Redakcja Programów Katolickich

Wymiar kulturowy Chrztu Polski, czyli dialog wiary i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:00
Akt wiary Mieszka I włączył nas w dziedzictwo kultury zachodniej i pchną na drogę ku europejskiej cywilizacji, wydarzenie to na trwałe zmieniło dzieje naszego narodu. W tym roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski.
Audio
Wymiar kulturowy Chrztu Polski, czyli dialog wiary i sztuki
Foto: ATom/Wikipedia/CC 3.0

Kraków to druga stolicy Polski, miejsce gdzie przez wieki, niemal od początku kształtowania się struktur państwowych, rezydowali królowie i władcy Polski. Miejsce, w którym do dziś przechowywane są królewskie insygnia władzy, symboliczny „Szczerbiec” i włócznia Św. Maurycego.

Jego sercem jest Zamek Królewski i katedra na Wawelu. Zdaniem Jerzego Petrusa, znawcy historii sztuki i wieloletniego dyrektora Muzeum wawelskiego, to miejsce symboliczne i ważne w dziejach polskiej kultury i sztuki. Kraków był centrum polityczno-religijnym, skąd szły pierwsze prądy naukowe i cywilizacyjne, a także ośrodkiem życia rzeczpospolitej Obojga Narodów.

- Jeszcze do niedawna Wawel był celem pielgrzymek polonii zagranicznej, która na znak szacunku i tęsknoty za krajem, całowała próg katedry – powiedział Jerzy Petrus. - Chrześcijaństwo na Wawelu, jak twierdzą słusznie historycy, ma znacznie dłuższe korzenie niż 1050 lat. - Przyjęta przez Mieszka I wiara, znalazła tu podatny grunt. Prace archeologiczne prowadzone od lat 60-tych, związane z milenium Chrztu Polski, ujawniły szereg budowli sakralnych, przedromańskich, które służyły ówczesnym wiernym, a dziś możemy je dotknąć i zobaczyć – podkreślił dyrektor Muzeum.

Chrzest Polski to nie tylko wymiar społeczny i polityczny, ale również dialog wiary i kultury. Dziełom sztuki sakralnej zawdzięczamy to, że znamy początki naszej historii po 966 r. – Sztuka jest jednym ze źródeł naszej wiedzy o historii. Jest istotnym źródłem informacji o materialnym i ideowym aspekcie tamtych wydarzeń – powiedział bp. Michał Janocha, prof. historii sztuki.

Zdaniem bp. Michała Janochy, Chrzest konstytuuje Kościół i naród jako byt państwowy, dlatego akt chrztu jest tak doniosłą datą. - Staje się on punktem odniesienia zarówno w historii kościelnej jak i narodowej, a jednoczenie oznacza wejście do wielkiej rodziny narodów Europy. Oznacza to przyjęcie całego modelu kultury, sztuki, literatury, muzyki. Razem z Chrztem przychodzi słowo pisane, czyli pamięć ludów i narodów, to bardzo istotny element budowania własnej tożsamości. Po Chrzcie Polski władza państwowa i kościelna przenikają się wzajemnie. Tradycją stało się, że wielkie bitwy, czy wydarzania militarne łączone były z kalendarzem liturgicznym.– dodał biskup.

Zobacz także: 1050. rocznica chrztu Polski w Jedynce >>>

W tym roku wydarzenia obchodów rocznicy Chrztu Polski, również połączą te dwa byty: kościelny i państwowy. Najważniejsze wydarzenia, które będą towarzyszyły wydarzeniom rocznicy Chrztu Polski, będą miały miejsce 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu, - wydarzeniom państwowym i religijnym, towarzyszyć będą m.in: premiera filmu o Chrzcie Mieszka w reżyserii Macieja Bartyckiego. 15 kwietnia w Poznaniu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Filharmonia Poznańska wykona jubileuszowe „Oratorium 966.pl”. Na zakończenie obchodów, na stadionie w Poznaniu odbędą się wydarzenie artystyczno-religijne. Oprócz tego z okazji rocznicy Chrztu, planowanych jest kilkadziesiąt innych wydarzeń, które zewidencjonowane zostały na stronie internetowej: chrzest966.pl - opowiedział Edward Chudzik, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Na zamówienie NCK, w związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, została napisana "Symfonia A.D. 966". Została ona opowiedziana za pomocą muzyki elektronicznej, którą skomponował Konrad Kucz. Dźwięki nawiązujące do tradycji wielkich monumentalnych form klasycznych, zrealizowane zostały w warunkach domowego, wirtualnego studia. - Operuję muzycznym programem komputerowym, symulującym orkiestrę symfoniczną, chór oraz wszystkie instrumenty akustyczne. Okazuje się, że w pewnych strukturach dźwiękowych można oszukać ucho, a orkiestrę zastąpić programem komputerowym – tłumaczył Konrad Kucz artysta grafik, instrumentalista i kompozytor, twórca Symfonii.

Społeczny i wspólnotowy charakter kultury podkreślał Jan Paweł II. W przemówieniu w siedzibie UNESCO 2 czerwca 1980 r. powiedział: "Kultura jest właściwym sposobem bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź, stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania".

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili:  Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 21.02.2016 r.

Godzina emisji: 06.00