Kultura

"Powiało na mnie morze snów..."

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 14:07
W Jedynce zapraszamy na prawykonanie nowego dzieła Pendereckiego, wystawy do Szczecina i Krakowa, toruńską premierę teatralną "Nowy Don Kichot" i "Trojan" do Opery Narodowej.
Audio

W "Magazynie sztuk pięknych" Anna Retmaniak opowiada o prawykonaniu nowego dzieła Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej. "Powiało na mnie morze snów... - pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę to sześćdziesięciominutowa kompozycja do tekstów polskich poetów, która kończy obchody Roku Fryderyka Chopina.

Rozmawiamy z Carlusem Padrissą reżyserem "Trojan" Berlioza, współzałożycielem powstałego w 1979 roku zespołu La Fura dels Baus. "Trojanie" to
pierwsza w 2011 roku premiera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej - koprodukcja z Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu i Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. Dyrygować będzie Walerij Giergiew

Zapraszamy też do Szczecina na wystawę "Na dworze książąt pomorskich".

Okazuje się, że spuścizna artystyczna książąt pomorskich zachowała się w drobnych fragmentach, rozproszonych po Europie, dając obecnie cząstkowe świadectwo swego poziomu i zasięgu. Dziś ocalałe z wojen dzieła sztuki związane z dynastią Gryfitów, pieczołowicie przechowywane są w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych. W zamku szczecińskim zachował się niewielki zespół zabytków związanych z książętami pomorskimi: sarkofagi, malowidła renesansowe w wieży więziennej, epitafium Barnima III, dekoracje kamieniarskie. Ponieważ nie zachowało się wyposażenie zamkowe, przy urządzaniu wystawy „Na dworze książąt pomorskich” posiłkowano się wypożyczeniami zabytków z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie, a także w drodze zakupów własnych.

W Toruniu warto udać się na premierę w Teatrze W. Horzycy. "Nowy Don Kichot" to tytuł pierwszego premierowego przedstawienia w tym teatrze. Spektakl wpisuje się w zaplanowany na ten rok arcypolski sezon artystyczny, przygotowany z okazji 90-lecia toruńskiej sceny.

Polecamy też wystawę w bunkrze Artystycznym w Krakowie - "Niegrzeczne".

Zamierzeniem organizatorów jest prezentacja prac ukazujących polską kulturę z perspektywy kobiety buntującej się wobec norm kulturowo-społecznych. To wystawa skupiona na emocjach i na sposobach ich wyrażania. Celem wystawy jest pokazanie, jak różne formy może przybierać złość. Bycie niegrzeczną to zarówno bycie świadomą kary, za to, że jest się inną, jak i przede wszystkim siły, która kryje się w umiejętności sprzeciwu, walki o własną przestrzeń.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Powiało na mnie morze snów..." w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jak się widział Zygmunt Freud?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 15:08
Ferdinand Schmutzer wielokrotnie portretował Zygmunta Freuda, Alberta Einsteina oraz Cesarza Franciszka Józefa. Jego grafiki można oglądać na wystawie w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźby spod kobiecej ręki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 09:28
Twórczość Beaty Czapskiej fascynuje zarówno miłośników rzeźbiarstwa z Polski, jak i z Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galeria potrzeb Polaków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 07:00
– Świadomość naszych potrzeb ułatwia nam panowanie nad emocjami – podkreślają kuratorki wystawy "Przedmiot pożądania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 08:50
Druga edycja festiwalu zadedykowana jest: siłaczkom, przodowniczkom, olbrzymkom, Warszawskim Calendar Girls oraz warszawiankom–cudzoziemkom.
rozwiń zwiń