Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła

"Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" - to tytuł monumentalnej pracy abp Grzegorza Rysia. Łódzki metropolita jest uznanym historykiem kościoła, który nie boi się zadawać trudnych pytań dotyczących wiary i Kościoła. Rozmowa z redaktorem książki Maciejem Mullerem.
play_arrow

czytaj więcej

X Światowe Spotkanie Rodzin

W dniach 22-26 czerwca odbywa się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin, które jest okazją do poznania kulturowej różnorodności rodzin chrześcijańskich. Gościem audycji jest ks. prof. Jarosław Różański współorganizator międzynarodowej sesji misjologicznej „Rodzina w Afryce. Wczoraj i dziś”.
play_arrow

czytaj więcej

Ortodoksja i herezje

Czy Biblia jest wiarygodnym źródłem historycznym? Kiedy kończy się ortodoksja a zaczyna herezja? Kto o tym decyduje? Cym różni się kościół od sekty? Te i podobne pytania mogą dotyczyć fenomenu chrześcijaństwa. Pojawiały się one już bardzo wcześnie - mówi autor książki „"Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła” ks. prof. Henryk Pietras. Jest on profesorem patrologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum. Opublikował wiele książek, m.in. Początki teologii Kościoła oraz Eschatologię Kościoła pierwszych czterech wieków.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół wcielony w historii

Societas perfecta, Mistyczne Ciało Chrystusa, Lud Boży - to różne paradygmaty, w których eklezjologia stara się wyrażać rzeczywistość Kościoła. W audycji zatrzymamy się przy książce "Kościół wcielony w historii" autorstwa portugalskiego teologa Miguela de Salisa, który przygląda się, w jaki sposób na przestrzeni ostatnich dwóch wieków zmieniało się samo-rozumienie Kościoła.​ Gościem audycji jest ks. prof. Marek Jagodziński.
play_arrow

czytaj więcej

„Pewność wiary”

„Pewność wiary” - to wznowienie po ponad stu latach Przyświadczeń Wiary, wyboru pism Johna Henry’ego Newmana w przekładzie i z przedmową Stanisława Brzozowskiego, pod redakcją Leopolda Staffa. Kategoria przyświadczenia jest specyficznym pojęciem w teorii Newmana. Oznacza ono absolutną, bezwarunkową akceptację jakiegoś twierdzenia, a więc przede wszystkim akceptację prawd wiary.
play_arrow

czytaj więcej

Przyszłość misji

Z okazji 400-lecia utworzenia Kongregacji Rozkrzewiania Wiary (dziś: Kongregacja Ewangelizacji Narodów) Katedra Misjologii UKSW zorganizowała specjalną sesję naukową poświęconą wkładowi kongregacji w rozumienie i rozwój misji. Wiele uwagi poświęcono także roli kongregacji w kontekście współczesnych dyskusji na temat charakteru misji. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Rzym moje miasto

Rzym to kolebka cywilizacji, w której wyrośliśmy. To także miasto, gdzie od samego początku bije serce chrześcijaństwa. O pogańskim i chrześcijańskim dziedzictwie Wiecznego Miasta mówi w audycji ks. prof. Witold Kawecki autor książki <Rzym moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik>.
play_arrow

czytaj więcej

Pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny

Coraz częściej słychać głosy że teologia powinna zejść z wyżyn akademickich i stanąć pośród codziennych spraw, którymi żyją ludzie. W audycji zaprezentujemy Pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny, którego organizatorzy postanowili tę ideę wcielić w życie.
play_arrow

czytaj więcej

Przypowieści do "Ojcze nasz"

"Ojcze nasz” - tej modlitwy nauczył nas sam Jezus i tam mamy relację: Jezus, w imieniu nas i swoim, zwraca się do Boga „Ojcze”. Nowych sensów i treści poszukali w tej modlitwie autorzy książki "Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz". O. Krzysztof Popławski dominikanin, rekolekcjonista, misjonarz na Tajwanie i w Chinach,  oraz Dariusz Kubuj absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni wykładowca na uczelniach wyższych i na szkoleniach komercyjnych, właściciel i główny strateg firmy doradztwa biznesowego - to dość zaskakujący tandem.
play_arrow

czytaj więcej

Twarzą w twarz z uchodźcami

Media mówią o <fali uchodźców> lub o <rzeszach migrantów> docierających do Europy. Za tymi okrągłymi sformułowaniami kryją się  konkretni ludzie ze swoimi często tragicznymi historiami. Gościem audycji jest red. Monika Białkowska autorka książki <Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami>
play_arrow

czytaj więcej

O pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W związku z tą  rocznicą w audycji zostanie zaprezentowana książka „Kościół, Żydzi, Jezuici. Wokół pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej”.
play_arrow

czytaj więcej

A z tej śmierci życie tryska

Śmierć nieustannie towarzyszy ludzkiemu życiu i rodzi lęk przed nieznanym. Jednak w świetle wiary chrześcijańskiej, w której centru stoi męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, może być przeżywana z nadzieją jako kulminacyjny moment życia. Gościem audycji jest ks. prof. Andrzej Muszala autor książki <A z tej śmierci życie tryska>
play_arrow

czytaj więcej

Section21