Nie tylko sztuczna inteligencja. Czym jest głęboka technologia?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 21:01
W tworzenie nowych technologii zaangażowani są informatycy, ale także naukowcy. Deep tech lub po prostu głęboka technologia to dziedzina badań, która eksploruje nieodkryte wcześniej cyfrowe obszary. Temat pionierskich rozwiązaniach przybliżył ekspert w tej branży - Tomasz Chyrchel.
Deep tech to przyszłość światowej technologii
Deep tech to przyszłość światowej technologiiFoto: Shutterstock

Czym jest deep tech?

- Określeniem deep tech nazywa się technologie wymagające badań i rozwoju. To projekty, w które zaangażowani są naukowcy, którzy analizują wiele aspektów całego przedsięwzięcia. Potrzebne jest również wsparcie zewnętrznych organizacji, które sprawdzą wykreowany produkt oraz jego potencjał. Po wielu próbach powstaje technologia, z której mogą korzystać konsumenci i użytkownicy - tłumaczy Tomasz Chyrchel, gość audycji "Świat 4.0", prezes firmy Generator Pomysłów. 

Posłuchaj
31:42 czwórka świat 4.0 13.11.24 17.14.mp3 Tomasz Chyrchel o głębokiej technologii (Świat 4.0/Czwórka)

 

Jak mówi gość Czwórki, bardzo często nie dostrzegamy głębokiej technologii w codziennym życiu, gdyż dopiero teraz zaczynają być udostępniane dla przeciętnego konsumenta. - Przewozy samochodowe na aplikację to tak zwana płytka technologia, natomiast autonomiczne taksówki, które jeżdżą po ulicach San Francisco, to już deep tech - wyjaśnia ekspert.

Zobacz także:

Wykorzystanie głębokiej technologii

Tomasz Chyrchel wymienił cztery główne dziedziny, które obecnie się bardzo rozwijane pod względem badań deep techowych. Te obszary to farmacja, poprawa poziomu zdrowia psychicznego w społeczeństwie, przeciwdziałanie narastającej dezinformacji, ale także kwestia zrównoważonego rozwoju. Według gościa Czwórki, wykorzystanie głębokiej technologii to główny kierunek, który pozwoli zminimalizować skutków zmian klimatu.

- Przełomowym odkryciem ostatnich lat jest możliwość analizowania składu aminokwasów w białkach podczas badań klinicznych leków. W uproszczeniu, jesteśmy w stanie sprawdzić, w jaki sposób różne substancje działają na nasze komórki i co może w przyszłości być wykorzystywane jako lekarstwo - mówi gość audycj.

Polska może być liderem rozwiązań deep techowych

Już dziś Polska jest bardzo rozwinięta pod względem możliwości przeprowadzania projektów związanych z głęboką technologią. Tomasz Chyrchel również dostrzega bardzo duży potencjał drzemiący w naszym kraju. - Ponad 12 tysięcy Polek i Polaków ma już wykształcenie, które związane jest z deep techem. Jesteśmy liderem pod względem zasobów ludzkich w Europie Środkowej. W najbliższej przyszłości możemy być jednym z najważniejszych krajów w Unii Europejskiej jak chodzi o głęboką technologię - stwierdza gość Jędrzeja Rosiewicza.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Tomasz Chyrchel

Data emisji: 13.11.2024

Godzina emisji: 17.14

kajz

Czytaj także

Jak świat online wpływa na zanieczyszczenie środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:18
To, co robimy w internecie, wpływa na nasze środowisko. Mimo że wymiana danych jest niematerialna, ma ona namacalne i widoczne skutki dla natury. W Czwórce Marta Zinkiewicz rozmawiała z Pawłem Moszyński o tym, jak minimalizować konsekwencje cyfrowej rzeczywistości dla naszej planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AI jak Wikipedia 2.0

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 13:01
Dzieci i młodzież postrzega generatywną AI jak autorytet i wyrocznię. Prowadzi to do nadania jej podmiotowości - wskazuje najnowsze badanie dot. zachowań internetowych dzieci i młodzieży, które sprawdziło, o co dzieci pytają ChatGPT. W audycji "Świat 4.0" omawiamy wyniki tego badania z jego współautorką, dr Adą Florentyną Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń