Redakcja Programów Katolickich

Kim są syryjscy uchodźcy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 15:00
Zdjęcia uchodźców szturmujących dworce oraz porty Europy, przerażające sceny z egzekucji chrześcijan kontra szokujące wypowiedzi radykalnych islamskich przywódców religijnych. Jak mądrze spojrzeć, zrozumieć i pomóc uchodźcom?
Audio
Węgry. Strumień uchodźców zmierza w kierunku Austrii
Węgry. Strumień uchodźców zmierza w kierunku AustriiFoto: EPA/CSABA KRIZSAN

Strach przed nieznanym, prawo szariatu, zalew obcą kulturą - to jedna strona. Druga to spojrzenie na uciekających, mordowanych i prześladowanych chrześcijan syryjskich oraz rodziny innych wyznań, którym trzeba pomóc. Aby móc obiektywnie wypowiadać się na dany temat trzeba więc pogłębić swoją wiedzę w zakresie imigrantów, którzy wkrótce przybędą do Polski.

- Uchodźca, zdaniem Marii Książek, psychologa od lat pracującej z ofiarami tortur, to osoba, która ucieka przed prześladowaniami i niemożliwością istnienia w państwie, z którego pochodzi, z powodów politycznych, a nie ekonomicznych. - Muszą oni zaakceptować prawo, które panuje w danym kraju, aby ludzie, którzy pochodzą z różnym kultur i wyznań mogli się czuć bezpiecznie. Pytanie nie powinno więc brzmieć „czy”, ale jak powinniśmy przyjąć uchodźców? – dodaje Maria Książek.

Jak twierdzi Samule Mousse, syryjski chrześcijanin, wykładający politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, od lat mieszkający w Polsce, los chrześcijan w Syrii od 2011r. to jest kęska. - W oczach wyznawców islamu jesteśmy niewierni Bogu, więc Bliski Wschód trzeba uprzątnąć z chrześcijan oraz zniszczyć ich kościoły – dodał Syryjczyk.

Polscy biskupi w komunikacie Prezydium Episkopatu Polski apelują o modlitwę w intencji pokoju na świecie oraz w intencji uchodźców, którzy opuścili swoją ojczyznę, aby uchronić życie własne i swoich dzieci - Główny wysiłek świata powinien zmierzać w kierunku wygaszenia konfliktów, na skutek których ludzie są zmuszeni ratować się ucieczką z własnego kraju. Dlatego konieczna jest pomoc tym, którzy cierpią z powodu wojen w krajach ich pochodzenia.

Z polecenia Konferencji Episkopatu Polski, pomoc uchodźcom, w miejscu ich przebywania poza Polską prowadzi papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pomaga ono w 140 krajach na świecie, tam gdzie jest problem, gdzie chrześcijanie wołają o pomoc.

W obliczu tragedii dziesiątek tysięcy uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią z powodu wojny i głodu i znajdują się „w marszu ku nadziei na życie”, Ewangelia wzywa nas abyśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych. – Niech każda parafia, każda wspólnota zakonna, klasztor, sanktuarium, udzieli gościny jednej rodzinie, poczynając od mojej diecezji rzymskiej – wzywał papież Franciszek zwracając się do wiernych na Palcu św. Piotra

Problem polega jednak na tym, że według niektórych sondaży nawet dwie trzecie badanych twierdzi, iż Polska nie powinna przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tak negatywnego stosunku Polacy nie mają wobec imigrantów z Ukrainy. Wielu komentatorów twierdzi iż, niechęć wobec uchodźców m.in. z Syrii wynika stąd, iż badani obawiają się wzrostu zagrożenia terroryzmem.

- My nie boimy się muzułmanów, bo od wieków żyjemy razem, choć może nie zawsze zgodnie. Tak naprawdę to boimy się natomiast napływowych ekstremistów – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło z Organizacji Pomoc Kościołowi w potrzebie, wykładowca Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego. - Nie wiadomo bowiem kto tak naprawdę do nas przychodzi, ponieważ nikt nie jest w stanie tego sprawdzić. Niemal 100 proc. osób przekraczających granicę jest bez dokumentów.

- Ponadto to nie tylko kwestia Syrii, w której jest konflikt, ale również krajów ościennych, gdzie tysiące uchodźców emigrują - dodał Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska. – Obozy są pełne kobiet i dzieci, ale jest prawo, które mówi, że uchodźca, który dostanie kartę stałego pobytu może sprowadzić swoją rodzinę. Mężczyźni forsują więc granicę, jako ci, którzy mają większe możliwości.

- Możemy zaobserwować, że tożsamość kulturowa jest często mocniejsza i żywsza wśród naszych mniejszości etnicznych. Może wiec jest to wyzwanie dla większości społeczeństwa, aby określić i zdefiniować swoje wartości i tożsamość. Zamiast nieporozumień i konfliktów powinniśmy razem współpracować i pomagać sobie wzajemnie w twórczy i pożyteczny sposób – mówił brytyjski dziennikarz Catholic News Service, Jonathan Luxmoore.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają autorka audycji: Agnieszka Trzeciakiewicz oraz prowadzący: Mariola Orłowska i Maciej Orłowski.

***

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola Orłowska i Maciej Orłowski

Data emisji: 13.09.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

kawa

Czytaj także

Papież o prześladowaniu chrześcijan: niech świat nie będzie bierny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 16:26
Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, aby nie odwracać wzroku od cierpień wyznawców Jezusa Chrystusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nierozwiązywalny konflikt na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:16
Czasowe przywrócenie kontroli na granicach w związku z nadzwyczajną sytuacją może trwać maksymalnie do dwóch miesięcy - oświadczyła KE. Komisja ma nadzieję, że jeśli państwa członkowskie porozumieją się, relokacja migrantów zacznie się w ciągu kilku tygodni.
rozwiń zwiń