W piątkowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialismy o festiwalu "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie. Program imprezy, która powołana została do życia w roku 1996, skupia się wokół idei konfrontacji różnych form i tradycji teatralnych, prezentowania dokonań najciekawszych osobowości teatralnych, odnajdywania nowych sposobów rozumienia teatru.
Tegoroczna edycja (16-23 października), w swojej części międzynarodowej, jest kontynuacją fascynujących eksploracji teatru rosyjskiego. Festiwalowa publiczność będzie mieć szansę obejrzenia triumfatorów tegorocznej moskiewskiej "Złotej Maski" – teatr RAMT ze wstrząsającym obrazem wileńskiego getta – „Remis trwa tylko chwilę”, „Życie jest piękne” z moskiewskiego Centrum Dramatu i Reżyserii, oraz „Hamleta” i „Wiśniowy sad” – obie produkcje z Jekaterynburga, i obie w reżyserii znanego w Polsce bardziej jako dramatopisarz, Nikołaja Kolady. O festiwalu opowiedział Janusz Opryński - szef lubelskich "Konfrontacji".
Konfrontacje współprodukcją także polską prapremierę „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka, która będzie miała miejsce w warszawskim Teatrze na Woli. Temu spektaklowi poświęcimy więcej czasu w piątkowym "Wybieram Dwójkę".
Gospodarzem audycji była Justyna Piernik.