Redakcja Programów Katolickich

Targi Wydawców Katolickich w Familijnej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 17:08
Targi w Arkadach Kubickiego to okazja do refleksji na temat sensu czytania książek. Jak podają statystyki, 38% Polaków nie czyta ani jednej książki w ciągu roku. W audycji promujemy dobre książki!
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w Łodzi
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziFoto: Glow Images/East News

W Familijnej Jedynce 22 kwietnia zapraszaliśmy Państwa na XVIII Targi Wydawców Katolickich. Z bogatej oferty prezentowanych tam książek wybraliśmy kilka skarbczyków dobrych  rad,  jakieś nietypowe poradniki rodzinne i pomocniki duchowe.
Czy w dobie Internetu książka na stałe zostanie zepchnięta na dalszy plan czerpania wiedzy o świecie i człowieku? Czy - coraz bardziej popularny audiobook - może zastąpić czytanie książek i jakie niesie to ze sobą korzyści, ale i zagrożenia? Jak odróżnić wartościową pozycję na rynku księgarskim w sytuacji, gdy niemalże każdy może dziś napisać i wydać książkę?

W czasie audycji prosiliśmy naszych słuchaczy o podzielenie się swoimi ulubionymi książkami, które pomagają w lepszym życiu.

A oto wybrane smsy, maile oraz opinie telefoniczne, które nagrodzimy książkami pochodzącymi z Targów Wydawców Katolickich.

Książka autorstwa Stanisława Biela Kobiety między medytacją a zdradą. Medytacje biblijne. Mimo, iż traktuje o kobietach, które żyły w czasach biblijnych może posłużyć za przewodnik dla kobiet żyjących współcześnie. Poleca pan Stanisław z Lubicza.

Mały książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego należy do klasyki literatury. Oprócz tej pozycji pan Przemysław często powraca do Alchemika Paulo Coehlo. Książki te posiadają swoistą magię, która przyciąga czytelnika.

Pieśń o Bernardecie autorstwa Franciszka Werfla to książka polecona przez panią Teresę. Książka pokazuje nie tylko, jak znosić cierpienie, ale jak znosić go z radością.

Niewysłowiona dobroć Veronique Margron czerpie inspiracje z nauczania Jezusa. Podczas podejmowania decyzji warto zastanowić się, co w danej sytuacji uczyniłby Chrystus. Taka postawa może powstrzymać nas od pochopnego osądzania innych ludzi i ułatwić przebaczanie tym, z którymi żyjemy. Poleca pani Krystyna.

Ksiądz Paradoks Magdaleny Grzebałkowskiej to biografia ks. Jana Twardowskiego. Warta uwagi jest postawa tego kapłana, stosunek do innych ludzi, którzy może być inspiracją dla nas samych. Poleca pani Zofia.

Łysek z pokładu Idy Gustawa Morcinka znamy ze szkoły. Dla niektórych jest to pozycja wyjątkowa, jak dla pana Jana Raszki, który poruszony tym utworem podjął decyzję o zostaniu górnikiem.

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” to motto powszechnie znane i kojarzone z czasami trudnymi czasami wojennymi. Oprócz dzieła Zofii Nałkowskiej Medaliony z którego pochodzi powyższy cytat, pan Zbigniew poleca również Trylogię Henryka Sienkiewicza czy też Sonety Krymskie Adama Mickiewicza.

Książka Jak gotować Marii Disslowej mimo, iż napisana została sto lat temu wydaje się ciągle aktualna. Do lektury tej pozycji może zachęcić również archaiczna już dzisiaj polszczyzna, którą została napisana. Poleca pani Irena.

Alchemik Paula Coehlo stał się dla pani Barbary drogowskazem w dążeniu do własnych marzeń.

Ojcowska miłość Josha McDowella to pozycja, która ukazuje potrzebę aktywnego uczestnictwa ojców w wychowaniu własnych dzieci. Poleca pani Czesława.

Przedstawione w Quo vadis sceny prześladowania chrześcijan sprawiają, że  pani Krystyna, która poleca tę pozycję, cieszy się z wolności wyznania jaką mamy w Polsce.

Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara to piękna historia prawdziwej przyjaźni. Jej lektura przypada na wiek szkolny, jednak ludzie powinni kierować się ideami w niej zawartymi również w życiu dorosłym i w kontaktach międzyludzkich kierować się bardziej przyjaźnią niż zawiścią. Poleca pan Cezary.

Pamiętnik papieskiego anioła Pawła Zuchniewicza to książka napisana w bardzo przystępny sposób, która jest w stanie zafascynować czytelnika. Polecany przez dwójkę słuchaczy panią Janinę oraz pana Andrzeja.

Wstańcie, chodźmy Jana Pawła II doskonale trafia do odbiorcy i pomaga zmieniać własne życie. Nikt nie jest samotną wyspą, dlatego ważne jest aby otwierać się na innych ludzi. Poleca pan Andrzej.

Lolek. Młode lata Papieża Pawła Zuchniewicza to pasjonująca historia o młodych latach Papieża Jana Pawła II. Jest to doskonała lektura dla chcących bliżej poznać życie nowego Błogosławionego. Poleca pani Maria.

265 recept na dobre życie to zbiór czytań, które pomagają w rozpoczynaniu każdego dnia. Poleca pani Zofia.

Jezus z Nazaretu Benedykta XVI może nasuwać pewne skojarzenie: jak kiedyś Jezus prowadził i wyjaśniał wszystko uczniom w drodze do Emaus, tak teraz Papież prowadzi Kościół. Poleca pani Danuta.

Pani Zofia poleca przewodniki duchowości, którymi wg niej są Życie św. Teresy z Avila, List ks. Zygmunta Goliama, O naśladowaniu Chrystusa, Tomasza a Kempisa.

=========

Życie duchowe Petera Dyckhoffa to doskonały przewodnik po duchowości. Polecają państwo  Ania i Mariusz z Horodla nad Bugiem.

Mocni ojcowie. Mocne córki. 10 sekretów ojcostwa. Książka ta ukazuje jak ważna jest obecność ojca w procesie wychowania córki.

"Niech trudna droga ku nadziei bedzie pokrzepieniem dla ludzi w trudnych sytuacjach zycia i da im sil do oswojenia losu, wiary i odwagi" to motto z polecanej przez panią Katarzynę książki Oswoić los Anny Cholewy-Selo, która pomaga jej w ciężkich chwilach zmagania się z chorobą córki.

Pani Anna z chęcią powraca do lektury Ani z Zielonego Wzgórza oraz książki Odrobina szczęścia w ten dzień Antona Dosenbergera, która pomaga jej cieszyć się z każdego dnia i z małych radości.

Pomocą w poznawaniu Boga mogą być lektury proponowane przez pana Marka z Gdańska: Człowiek w poszukiwaniu sensu Victora E. Frankla, Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje. Ks. Michała Hellera.

Opowiadania o nadziei ks. Jana Twardowskiego pomogły pani Basi w pracy w schronisku dla bezdomnych, gdzie zrozumiała jak ogromną wartość ma każdy człowiek i jak krzywdząca może być wszelka wyniosłość i pycha ludzka.

Książki Małgorzaty Musierowicz o poznańskiej rodzinie dzielnicy Różyce przedstawia świat pełen wartości a jednocześnie nie pozbawiony humoru. Poleca pani Joanna.

Rico, Oskar i glebo cienie to piękna opowieść o przyjaźni dwu chłopców: upośledzonego i geniusza intelektualnego, który posiada defekty zewnętrzne. Jest to historia o próbach odnalezienia się w świecie. Poleca pani Barbara.

Modlić się gdzie, jak, kiedy, dlaczego Alessandro Pronzato to pozycja wyrywająca z samej tylko pobożności, prowadząca do żywej wiary.

Posiew kontemplacji Tomasza Mertona pozwala się zatrzymać nad tym, co naprawdę ważne, odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Poleca pani Beata.

Biblia to suma wiedzy o człowieku. Utożsamiając się z poszczególnymi bohaterami, można dowiedzieć się wiele o sobie samym. Poleca pani Małgorzata.

Dzikie serce oraz Urzekająca Johna Eldredga okrywają zakątki kobiecej i męskiej duszy, pomagają odnaleźć powołanie. Poleca pani Edyta.

Uśmiechy Jana Pawła II rozwesela swoją treścią i przypomina wizyty papieskie.

Król trędowaty Zofii Kossak uczy miłości i przestrzega przed złem. Poleca pan Andrzej.

=======================

Znaki nadziei ks. Zdzisława Wendera to zbiór opowiadań, z których można wyprowadzić wiele wartościowych wniosków. Poleca pani Sylwia.


Lista Nagród i Wyróżnień Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2012

Nagroda Główna: FENIKS ZŁOTY 2012

ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz

za

dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej; życia głęboko zakorzenionego w Biblii, której coraz pełniejszemu poznawaniu i popularyzacji poświęcił uczony wiele trudu, wychowując pokolenia księży i ludzi świeckich w duchu Słowa Bożego. Jego prace naukowe, odwaga duszpasterska oraz wspaniałe kaznodziejstwo stanowią wzór do naśladowania nie tylko dla środowisk ściśle konfesyjnych, ale też dla tych wszystkich osób, którzy prawdę, dobro i piękno łączą z miłością Stwórcy, rozkwitającą w krajobrazach kształtowanych przez Pismo Święte i w kościelnejTradycji.

FENIKS Diamentowy: FENIKS DIAMENTOWY 2012

pan prof. dr hab. Stefan Sawicki

za

prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze. Mistrz licznego grona uczniów, opiekun i mecenas wielu ważnych przedsięwzięć filologicznych i wydawniczych. Wzór nauczyciela akademickiego i propagatora literatury polskiej, otwartego na jej humanistyczny i chrześcijański wymiar.

FENIKS Specjalny: FENIKS SPECJALNY 2012

Michałowska Teresa, Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon, Wydawnictwo Naukowe PWN

za

znamienity leksykon, dostosowany do oczekiwań współczesnych odbiorców i do potrzeb dydaktyki akademickiej, prezentujący w przejrzystym i syntetycznym opisie całość wiedzy o literaturze, filozofii i kulturze w Polsce średniowiecznej. Dzieło na wskroś nowatorskie, sumujące współczesny stan erudycji na temat średniowiecza, jego źródeł, fundamentalnych idei oraz postaci oraz prądów ideowych. Praca niezbędna w nauczaniu, umacnianiu narodowej tożsamości; wzorcowo uzasadniająca przekonanie, że bez poznawania i poszanowania własnej, konstytutywnej dla budowania narodu, tradycji, nie sposób rozumieć i kształtować teraźniejszości.

Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Encyklopedia Filozofii Polskiej, ks. Andrzej Maryniarczyk (red.), Lublin KUL

za

kompendium podstawowej wiedzy nie tylko o technicznie rozumianej filozofii, jaką od niemal 800 lat uprawiano i nadal uprawia się w Polsce, ale także o polskiej kulturze, mającej swój niezaprzeczalny udział w rozwój światowej myśli humanistycznej. Dzieło uświadamia, że nie jesteśmy „papugą innych narodów”, nie ograniczamy się do naśladowania kulturowych zdobyczy pochodzących z zewnątrz, lecz sami staramy się proponować oryginalne propozycje, które często znajdują międzynarodowy posłuch. Zaangażowanie wielu środowisk naukowych z całej Polski w pracę nad encyklopedią stanowi modelowy przykład bezkompromisowości i woli porozumienia w dążeniu do osiągnięcia tak bardzo imponującego celu.

FENIKS Specjalny: FENIKS PRO AUTORE 2012

J. E. Ks. Biskup Józef Zawitkowski

za

za żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie.

 

Kategoria LITERACKA

Nagroda Feniks

Polska poetów i malarzy, Franciszek Ziejka, Wydawnictwo BOSZ

za

książkę-przesłanie kształtującą w czytelnikach „zdrowego ducha patriotyzmu”, umiłowania narodowej literatury i ojcowizny, wyrosłej z chrześcijańskich tradycji. Publikacja ukazujuje, że miłość do ojczyzny malarzy i poetów z epoki narodowej niewoli stanowi sam rdzeń polskiej kultury i samoświadomości społecznej. Dzieło literacko i rzeczowo wyjątkowe, oczarowujące elegancją stylu i nośnością interpretacyjną. Zasługuje bezwzględnie, by wejść do skarbca klejnotów współczesnego pisarstwa.

Wyróżnienia

  1. Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Krystyna Czerni, Wydawnictwo Znak

za

autentyczny portret wybitnego artysty malarza, nauczyciela i teologa, nieukrywający ciemnej strony jego egzystencji i twórczości. Autorka starała się rzetelnie i dyskretnie zajrzeć pod podszewkę wrażliwości i twórczego myślenia Nowosielskiego, dostrzec to, co warunkowało jego widzenia świata, wiary i religii, wykazując, że artysta nieraz stąpał po krawędziach ortodoksji, jako prawosławny żyjący pośród katolików. Biografia ucząca szacunku i ekumenicznej czułości w każdym zakątku świata.

