Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Ślady na… granicy

"Tam ludziom nie trzeba mówić jak pomagać, z migrantami mieli do czynienia zawsze"- mówi brat Cordian Szwarc, który wspiera duchowo mieszkańców i uchodźców przy granicy polsko-białoruskiej. Caritas niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski. Zebrane 2 tyg. temu po mszach św. środki wesprą funkcjonowanie Namiotów Nadziei i działalność specjalnego zespołu. Pierwsze namioty stanęły w Białowieży i Podlipkach a na spotkanie z mieszkańcami, pracownikami humanitarnymi i z Caritas na granicy
play_arrow

czytaj więcej

Lekarka, misjonarka, święta…

27 listopada 2014 roku w wieku 103 lat zmarła dr Wanda Błeńska, zwana „Matka Trędowatych”, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się przed rokiem, 18 października. W rocznicę śmierci wspominać będziemy niezwykłą lekarkę, która pozostawiła w swoim rodzinnym Poznaniu wiele niezatartych śladów…
play_arrow

czytaj więcej

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. To śląski kapłan męczennik II wojny światowej. Został on skazany na śmierć przez Niemców w 1942 r. za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach.
play_arrow

czytaj więcej

Wspomnienia

Listopad, to czas kiedy szczególnie wspominamy tych, których zabrakło, odeszli w ostatnim roku, lub okrągły rok temu. Wśród nich są dwie bardzo ważne postaci : naukowiec z Rzymu- czyli kard. Zenon Grocholewski- wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji  i legendarny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Franciszek Ziejka, wspaniały pedagog zaangażowany w naukowe spotkania z JP II. Dziś oddamy głos obu….niech raz jeszcze opowiedzą o sobie i świecie, który tworzyli…
play_arrow

czytaj więcej

Ludzki Święty

Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym.
play_arrow

czytaj więcej

Zapalone światła - Różaniec publiczny

W ostatni piątek października - miesiąca różańcowego przywołując procesje różańcowe które ulicami blisko stu polskim miast przeszyły z intencją wynagradzającą. Inicjatorem wydarzenia było Kilka wspólnot i środowisk katolickich - m.in. Nieustającego Różańca, Krucjaty różańcowej za Ojczyznę, Mężczyzn św. Józefa, Rycerzy św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Rok z życia Prymasa

W lipcu 1940 roku ks. Stefan Wyszyński udał się do Kozłówki podejmując, na prośbę księdza Władysława Korniłłowicza, opiekę duchową nad grupą sióstr i niewidomych dzieci przesiedlonych z Lasek pod Warszawą. Ten mało znany epizod z życia Prymasa Wyszyńskiego pozostawił w nim trwały ślad.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Edukacji Narodowej w Różanymstoku

Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela to dobra okazja żeby powiedzieć o systemie wychowawczym ks. Jana Bosko i działalności edukacyjno–wychowawczej Salezjanów.
play_arrow

czytaj więcej

Rzeźbiarz

Młody, utalentowany, z filozoficznym i literackim zmysłem. Kocha poezję Norwida i wydobywanie życia z kamienia. Łukasz Krupski- autor popiersia Kardynała Wyszyńskiego zaprasza nas do swojej pracowni.
play_arrow

czytaj więcej

Section21