Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Światowy Dzień Chorego

W ten piątek obchodzimy 30-sty będziemy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II w 1992 r. Wtedy w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Fiorenzo Angeliniego, wyznaczył jego datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Wiele się zmieniło przez 30 lat, ale znaczenie nadziei, pomoc dobrych serc ale i cierpienie pozostają nieustannie takie same. O cierpieniu, sile nadziei i pomocy chorym opowiadać będą rodziny pacjentów i kapelan szpitalny.
play_arrow

czytaj więcej

II Międzynarodowy Dzień Braterstwa Ludzkiego

Biały habit, biały kolor skóry, w Polsce policzyć ich można na palcach jednej ręki -to misjonarze Afryki. Dla Afrykańczyków każdy biały, oprócz misjonarza oczywiście, był kolonizatorem i wyzyskiwaczem. „Potrzeba było praktycznie złożyć swoje życie w ofierze, by świadczyć, że Jezus jest naszym Panem” – mówi o.Bogusław Żero z zakonu ojców białych o swoich poprzednikach w Afryce– „ale jeden uśmiech czarnego dziecka jest wart więcej niż najlepsza gra komputerowa”.
play_arrow

czytaj więcej

Trąd XXI wieku

Trąd to jedna z najstarszych i najstraszniejszych chorób, jaką zna ludzkość; możemy o nim usłyszeć już w Biblii. Jaką rolę odegrał Kościół w walce z tą chorobą? Dlaczego dziś mówimy o tym dniu i tej chorobie, skoro obecnie świat zmaga się z inną pandemią, a trąd jest już uleczalny? Od blisko 70 lat w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest  Światowy Dzień Trędowatych, który w tym roku przypada 30 stycznia.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Babci i Dziadka. Seniorzy skarbem społeczeństwa

W Krakowie podczas spotkania w Tauron Arena powiedział do wolontariuszy: „Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jasne? Zatem, jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci."
play_arrow

czytaj więcej

Caravaggio w Warszawie

Do 10 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać dwa dzieła natchnionego malarza i awanturnika w jednej osobie- obrazy Caravaggia. „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” i „Narcyz przy źródle”. O teologii piękna w obrazach i kapryśnej naturze malarza opowiadać będzie prof. Witold Kawecki.
play_arrow

czytaj więcej

Dobry jak chleb

Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym... Święty brat Albert Chmielowski był zakonnikiem, który poświęcił życie ubogim.
play_arrow

czytaj więcej

Podaruj Wigilię

Przedświąteczna kuchenna krzątanina, dyskretne pakowanie prezentów i dom pełen gości to rzeczy, o których samotni seniorzy już dawno nie pamiętają. Według raportu „Samotność z koronawirusem w tle” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich - 3 na 10 osób po 80-tym roku życia nie ma bliskich relacji w swoim otoczeniu, a ponad 30% badanych seniorów przyznaje, że doświadcza samotności i izolacji. Niestety, te dane nie wróżą wesołych Świąt. Dlatego już od wielu lat Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspiera osamotnionych seniorów, organizując akcję  „Podaruj Wigilię”, o której w audycji opowie Barbara Caban.
play_arrow

czytaj więcej

W jaki sposób zadbać przed Świętami o duszę, o dom i relacje z najbliższymi?

Za tydzień Wigilia. Zostało jeszcze kilka dni Adwentu. Warto te dni wykorzystać jeśli ktoś tego jeszcze w codziennym zabieganiu nie zrobił. W audycji zastanowimy się w jaki sposób zadbać przed Świętami Bożego Narodzenia o duszę, o dom i relacje z najbliższymi. Czy na pewno znamy tradycje bożonarodzeniowe? Jak nie zgubić sensu świąt w skomercjalizowanym świecie. Powiemy o „Niezbędniku wigilijnym” czyli kompendium wiedzy na temat okresu Adwentu i Bożego Narodzenia. Z autorami książki porozmawiam jak nie zmarnować tego wyjątkowego czasu w roku.
play_arrow

czytaj więcej

Spotkanie z Karolem Wojtyłą

Rok liturgiczny powtarza się mając w tym swój głęboki sens. Przed Bożym Narodzeniem chcielibyśmy przypomnieć tradycję jaką były spotkania z kard. Wojtyłą w czas adwentowy i wigilijny z krakowskimi studentami. Wspominać będą dawni studenci duszpasterstwa, przypomnimy również głos kardynała K. Wojtyły.
play_arrow

czytaj więcej

Section21