2. Stara, Rafał Wojasiński, Wydawnictwo Nowy Świat Kamil Witkowski

za

gęstą od znaczeń, choć pozornie prostą opowieść o życiu, przeznaczeniu i wymagającej miłości. Dramat, jaki się w świecie przedstawionym tej książki rozgrywa dotyczy spraw egzystencjalnie węzłowych, zmuszających do głębokiej refleksji i skupienia. Narracja każe się wmyślać w to, co uzasadnia nadzieję, stanowiącą rdzeń każdego osobowego istnienia. Proza dojrzała, w obrazowaniu na poły teatralna, pozbawiona najmniejszych retorycznych chwytów.

Kategoria NAUKI KOŚCIELNE

Nagroda Feniks

Tradycje biblijne. Biblia w kulturze świata, ks. Marek Starowieyski, Wydawnictwo PETRUS

za

okupione benedyktyńskim trudem opracowanie wprowadzające w krajobrazy Biblii. Bez nich trudno wyobrazić sobie kształtowanie się europejskich i światowych dziejów. Stylistyka, obrazowanie, symboliczność języka biblijnego zyskują w tej księdze swe konfesyjne i kulturowe ugruntowanie. Widzimy, jak cały świat, zarówno ten przyznający się do religii, jak i pozbawiony na nią wrażliwości, syci się atmosferą i klimatem Słowa, które stało się ciałem. Dzieło ukazuje antropologiczne ramy, bez których nie sposób zrozumieć ani przeszłości, ani teraźniejszości. Jego treść naturalnie wpisuje się w najgorętsze oczekiwania i nadzieje rozkwitającego w pełni XXI wieku.

Wyróżnienia

  1. Historia Katechezy. Katecheza w pierwszych wiekach, ks. Roman Murawski, Wydawnictwo Salezjańskie

za

naukowo nienaganne przedstawienie historii wczesnochrześcijańskiej katechezy, w jej różnorodnych uwikłaniach i aspektach doktrynalnych. Współczesne tendencje sekularyzacyjne, panosząca się coraz powszechniej obojętność religijna powodują konieczność wzmożenia wysiłków, by inicjacji chrześcijańskiej przydać nowego blasku. Poznanie procesu jej kształtowania się jest jednym z ważniejszych czynników – poświadcza wyróżniona rozprawa – tego rodzaju działania, prowadzącego do ożywiania wiary, włączania jej w pośpieszny rytm teraźniejszości.

2. Mistyczna historia człowieka według Bernarda z Clairvaux, Rafał Tichy, Wydawnictwo Flos Carmeli

za

odkrywcze i pod względem naukowym nadzwyczaj staranne przedstawienie antropologiczno-teologicznej doktryny św. Bernarda z Clairvaux, ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu mistyki chrześcijańskiej. W dzisiejszych czasach rozpanoszenia się najróżniejszych form duchowości „bez Boga”, „duchowości ateistycznej” studium to przywraca właściwe ramy, w których możemy rozpoznawać wartość wewnętrznych przeżyć, wiążących człowieka z Bogiem. Napawa też nadzieją, że sam człowiek jest zdolny do otwarcia się na najbardziej tajemne doświadczenia rzeczywistości i ostateczne spełnienie odnajduje w miłości do ludzi i do swego Stwórcy.

3. Droga Karola Wojtyły, tom 1-4, Jacek Moskwa, Wydawnictwo „Świat Książki”

za

kompletną czterotomową biografię Jana Pawła II, która powoli zadomawia się na stałe, chyba nie tylko w naszej narodowej kulturze. Autor, wybitny dziennikarz i publicysta, z pisarską odwagą mierzy się z życiem i duszpasterstwem słowiańskiego papieża. Fakty znane i nieznane łączy nowym oglądem badawczym: polską perspektywę interpretacyjnego spojrzenia wzbogaca reporterskim uczestnictwem w sporej ilości papieskich działań i spotkań. W ten sposób otrzymaliśmy szeroką panoramę, w której rozpoznajemy wiele z tajemnic i niecodziennych wydarzeń, inicjowanych przez Ojca Świętego. Czytamy to nieprzeciętne dzieło z należną wdzięcznością.

 

Kategoria EDYTORSTWO

Nagroda Feniks

Kolbe. Historia Życia św. Maksymiliana, Tomasz Krzyżak, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie, Pająk Media

za

znamienite połączenie narracji biograficznej ze światem starych fotografii, w jednorodnej formie edytorskiej, graficznej powściągliwości i w estetycznym umiarze. Album niebywale pociągający wizualnie, a przy tym nieprzeciążony nadmiarem fotogramów i treści opisowych.

 

Wyróżnienia

  1. Satyr i Nimfa, Bajka o złotym grzebyku, Bolesław Leśmian, Wydawnictwo KUL

za

edytorską odwagę i wzorcową edycję niepublikowanych dotąd dwóch utworów Bolesława Leśmiana, zachowanych w dorobku poety. Wzbogacają one nie tylko jego „twórczy światopogląd”, ale zasadniczo potwierdzają – i niekiedy obalają – wiele z interpretacyjnych tez uznanych w sumie za niepodważalne w dotychczas prowadzonych badaniach nad twórczością autora „Łąki”.

2. Boży ludzie, Monika Bułaj, Wydawnictwo BOSZ

za

niezwykłe połączenie poetyckiego języka i sugestywnego przedstawienia, za pośrednictwem fotografii, niemal zapomnianych kultur. Za unikalny kalejdoskop opowieści o duchowości i zwyczajach kulturowych mniejszości narodowych i etnicznych w Europie Wschodniej, Południowej i na Bliskim Wschodzie. Literacko-graficzny zapis każdej z przedstawionych w tej książce podróży, to niezwykła wzbogacająca czytelnika opowieść o próbie ocalenia wszystkich niepowtarzalnych, niekiedy wręcz mistycznych, przeżyć, których doświadczyła autorka.

 

Kategoria KSIĄŻKA DLA DZIECI

Nagroda Feniks

Święta Urszula Ledóchowska, Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Święty Wojciech

za

literacko i graficznie perfekcyjne przedstawienie życia i działalności świętej Urszuli Ledóchowskiej. Prostota i elegancja tej opowieści sprzęgnięta z bogactwem treści tworzy pouczającą całość, rozwijającą w znacznym stopniu dziecięcą wyobraźnię.

Wyróżnienia

1. Trylogia: Dziki owoc, Dwie Krainy, Słonecznik i Róża, Marcin Jeleń, Wydawnictwo W drodze

za

utrzymane w baśniowym klimacie niezwykłe opowieści o Panu Bogu i najważniejszych prawdach wiary. Każda z książeczek o. Marcina Jelenia to przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców opowieść o fundamentalnych wartościach chrześcijańskich, która choć zazwyczaj przedstawiona w sposób alegoryczny, nigdy nie tarci charakteru pouczającej i ekscytującej przygody.

2. Pamiętnik papieskiego anioła + CD, Paweł Zuchniewicz, Gość Niedzielny

za

błyskotliwą, pełną niecodziennego czaru, opowieść o Karolu Wojtyle. Znakomity pomysł, by z perspektywy Anioła Stróża spojrzeć na rozwój i wydarzenia tkające codzienność przyszłego papieża, rozrósł się w narrację zmuszającą młodych czytelników do skupionej uwagi i być może nawet dziecięcej zadumy. Książka – z płytą, na której czyta ten niebieski pamiętnik Krzysztof Ziemiec – łączy w atrakcyjną całość walory wychowawcze z typowo religijnymi.

 

Kategoria KSIĄŻKA DLA MŁODZIEŻY

Nagroda Feniks

Kostka, Wysogląd Przemysław, Wydawnictwo WAM

za

udaną próbę opowiedzenia o świętości w języku współczesnej kultury obrazu i komiksu. Stanisław Kostka odzyskuje w tej książce autentyczne egzystencjalne barwy, przemawia do wrażliwości młodzieży ich „okiem i umysłem”, zdejmuje z postaci świętego patynę dostojeństwa i pobożnego pudru. Ożywia zaś to, co rzeczywiście decydowało o jakości życia tego „jezuickiego chłopaka”.

Wyróżnienia

1. Problemy z seksualnością, ks. Marek Dziewiecki, Wydawnictwo eSPe

za

przepełnioną religijną mądrością odpowiedź na dylematy współczesnej młodzieży. Za dialog pozbawiony tonu i charakteru kazania czy wykładu moralnego, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na wątpliwości młodych ludzi dotyczące oceny dostępnych wizji seksualności i prezentację chrześcijańskiego punktu widzenia na tę kwestię.

 

Kategoria KSIĄŻKA AUTORA ZAGRANICZNEGO

Nagroda Feniks

Ludzie Boga, Christian de Cherge, Wydawnictwo PROMIC

Nagrodę przyznano jako wyraz uznania dla niezwykłego świadectwa życia i śmierci w imię wierności idei dialogu między religiami. Ze względu na swój unikalny charakter i pochodzenie publikacja stanowi niezwykłe połączenie zbioru rozpraw na temat relacji między chrześcijaństwem a islamem, i głębokiej wiary w potrzebę dialogu między ludźmi wyznającymi te systemy wiary z osobistymi, czy wręcz intymnymi - zapiskami ukazującymi prywatne aspekty duchowości i życia autora.

Wyróżnienia

  1. Tajemnica Campanelli, Jean Delumeau, Instytut Wydawniczy PAX

za

fascynującą biografię Tomasza Campanelli, jednego z najbardziej tajemniczych postaci czasów nowożytnych. Poznajemy nie tylko jego zawiłe losy, na tle ówczesnej panoramy obyczajowej, religijnej i światopoglądowej, ale również zasadnicze zręby filozofii i astrologii, jakiej się oddawał i jaką propagował, stąpając często po krawędziach ortodoksji. Ten milenarysta, prorok, utopista do dzisiaj stanowi „punkt zapalny” prowokujący do myślenia nad przyszłością ludzkości i religii w kulturze współczesnego Zachodu.

2. Modlitwa moją ojczyzną. Teologia i praktyka modlitwy chrześcijańskiej, Gerhard Lohfink, Wydawnictwo W drodze

za

błyskotliwe i wielce pouczające wprowadzenie do teologii modlitwy. Książka odsłania, w perspektywie liturgicznej i biblijnej, a zwłaszcza starotestamentalnych psalmów, drogi, na których modlitwa staje się codzienną praktyką, miejscem zakorzeniającym ludzką egzystencją w samym środku Bożej miłości i Bożego miłosierdzia. To praktyczny przewodnik pozwalający odzyskać wartość i najgłębszy sens wszelkich religijnych odniesień do Stwórcy. Przydający odwagi, by po prostu się modlić.

Kategoria TŁUMACZ

Nagroda Feniks

Od Agory do Kapitolu, Willmoore Kendall, Fronda
tłumaczka: Magdalena Pietrzak-Merta

za

zaangażowane i merytorycznie prawomocne tłumaczenie dzieła W. Kendalla, oddające ducha tej konserwatywnej w treści, lecz stylistycznie dosyć rozbudowanej, nacechowanej emocjonalnie narracji. W polskiej wersji językowej książka rozbłyska duchem i barwami wersji oryginalnej.

Wyróżnienia

  1. Historia papieży, J.W., O'Malley Wydawnictwo WAM
    tłumacz: Michał Zmuda

za

pełen językowej swobody przekład książki opisującej historię papiestwa w sposób przejrzysty, pozbawiony balastu zbyt skostniałej naukowości, niemal w stylistyce żywej, potoczystej mowy. Czyta się tę pracę z lekkością i swego rodzaju przyjemnością. To lektura wzmagająca zainteresowanie dziejami Kościoła, przekreślająca wiele legend i mitów z nimi się wiążących.

2. Fascynacja złem, Giovanni Cucci, Wydawnictwo SALWATOR

za

warte pochwały przybliżenie polskiemu czytelnikowi rozprawy poświęconej tzw. wadom głównym, a więc zasadniczo problematyce zła, które przenika tak życie osobiste, jak i społeczne człowieka. Niuanse i interpretacyjne odkrycia zawarte w tej rozprawie, także w tłumaczeniu nie straciły niczego ze swego merytorycznego i nawet retorycznego blasku.

 

Kategoria SERIA WYDAWNICZA (DZIEŁA ZEBRANE)

Nagroda Feniks

Vox Patrum, Pismo Patrystyczne, pod redakcją Stanisława Longosza, Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

za

wielotomową serię patrystyczną wydawaną przez Ośrodek Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL od 1981 roku. Czasopismo pod redakcją ks. prof. Stanisława Longosza zaliczane bywa do jednych z najznakomitszych w Europie. Gromadzi dokumenty, artykuły, przekłady i inne formy piśmiennictwa naukowego z dziedziny szeroko pojętej patrystyki i kultury chrześcijańskiej. O publikację na jego łamach zabiegają uczeni z wielu stron świata. To, jak się wydaje, firmowy znak całego środowiska polskich patrologów, filologów klasycznych i znawców chrześcijańskiej ortodoksji.

