Redakcja Programów Katolickich

Boże Ciało – Ukryta Obecność

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 01:32
Ze wszystkich tajemnic wiary chrześcijan - wiara w Najświętsze Ciało i krew Chrystusa fizycznie obecnego w znaku chleba i wina, dającego się jako pokarm i zapraszającego do komunii ze sobą – jest najtrudniejszym wyzwaniem zarówno dla ludzi którzy próbują w to wierzyć, jak i dla tych którym wiary tej brak.
Audio
  • Rozmowa o filmie "Ja Jestem" z reżyserem Maciejem Bodasińskim
Świąteczne rytuały daj poczucie tożsamości i przynależności
Świąteczne rytuały daj poczucie tożsamości i przynależnościFoto: źr. Wikipedia.pl

 Odnosząc się do najważniejszych wydarzeń związanych z rozwojem kultu Najświętszego Sakramentu poszukamy wspólnie odpowiedzi co pomaga wierzyć w tę ukrytą obecność, jak Kościół wspiera i pielęgnuje tę wiarę.

 Jak tajemnice Eucharystii zgłębiają wierni i duszpasterze – opowiemy przybliżając ponad stuletnią tradycję Kongresów Eucharystycznych . Najbliższy 50 Światowy Kongres Eucharystyczny rozpocznie się za kilka dni w Irlandii. O ich historii i idei opowie ks. Bogdan Nadolski

Zaproszeniu naszych słuchaczy do podjęcia refleksji nad tym co pomaga im wierzyć w tajemnice Ukrytego Boga w sakramentalnym znaku chleba towarzyszyć będą opowieści ludzi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem Eucharystycznej obecności Jezusa, przeżywanej w konkretnych wymiarach życia

- osobistym (Wiesława Kowalska)

- parafialnym (ks. Bolesław Szewc i Jarosław Popławski z parafii św. Józefa Oblubieńca na Warszawskim Kole, gdzie od 25 lat trwa wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu)

- rodzinnym (małżeństwo państwa Sznyter).

 O Eucharystii jako cudzie obecnym w znakach cudownych przemian hostii w widzialne ciało ludzkie, a także w spektakularnym doświadczeniu ludzi i wspólnot z różnych stron świata – opowiada współtwórca filmu „Ja jestem” – Maciej Bodasiński.

Małgorzata i Marcin Witanowie – prowadzący to świąteczne spotkanie - dziękujemy za wszystkie państwa głosy - telefoniczne i smsowe – dotyczące osobistego odczytania Eucharystii.

Podczas czwartkowej nasi słuchacze Familijnej Jedynki dzielili się refleksjami dotyczącymi Eucharystii i święta Bożego Ciała. Próbowali także odpowiedzieć na pytanie, kto lub co, może inspirować nas do głębszego przeżywania tej największej tajemnicy wiary.

  • Stanisław z Warszawy: Święto Bożego Ciała wiąże się w moim przypadku
     z wspomnieniami młodości, gdy jako ministrant pełniłem posługę w czasie procesji. Miałem również ogromne szczęście- za czasów studenckich- wziąć udział w świętowaniu Bożego Ciała w Krakowie, kiedy tamtejszym biskupem był Karol Wojtyła. Bliskość tego wielkiego człowieka oraz piękna oprawa procesji sprawiły, że darzę te wspomnienia szczególnym sentymentem.
  • Stanisław z Lublina: Dzięki przyjmowaniu Eucharystii możemy w pełni uczestniczyć w ofierze Mszy Świętej. Inspiracją do głębokiego przeżywania tej Tajemnicy powinna być dla nas wierność Chrystusowi i Jego słowom: <Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten ma żywot wieczny>. Myślę, że bycie Chrześcijaninem to właśnie przyjmowanie Chrystusa- w Słowie Bożym
    i Eucharystii.
  • Rajmund z Bielska-Białej: Przeżywanie Tajemnicy Eucharystii wiąże się
    w moim przypadku z trzema wyjątkowymi wspomnieniami. Najstarsze to Pierwszą Komunią Świętą. Dzięki umiejętnemu przygotowaniu mnie do tego sakramentu przez rodziców, wiedziałem, w jak ważnym wydarzeniu biorę udział. Nie pamiętam z tego dnia otrzymanych prezentów, natomiast w pamięci utkwiły mi słowa babci: <Ty stajesz się dzisiaj dorosły>.
    Drugie wspomnienie to pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich i wygłoszona wówczas- przez bpa Wojtyłę- homilia. Słowa i bliskość tego świętego człowieka, pozwoliły mi
    w wyjątkowy sposób przeżyć Eucharystię. Trzecie wspomnienie związane jest
    z zawarciem ślubu. Komunia wówczas przyjęta była niejako przypieczętowaniem Sakramentu Małżeństwa. Uważam, że Eucharystia to najtrudniejszy sakrament, którego trzeba się uczyć.
  • Helena z Opoczna: Najpiękniejsza jest możliwość obcowania z Jezusem, ukrytym w Tabernakulum. Adoracja na zwykłym dniu to wspaniała szansa, by w codziennym biegu, spędzić chwilę <sam na sam> z Bogiem.
  • Wiesław z Warszawy: Święto Bożego Ciała to święto nie tylko dla praktykujących katolików, ale także dla tych, którzy rzadziej pojawiają się
    w kościele. Tym razem to kościół wychodzi do nich. Natomiast dla nas- katolików praktykujących- to możliwość dania zbiorowego świadectwa wiary.
  • Danuta (SMS): <Ja Jestem> - słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa pomagają mi pełniej się realizować – w życiu rodzinnym i zawodowym. Teraz idę na procesję Bożego Ciała, obwieścić innym, że Jezus jest z nami.
  • Lucyna (SMS): Eucharystia jest dla mnie źródłem siły. Zauważyłam, że gdy udaje mi się zaczynać dzień Mszą Świętą, wiele trudny spraw znajduje proste rozwiązanie.

 

Pierwszych słuchaczy którzy telefonicznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do dzielenia się osobistym odczytaniem Eucharystii. nagradzamy państwa książkami

„Cuda Eucharystyczne – Chrześcijańskie Korzenie Europy” album Kieleckiego wydawnictwa JEDNOŚĆ

oraz

„Cud Eucharystyczny – Sokółka przesłanie dla Polski i świata” – książkę autorstwa Henryka Bejdy , wydaną przez RAFAELA.

W miarę możliwości postaramy się też do większości z państwa wysłać film Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza JA JESTEM

Czytaj także

"Kościół przyniósł Polsce klucz"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 14:53
- Nie można zrozumieć dziejów tego narodu bez Chrystusa - mówił podczas procesji w święto Bożego Ciała kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kardynał Dziwisz i abp Głódź bronią TV Trwam

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 15:25
Nieprzyznanie telewizji Trwam koncesji na cyfrowym multipleksie jest ciosem w Kościół i demokrację - oświadczył Stanisław Dziwisz podczas kazania w dzień Bożego Ciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 10:00
W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?”
rozwiń zwiń