Polskie Radio
Section05

3 Maja

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości II RP Józef Piłsudski Grzegorz Kalinowski święto pracy

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski 1989 komunizm Solidarność Marek Stremecki historia Polski Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda w Warszawie: mamy być z czego dumni

Mamy być z czego dumni, mieliśmy drugą na świecie - po amerykańskiej - nowoczesną konstytucję - mówił prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji poruszył też kwestie współczesnej polityki międzynarodowej i krajowej. Apelował do politycznych elit o pracę na rzecz rozwoju Polski oraz o dbałość o polskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Andrzej Duda Warszawa

Bieg Konstytucji 3 Maja. Spore utrudnienia dla kierowców

Uczestnicy Biegu Konstytucji 3 Maja w piątek będą rywalizowali w Alejach Jerozolimskich i na moście Poniatowskiego. W związku z organizacją zawodów wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej - poinformował stołeczny ratusz. Pierwsze zmiany na placu Trzech Krzyży wprowadzone zostaną już dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online ruch drogowy kierowcy Warszawa

Święto Konstytucji 3 Maja w PRL. ZOMO brutalnie pacyfikowało opozycyjne demonstracje

W ostatnich latach PRL, choć władza zaczęła zauważać święto Konstytucji 3 maja, oddolne próby jego celebrowania były brutalnie pacyfikowane. Tak było m.in. w 1987 roku. - Zostałem pobity. Po wyjściu, po 48 godzinach, wylądowałem na pogotowiu - mówi Maciej Gawlikowski, działacz opozycyjny, reporter oraz autor filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL ZOMO Marek Stremecki Maciej Gawlikowski Danuta Czechmanowska Kraków

PR24 Prof. Włodzimierz Suleja: do Konstytucji 3 Maja odwoływano się jak do symbolu

- Konstytucja 3 Maja była punktem odniesienia, świętowało się jej uchwalenie, demonstrowało się patriotycznie, i nielegalnie, i legalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z IPN prof. Włodzimierz Suleja. - Kiedy patrzymy na to, co się działo po I wojnie światowej, kiedy te rozwiązania legislacyjne starano się wprowadzić w życie, to do Konstytucji 3 Maja sięgamy jako do symbolu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Adrian Klarenbach konstytucja 3 maja infografika społeczeństwo

PR24 "Polacy nabrali szacunku do siebie". Dr Buława o Konstytucji 3 Maja

- Rewolucją był sam fakt, że podjęto tego typu działanie, wyrwano się spod protektoratu rosyjskiego, zaczęto myśleć o przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk UKSW dr Adam Buława wspominając uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Jak mówił, za sprawą jej proklamowania, "Polacy nabrali szacunku do siebie":
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Adrian Klarenbach konstytucja 3 maja infografika społeczeństwo