Redakcja Programów Katolickich

Rajd Katyński - spotkanie żywej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 10:00
Z Warszawy wyruszył Rajd Katyński. To już dwunasty wyjazd na Kresy Wschodnie. Motocykliści spotykają się z tamtejszymi Polakami, odwiedzają miejsca pamięci.
Audio
  • Anna Ostrowska i Wiktor Węgrzyn w "Sygnałach dnia"
Rajd Katyński - spotkanie żywej historii
Foto: PAP/Jacek Turczyk

Anna Ostrowska, członkini zarządu stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, mówiła w „Sygnałach dnia”, że esencją rajdu są rozmowy z Polakami mieszkającymi na Kresach Wschodnich. - Mamy możliwość zetknięcia się z żywą historią. Żyją jeszcze ludzie, którzy pamietają niezwykłe wydarzenia, z którymi możemy porozmawiać – mówiła Anna Ostrowska. Dodała, że wiele z tych osób stara się pokazać, jak bardzo kocha Polskę. Gość Jedynki zaznaczał, że uczestnicy rajdu bardzo się ze sobą zaprzyjaźniają – bo rozmawiają o sprawach ważnych i nieważnych, śpią razem w namiotach, muszą dbać nawzajem o swoje bezpieczeństwo.

W tym roku rajd będzie przemierzał również Białoruś. I z Białorusią pani Anna wiąże miłe wspomnienia. – Nocowaliśmy u pani Ireny w Kościeniewiczach. Do tej pory pisujemy do siebie listy, wysyłamy zdjęcia – powiedziała. Jak mówi – taka rodzinna atmosfera, znajomości z Kresów, to nie rzadkość. Są i innego rodzaju przypadki. - Motocyklista ożenił się z dziewczyną, którą poznał na wschodzie podczas rajdu – wspomina Anna Ostrowska.

Trasa rajdu co roku układana jest na nowo. Rajd trwa dwa lub trzy tygodnie, stąd wszystkiego w tym czasie zobaczyć nie można. Wiktor Węgrzyn, komandor rajdów katyńskich, mówi, że Polacy na Kresach są wszędzie: kiedy widzą kolumnę motocykli z biało-czerwonymi chorągiewkami, wychodzą z domów i zaczynają o sobie opowiadać. Obowiązkowe punkty to Katyń, Moskwa, poza tym motocykliści starają się odwiedzić Miednoje, Kuropaty, Bykownię, ale też np. miejsce bitwy pod Kłuszynem.

Patronat nad rajdem sprawuje radiowa Jedynka.

Rozmawiał Daniel Wydrych

agkm

Zobacz też: serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Czytaj także

Czy los Polski od początku był przesądzony?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 23:00
W związku z nadchodzącą rocznicą inwazji Niemiec na nasz kraj przypomnieliśmy w Jedynce najważniejsze bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Westerplatte: tu zaczęło się ”misterium zła”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 07:14
Na Westerplatte uczczono 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Odegrano inscenizację historyczną "Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza".
rozwiń zwiń