Redakcja Programów Katolickich

TUBA DEI czyli Medialne „tuby” Boga

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 07:00
Ks. Piotr Pawlukiewicz,  o. Jacek Salij,  o. Adam Szustak - współcześni znani w Polsce duszpasterze, których ‘się czyta’ i ‘się słucha’. Podobnie jak na swój sposób kiedyś kardynała Stefana Wyszyńskiego w Polsce, abpa Fultona Sheena w Stanach Zjednoczonych oraz  na całym świecie Jana Pawła II. To takie katolickie „Gwiazdy” SŁOWA- zapalające do wiary. Na czym polega siła ich przekazu (medialnego)?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay (domena publiczna)

I godzina

Kolędnicy Misyjni

Postać s. Rafały Włodarczyk elżbietanki zmarłej 12 grudnia w Poznaniu. Kilkadziesiąt lat spędziła w Ziemi Świętej. Wychowała tam setki dzieci: sierot, uchodźców, dzieci ulicy, małych chrześcijan i muzułmanów Budowała ze współsiostrami sierociniec „Dom Pokoju” na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Gdy został on odgrodzony od terytoriów palestyńskich murem, siostry zaczęły budować podobna placówkę w Betlejem.

Myśląc z Wyszyńskim - o rodzinie - kolejne spotkanie bp Piotr Jarecki

Zamki i klasztory - w legendach i baśniach polskich - Zenon Gierała

 

II godzina

TUBA DEI czyli Medialne „tuby” Boga

Ks. Piotr Pawlukiewicz,  o. Jacek Salij,  o. Adam Szustak - współcześni znani w Polsce duszpasterze, których ‘się czyta’ i ‘się słucha’. Podobnie jak na swój sposób kiedyś kardynała Stefana Wyszyńskiego w Polsce, abpa Fultona Sheena w Stanach Zjednoczonych oraz  na całym świecie Jana Pawła II. To takie katolickie „Gwiazdy” SŁOWA- zapalające do wiary? Na czym polega siła ich przekazu (medialnego)?

-Katolicki głos w …. w naszych czasach - do kogo dociera?

-Jak mówić, żeby ‘Słowo stało się ciałem i zamieszkało miedzy nami’?

-Czy Słowo Boże głoszone w Kościele - broni się samo, czy potrzebuje „uzdatniania”?

Swoimi doświadczeniami podzielą się:

- ks. Wiesław Przyczyna - dyr. Instytutu Liturgicznego UP JPI,  przewodniczący zespołu języka religijnego przy Radzie języka Polskiego 

Slang religijny czy przepowiadanie ex catedra - czy i jak język kościoła powinien dostosowywać się do naszych czasów

- Izabela Parowicz tłumaczka książek abp. Fultona Sheena  - określanego jako „Mikrofon Boga i ciało medialne” Co stanowiło o jego popularności radiowej i telewizyjnej, dlaczego amerykanie chcieli go słuchać i oglądać

Tłumaczka książek Abpa Fultona Scheena - opowiada dlaczego zajęła się propagowaniem w Polsce postaci tego amerykańskiego biskupa, którego beatyfikacji oczekujemy w Kościele.


Posłuchaj
03:14 DLACZEGO Fulton Sheen - świadectwo Izabelli Parowicz.mp3 Fulton Sheen - świadectwo Izabelli Parowicz

 

- Aneta Liberadzka Stacja 7 - Dwubiegunowe przepowiadanie słowa - od kardynała Wyszyńskiego do ojca Szustaka

- Daniel Wojda SJ  - Pomysłodawca i założyciel Pogłębiarki – mobilnej wspólnoty. Prowadzi medytacje online i publikuje na Youtube (kanał Pogłębiarka).


Posłuchaj
13:42 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2019 08_24_45.mp3 Ważne sprawy

02:25 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2019 06_14_40.mp3 Kochane życie

10:02 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2019 08_44_50.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

   


***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska Łysko i Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 15.12.2019 r.

Godzina emisji: 06.00


Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytanie: jaki powinien być język kościoła?

Jak mówić w kościele, to według mnie prosto tak, aby wszyscy zrozumieli i starsi i młodzi, tak prosto bez polityki, bez mieszania spraw cesarskich z boskimi, aby każdy zrozumiał. Wyjaśniać pismo tak, by Bóg był na Mszy pierwszy w kazaniu. Przemek.

Ludzie innych wyznań i ci, co porzucili naszą wiarę, śmieją się z takich chrześcijan: No piękne przykazania, ale ich realizacja - żałosna. Każdy musi, zatem więcej od siebie wymagać i stawać codziennie w Prawdzie przed Bogiem!

Kapłani powinni głosić Słowo żywe i prawdziwe bez obaw, że komuś będzie to nie w smak, ale z odwagą napominać wiernych i wzywać do nawrócenia, podając przykłady z życia wzięte. Arnold z Oławy.

Myślę, że głoszenie Słowa Życia powinno być żywe-dynamiczne emocjonalne, ale i roztropne, angażujące bez reszty mówce, bo wtedy odbiorcy będą zaangażowani. Najgorsza jest obojętność wobec słowa i czarno-białe przykłady, tego księża powinni unikać. Życzę. Ewa z Rzeszowa.

Mówić prosto. A może ksiądz niech mówi tak, jakby sam chciałby usłyszeć. Justyna z Czempinia.

Patrologia usunęła apokryfy mówiące o oświeceniu gnostycznym. Liturgia czteroksięgu gwarantuje kanoniczny porządek. Medytacje dobre są dla buddystów i nie ma, co z nimi konkurować. Ora – colabora

Trzeba mówić w sposób w miarę prosty i zrozumiały, w miarę krótko, zwięźle i na temat. Ważne przypowieści i przykłady z życia. Joanna z Krakowa.

Oprócz wymienionych bardzo lubię o. Wacława Oszajcę. Leszek

Na pewno językiem miłości. Ten zawsze trafia do serc. Krystyna z Juszczyny

Kościół powinien przemawiać językiem Jezusa, nie biec za elitą polityczna, tylko sam nią być. Anna z Rzeszowa.