Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Listy do Taty

„Listy do taty”-czyli jak ważny i niezastąpiony jest Ojciec, piszą dzieci w książce pod takim właśnie tytułem. Ojciec obecny-to wyzwanie czy obowiązek? „Ma przede wszystkim  zarabiać, by utrzymać rodzinę”- to już chyba przeszłość i dawne dzieje w epoce równouprawnienia. Jaki powinien być/ jaki jest? dzisiejszy tata –spojrzą na te kwestie męskim okiem: Dariusz Cupiał - tata/dziadek-twórca społeczności Tato.net i Maciej Kucharek-mąż i ojciec pięciorga dzieci.
play_arrow

czytaj więcej

Kim była piękna Jadwiga – pierwszy król Polski?

8 czerwca 1997 roku, podczas VI pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, w  Krakowie, podczas mszy św. na Błoniach odbyła się pierwsza uroczystość kanonizacyjna na terenie Polski. Papież ogłosił świętą królową Jadwigę, patronkę Polski, Litwy i Rusi. Kim była piękna Jadwiga – pierwszy król Polski, świetnie wykształcona władczyni o  dyplomatycznym talencie? Co zawdzięczamy jej do dziś?
play_arrow

czytaj więcej

Boże Ciało w Gruzji

W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii w czwartek, w dzień kiedy przypada święto. Jest to dzień wolny od pracy. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Ale nie wszędzie na świecie tak to wygląda. 
play_arrow

czytaj więcej

Wystarczająco dobra Matka

Obchodzony na całym świecie, ale tylko w Polsce 26.05… Dzień Matki! Jak wygląda  macierzyństwo, rola matki i jej znaczenie w rodzinie dziś? Czy istnieje matka idealna? O tym w Śladach na piasku, w audycji też refleksja i kilka wskazówek nt. tego jak być WYSTARCZAJĄCO dobrą matką powie Lucyna Słup, autorka książki"Duchowość matki".
play_arrow

czytaj więcej

"Z wdzięcznością za kanonizację”

W czerwcu mija 22-rocznica jedynej pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę. Wtedy to we  Lwowie miała miejsce beatyfikacja arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W audycji wrócimy do tamtych wydarzeń, jak również do kanonizacji arcybiskupa lwowskiego w 2005 roku. Powiemy też o tegorocznych obchodach rocznicowych we Lwowie i w Lubaczowie oraz o barwnej postaci i znaczeniu Świętego dla Kościoła lwowskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Apostoł Warszawy

Niedawno historycy Zgromadzenia Redemptorystów odkryli w zbiorach biblioteki redemptorystów-benonitów przy kościele św. Benona w Warszawie  tekst słynnej Konstytucji 3 Maja. Biblioteka tego pierwszego klasztoru redemptorystów na ziemiach polskich istniała w latach 1787-1808.
play_arrow

czytaj więcej

Rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja podczas popołudniowego spotkania z pielgrzymami na Placu świętego Piotra w Rzymie padły strzały mające zadać śmierć  Janowi Pawłowi II. Ten wstrząsający czyn odbił się szerokim echem po całym świecie. W przededniu kolejnej rocznicy zamachu na Ojca świętego o tamtych dramatycznych chwilach opowiadać będzie Abp. senior Józef Michalik – wówczas prefekt polskiego kolegium w Rzymie,  Kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża oraz prof. Jan Żaryn. Usłyszymy też nagrania archiwalne przywołujące to wydarzenie.
play_arrow

czytaj więcej

Walka o prawdę

Jak dotrzeć do Polaków z prawdą i odbudować narodową wspólnotę wokół św. Jana Pawła II? Na to pytanie odpowiadali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. To właśnie tam miała miejsce konferencja poświęcona problematyce ostatnich wydarzeń wokół postaci Papieża Polaka.
play_arrow

czytaj więcej

Świadek prawdy

Ks. Zdzisław Peszkowski przez całe swoje życie był świadkiem prawdy o Katyniu, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, wśród polonii. O trudnych losach kapłana, cudem ocalałego z Katynia, opowie prof. Jan Żaryn – wykładowca UKSW. W audycji usłyszymy także archiwalne nagrania ks. Zdzisława Peszkowskiego, który wielokrotnie gościł na naszej antenie.
play_arrow

czytaj więcej

Section21