Redakcja Programów Katolickich

Kto to jest człowiek ubogi?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 11:00
Pamiętajcie, że zawsze jesteście ludźmi biednymi i pokornymi – ścierkami Bożej Opatrzności – mawiał ks. Alojzy Orione, założyciela zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.
Audio
Zdjęcia z premiery filmu Święty z marginesu
Zdjęcia z premiery filmu "Święty z marginesu"Foto: Jarosław Olejnik/www.orionisci.rel.pl

W tym roku mija 90 lat pobytu zgromadzenia księży orionistów w Polsce oraz 75 rocznica śmierci ks. Alojzego. Z okazji tej podwójnej rocznicy, 25 kwietnia w warszawskim kinie „Wisła” odbyła się premiera filmu „Święty z marginesu”. Na pokaz przybyły delegacje z Włoch, księża orioniści i siostry orionistki oraz zainteresowani z wielu zakątków Polski. Ponad 500 osób spotkało się, by zobaczyć pokaz premierowy filmu w reżyserii Ewy Świecińskiej, do którego muzykę stworzył Michał Lorenc. Film opowiada o życiu i dziełach księdza Alojzego Orione, który w sposób szczególny ukochał ludzi marginesu. Film ma przybliżyć Polakom postać świętego, wielkiego Apostoła Miłosierdzia, orędownika Polski i Polaków, a także osobistego patrona Jana Pawła II.

Postać księdza Orione wprawiała w zdumienie królów i nędzarzy. Nazywali go „rozbójnikiem Bożym” albo „świętym marginesu”, on sam mówił zaś o sobie, że lepiej być szmatą która przetrze trochę okno i jest do wyrzucenia lub osłem, który zawiezie Chrystusa do biednych, niż poważanym królem lub uczonym.

Ksiądz Orione stanął do walki nie tylko z lewicowymi ideologiami, ale do konkretnej pomocy ludziom. Jego grupą docelową początkowo byli robotnicy. Pracował w dzielnicach nędzy pośród ofiar trzęsień ziemi, chorób zakaźnych i wojen. W ramach charyzmatu orionistów mieści się także praca z młodzieżą i działalność resocjalizacyjna, która obecnie jest dobrze rozwiniętym dziełem.

- Nasze zgromadzenie często nazywane jest dziś potocznie jezuitami ludu – powiedział ks. Łukasz Mikołajczyk, dyrektor Centrum Ojca Orione w Brańszczyku, które prowadzi turnusy rekolekcyjne dla osób niepełnosprawnych, samotnych i starszych. - Ks. Orione znajdował się tam gdzie byli ludzie ubodzy, pracował głównie w dzielnicy San Bernardino w Tortonie we Włoszech. Nasz założyciel stawiał na to żebyśmy byli dobrze przygotowani do pracy, a potem żebyśmy podwijali rękawy od sutanny i zajmowali się konkretną pracą wśród ludzi – dodał ks. Łukasz Mikołajczyk.

Ksiądz Alojzy może być dziś przykładem jak sprostać współczesnym wyzwaniom: bezrobociu młodych, wykluczeniu społecznemu oraz jak realizować idee społecznej wrażliwości Kościoła. - Chrześcijaństwo w rozumieniu ks. Orione nie jest jak lukier na torcie, ale jest to dotknięcie prawdziwej egzystencji, często tej niechcianej – powiedział ks. Antoni Wita, przełożony prowincjalny zgromadzenia zakonnego orionistów. - Alojzy był na marginesie i szedł za ludźmi, których ówczesny system marginalizował. Nie chciał być kultywowany, ale powtarzał, że w jego pracy chodzi o człowieka. Zawsze stał po stronie biednych.

Jak zauważa Michał Lorenc, autor muzyki do filmu, ojciec Orione ratował nieudane dzieła Pana Boga, biednych, chorych ludzi. - Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem, że jest odwrotnie. To właśnie ci biedni ludzie ratują nas i świat, który nie jest modny i przypominają nam najważniejsze prawdy. Musimy więc walczyć o tych najbardziej nieszczęśliwych, o ich godność – powiedział Michał Lorenc w audycji „Familijna Jedynka”, w radiowej Jedynce.

Oprócz księży Misjonarzy Bożego Miłosierdzia powstało także żeńskie zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, których przedstawicielki z zapartym tchem oglądały film o św. Alojzym Orione. - Siostry orionistki zajmują się dokładnie tym co było widać na filmie. My siostry składamy czwarty specyficzny ślub. Jest to ślub miłości, w którym zobowiązujemy się wobec Pana Boga, że w swojej posłudze apostolskiej nigdy nie zostawimy człowieka prawdziwie ubogiego – wyjaśniła s. Maria Józefina Klimczak, przełożona generalna sióstr orionistek.

Siostry prowadzą w Otwocku Dom Nazaret dla matek z dziećmi i samotnych kobiet. - Początkowo przyjmowano tu głównie bezdomne kobiety ponieważ jednak stale zwiększała się liczba kobiet z dziećmi pozostawionych bez środków do życia zmieniono profil działalności – dodała przełożona generalna. Dziś przebywa tu maksymalnie 15 kobiet wraz z dziećmi, które w audycji podzieliły się swoimi wzruszającymi historiami.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola Orłowska i Maciej Orłowski.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Mariola Orłowska i Maciej Orłowski

Data emisji: 10.05.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

Czytaj także

Film o beatyfikacji Jana Pawła II w 3D

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 16:16
Film przygotowała włoska telewizja publiczna RAI. Emisję dokumentu pod tytułem "Olbrzym" zapowiedziano na 1 kwietnia, w przeddzień siódmej rocznicy śmierci papieża.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebudzenie włoskiego kina. Cień Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 09:35
Włoskie kino zaczyna się odradzać po latach zapaści. Filmów jest więcej, są lepsze i chętniej oglądane. Nasza kinematografia coraz wyraźniej nawiązuje do złotego okresu włoskiego kina - zauważyła Paola Ciccolella z Włoskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież dziękuje Włochom za przyjmowanie imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 14:05
Podczas spotkania z prezydentem kraju Sergio Mattarellą papież wezwał państwa Europy, aby i one zaangażowały się w sprawę imigracji z Afryki.
rozwiń zwiń