Wyróżnienia

  1. Fenomen pięknego życia, pod redakcją Małgorzaty Jankowskiej i Sergiusza Nizińskiego, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

za

zestaw publikacji stanowiących jednorodną metodologicznie i stylistycznie serię. Jej autorzy dokonują interpretacji zasadniczych fenomenów współczesnej kultury, takich jak: dar, radość, duchowość, uniwersytet, słowo, Europa czy życie. Naświetlają je z wielu różnych punktów widzenia i odmiennych stanowisk filozoficznych oraz światopoglądowych. W dzisiejszej postmodernistycznej dowolności wprowadzają w świat ludzkiej myśli porządek, harmonię, jak też otwartość na to, co niespodziane, okryte dająca się odsłaniać tajemnicą.

2. Studia o Kijowskim. Andrzej Kijowski i krytycy, pod redakcją s. Wiesławy Tomaszewskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Seria porządkuje rozległy obszar współczesnej literatury i życia literackiego, zogniskowany wokół życia i twórczości Andrzeja Kijowskiego. Obejmuje teksty historyczno-i teoretycznoliterackie, krytycznoliterackie, publicystyczne, dokumentacyjne i wspomnieniowe, dając przegląd recepcji twórczości Kijowskiego od jego debiutu literackiego po dzień dzisiejszy, nie wyłączając krytycznego wejrzenia w losy polskiej kultury drugiej połowy ubiegłego XX wieku. Przedsięwzięcie to wytycza metodologiczną strategię badań nad życiem i dokonaniami nie tylko pisarzy, ale i wszystkich projektodawców kultury.

Kategoria PUBLICYSTYKA RELIGIJNA

Nagroda Feniks

Raport o stanie wiary w Polsce, Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne

za

dający, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, do myślenia wywiad-rzekę z arcybiskupem Józefem Michalikiem. To rzetelny i niebywale odważny, pozbawiony publicystycznych skrótów, namysł na aktualnym stanem Kościoła w Polsce, niestroniący od pytań i odpowiedzi nacechowanych niecodziennym dramatyzmem. Książka wyjątkowo aktualna i gorąca, będąca ważnym głosem w toczącej się debacie nad kształtem i rolą ludzi wierzących w społecznych strukturach życia. Odsłaniająca też wiele aspektów z osobistych pasji i aktywności Arcybiskupa.

Wyróżnienia

1. Jezus Chrystus. Biografia, Peter Seewald, Dom Wydawniczy Rafael

za

wnikliwe i poruszające, ze względu na wytrwałość autora, poszukiwanie prawdy o życiu i działalności Jezusa Chrystusa. Kapituła doceniła dbałość autora w śledzeniu kolejnych etapów życia i misji wypełnianej przez Męża z Nazaretu w połączeniu z dogłębną analizą historii i kultury regionu, w którym działał oraz umiejętne odczytywanie zapisów biblijnych, co doprowadziło autora do konstatacji o wadze uniwersalności i ponadczasowości charakteru dokonań i nauki Chrystusa.

2. Chrześcijanin na rozdrożu – kryzys w Kościele posoborowym, ks. Robert Skrzypczak, Wydawnictwo WAM

za

dynamiczne pisarstwo dotyczące współczesnego Kościoła. Autor śledzi i z roztropną pasją opisuje newralgiczne i często wzbudzające krytykę problemy i wydarzenia, których byliśmy i jesteśmy świadkami. Nie stroni od uzdrawiającej krytyki, jednakże nigdy nie tracąc nadziei, że należąca do istoty Kościoła idea reformy i samo-naprawy, wciąż pozostaje w mocy. Opinie zawarte w jego książce zachęcają do dyskusji, pozbawionych jednak zacietrzewienia oraz ideologicznych, swoiście partyjnych motywacji.

 

Kategoria MULTIMEDIA

Nagroda Feniks

Eugenika – w imię postępu, film w reżyserii Grzegorza Brauna, Dom Wydawniczy Rafael

za

ważny choć niekiedy wstrząsający, w swoim wyrazie, głos na temat ochrony godności ludzkiego życia. Film stanowi ważny głos w ciągle żywej medialno-społecznej dyskusji na temat aborcji, eutanazji i założeń badań genetycznych.

