. Ksawery Piwocki. Ekspozycja została przygotowana na dwóch kondygnacjach gruntownie wyremontowanych sal wystawowych dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nieznane dzieła Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 06:18
Muzeum Narodowe prezentuje ponad 300 prac artysty, wiele dotychczas nie wystawianych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń