<<<1050. rocznica Chrztu Polski>>>
Sobotniej mszy w archikatedrze przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Otwarte zostały Drzwi Święte do Katedry. Metropolita warszawski wręczył przedstawicielom dekanatów okolicznościowe świece, które zaniosą do swoich parafii.
Najważniejszym elementem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będą uroczystości w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, Poznaniu i okolicach. To właśnie w tych dniach przypada rocznica. Te trzydniowe obchody zakończy spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Lecha Poznań, 16. kwietnia.
Stadion 2016/youtube.com
- Chcemy, żeby ta rocznica była nie tylko historycznym wydarzeniem, ale żeby do nas przemówiła w naszej rzeczywistości, żebyśmy my na nowo odkryli Sakrament Chrztu Świętego, odkryli piękno łaski i daru, którym Bóg nas obdarował, tego nowego życia w Jezusie Chrystusie, które otrzymaliśmy i jednocześnie, żebyśmy poczuli się wezwani do świadectwa wiary - mówi arcybiskup.
Prymas Wojciech Polak zwrócił uwagę, że nasze obchody zbiegną się z ogłoszonym przez papieża Rokiem Miłosierdzia. Będzie to wezwanie chrześcijan, by podjęli zadania, które im zostały przez chrzest wyznaczone. Chodzi między innymi o otwarcie na ludzi i przyjęcie ich w biedzie i trudnościach. - Jest czymś bardzo ważnym, byśmy w tym roku mieli otwarte nie tylko serca, ale i oczy - podsumował prymas.
W ramach obchodów w marcu przyszłego roku w Gnieźnie odbędzie się też X Zjazd Gnieźnieński - międzynarodowe spotkanie katolików oraz chrześcijan różnych wyznań, polityków i intelektualistów.
HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>
***
Chrzest Mieszka I i całego jego dworu odbył się prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno.
Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest niepodważalne. Jednak o tym szczególnym momencie w naszych dziejach tak naprawdę – przywołując fakty – możemy powiedzieć niewiele. Trudno o źródła, które by pokazały, jak ów początek polskiego chrześcijaństwa naprawdę wyglądał.
Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965. Książę Polski chciał pozyskać księcia czeskiego jako sprzymierzeńca w walce ze słowiańskimi Wieletami.
Mieszko I przyjmował chrześcijaństwo z całym bagażem spraw, które szły w ślad za przyjęciem chrztu, tzn. przyjmował chrześcijaństwo i jednocześnie przyjmował jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa. W ten sposób książę zapewnił Polsce równorzędne miejsce wśród państw chrześcijańskiej Europy.
Przyjęcie chrztu przyczyniało się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem, można było struktury i dostojników Kościoła wykorzystać do zadań państwowych. Przez Chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.
Czytaj też<<<Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy>>>
IAR,kh