Wyróżnienia

1. NOE. Gra komputerowa dla dzieci, Edycja Świętego Pawła

za

dostosowaną do dziecięcej wrażliwości grę komputerową, wprowadzającą w świat Biblii i biblijnej atmosfery egzystencjalnej. Zachęca ona do poznawczego wysiłku poprzez wypełnianie różnorodnych zadań, zmuszających do zaangażowania i kreatywności. Dzięki temu dzieci stykają się z pozytywnymi wzorcami osobowościowymi, uczą się delikatności i umacniają świadomość o niezbywalnej roli Boga w ludzkim życiu.

 

Kategoria MYŚL HUMANISTYCZNA

 

Nagroda Feniks

Litania i poezja. Na materiale literatury polskiej od XI do XXI wieku, Witold Sadowski, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

za

pierwszą w nauce polskiej monografię poświęconą usytuowaniu gatunku litanijnego w literaturze od XI do XXI wieku. Powinowactwa i genetyczne związki łączące religię i poezję zostały w niej znakomicie uchwycone i opisane. Rozprawa, tak pod względem metodologicznym, jak i hermeneutycznym, wznosi się na nieprzeciętny poziom. Otwiera nadto szerokie możliwości dalszych badań i filologicznych pomysłów. To wybitne osiągnięcie naukowe i pisarskie.

Wyróżnienia

1. Język – mistyka – proroctwo. Od doświadczenia do wysłowienia, Alicja Sakaguchi, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

za

książkę prezentującą interdyscyplinarne spojrzenie na zjawisko religijnego proroctwa i przeżycia mistycznego. I choć doświadczenie mistyczne ze swej natury nie daje się wysłowić, to jednak jest możliwy jego fenomenologiczny opis. Poddając analizie teksty prorockie, objawieniowe, pisma mistyków żydowskich i chrześcijańskich badaczka (także w perspektywie osobistego doznania) odsłania niektóre językowe aspekty religijnego przeżycia mistycznego. Wnioski do jakich dochodzi warte są szerszej popularyzacji.  

2.Duch i litera. Liryczna ekspresja mistycznej drogi świętego Jana od Krzyża w polskich przekładach, Marlena Krupa, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

za

filologiczne spojrzenie na twórczość świętego Jana od Krzyża, z którego dziełem od wieków zmagają się także polscy tłumacze. Autorka poddaje badaniu język poetycki jako jeden z zasadniczych narzędzi przekazujących treści doświadczeń mistycznych. Tropi z niebywałą uwagą i interpretacyjną sprawnością wszystkie te miejsca w poematach hiszpańskiego mistyka, poświadczające o śladach tajemniczych religijnych uniesień. Nie tylko na polskim gruncie naukowym rozprawę należy uznać za wybitną, godną tłumaczeń na języki kongresowe i za podległą zwielokrotnionej lektury.

3. Metafizyczne i religijne. Problem subtematu w dziele literackim na przykładzie prozy kresowej Włodzimierza Odojewskiego, s. Wiesława Tomaszewska, Wydawnictwo Uniwersytety Kardynała Stefana Wyszyńskiego

za

pogłębioną i nowatorską analizą pisarstwa kresowego Włodzimierza Odojewskiego. Autorka zaproponowała nowy paradygmat badawczy twórczości literackiej w ogóle, traktujący dzieło Odojewskiego jako exemplum dla ujęć teoretycznoliterackich, w szczególności zaś literatury metafizycznej i religijnej. Zasadnie wprowadziła inspirującą kategorię teoretycznoliteracką „subtematu”, pojętego jako podstawowa warstwa tematyczna, fundująca temat utworu. Jej książka otwiera tym samym bardzo atrakcyjne perspektywy badawcze.

 

Czytaj także

Nie tylko o Bogu - Targi Wydawców Katolickich

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 19:29
Dla dużych i małych, dla tych, których fascynuje teologia i dla pasjonatów historii Kościoła - ruszyły Targi Wydawców Katolickich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feniksy rozdane

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:15
W piątek 20 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie w Arkadach Kubickiego rozpoczną się XVIII Targi Wydawców Katolickich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bóg i marketing

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 10:00
W Nocnych Czatach przy okazji Misji Miast - ewangelizacji Warszawy, rozmawialiśmy o tym czy i jak promować wiarę. Czy potrzebuje ona promocji? Jeśli tak, jakiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto książki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 15:00
W Warszawie od piątku trwały XVIII Targi Wydawców Katolickich. Pod Arkadami Kubickiego 140 wydawnictw zaprezentowało kilka tysięcy tytułów.
rozwiń zwiń