Rio 2016
Łączna liczba 33 medali to najlepszy wynik od Sydney 2000, gdzie zdobyli ich tyle samo; 4 lata temu w Londynie Amerykanie zdobyli 31 medali (16-9-6).
Kolejne państwa z największą liczbą złotych medali, Australia i Węgry, zdobyły ich po 3. Jesli chodzi o łączną liczbę - Australia na 2. miejscu z 10 medalami (3-4-3), a dalej Japonia i Węgry z dorobkiem 7 medali. Dla Węgrów wszystkie olimpijskie złota wywalczyła Katinka Hosszu, która sięgnęła też po srebro. To zarazem pierwsze medale tej pływaczki wywalczone w jej czwartym olimpijskim starcie.
Indywidualnie rywalizację zdominował Michael Phelps, który w Rio de Janeiro 5 razy stał na najwyższym stopniu podium, a raz zajął 2. miejsce. Łącznie Amerykanin zdobył 28 medali igrzysk olimpijskich, w tym aż 23 złote.
Cztery złote medale i srebrny wywalczyła rodaczka Phelpsa, Katie Ledecky, a 3 razy na najwyższym stopniu podium stał inny Amerykanin, Ryan Murphy.
Medale w pływaniu zdobyli reprezentanci 18 państw. Gorzej niż 4 lata wcześniej wypadła reprezentacja Chin. W Londynie chińscy pływacy wywalczyli 10 medali, w tym 5 złotych; w Rio de Janeiro było ich 6, w tym tylko jeden złoty. Gorzej niż na poprzednich igrzyskach wypadli też Francuzi (2 brązowe wobec 7, w tym 4 złotych).
Pierwszy w historii medal w pływaniu, a przede wszystkim pierwsze olimpijskie złoto wywalczył zawodnik z Singapuru - Joseph Schooling wygrał 100 m st. zmiennym.
Pierwszy również w historii olimpijski medal w pływaniu wywalczył dla Kazachstanu Dmitrij Bałandin, który wygrał 200 m st. klasycznym.
Natomiast pierwszy od 20 lat medal olimpijski w pływaniu wywalczył dla Belgii Pieter Timmers - wicemistrz na 100 m st. dowolnym.
Polacy byli tłem dla konkurentów; tylko Konrad Czerniak przebrnął eliminacje i płynął w półfinale wyścigu nas 100 m stylem motylkowym, w którym miał 10. czas. Z drugiej strony po raz pierwszy w historii prawo występu na igrzyskach olimpijskich wywalczyły polskie sztafety w prestiżowych wyścigach 4x100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn.
pk