Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Jaka będzie polska droga synodalna?

Synodalność ma już oblicze niemieckie i latynoamerykańskie. Jaka będzie polska droga synodalna? Czy ogólnokościelny proces synodalny stwarza realną szansę na wyjście z kryzysu? Czy podejmiemy papieskie zaproszenie do dyskusji o ustroju Kościoła? Na te i tym podobne pytania - w momencie rozpoczynającego się XVI Synodu Biskupów - poszukują odpowiedzi autorzy najnowszego numeru  <Więzi>. Gościem audycji red. Ewa Kiedio z kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Ziarna Słowa

Od samych początków chrześcijaństwo wchodziło w dyskusje ze współczesną sobie kulturą dostrzegając w jednych z jej wytworów elementy sobie bliskie, w innych - wręcz przeciwnie.  W tę tradycję wpisuje się bp. Robert Baron, który wnikliwie przygląda się dzisiejszej kulturze amerykańskiej. O jego książce "Ziarna Słowa" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Fatima

13 października przypada rocznica słynnego wydarzenia nazwanego "cudem Słońca". Historie fatimskich objawień przybliża film Marka Pontecorvo pt. <Fatima>. Zgodnie z intencjami twórców nie jest to jednak ani film pobożnościowy ani hagiograficzny. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią

Od 2018 roku Katechizm Kościoła Katolickiego bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci. Zmiana wprowadzona przez Franciszka do dziś wywołuje żywe dyskusje. Czy jest to drobna korekta w nauczaniu czy przełomowa zmiana? Jakie racje zadecydowały o przyjęciu przez Kościół skrajnie abolicjonistycznego stanowiska? Czy to efekt pogłębionej refleksji teologicznej czy raczej wpływ współczesnego świata? Gościem audycji jest Tomasz Snarski - autor książki "Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią"
play_arrow

czytaj więcej

Niewygodny Prorok

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy - to można powiedzieć po lekturze poruszającej książki "Niewygodny Prorok". Biografia ks. Jana Ziei - autorstwa Jacka Moskwy – dziennikarza, pisarza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Watykanie. Mówiono o nim: Boży człowiek.
play_arrow

czytaj więcej

„Święto Pojednania”

12 września w sali wystawowej przy kościele Św. Krzyża w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Święto Pojednania”. Na wystawie prezentowane są ikony autorstwa brata Marcina Świądra.
play_arrow

czytaj więcej

Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej

Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazała się książka „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”. Publikacja, pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, przybliży – w dniu beatyfikacji - osobę Prymasa Tysiąclecia z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.
play_arrow

czytaj więcej

Jezus Niechrystus

Zerwanie z Kościołem, a nawet utrata wiary nie musi przekreślać osobistego stosunku do osoby Jezusa z Nazaretu, który nadal może pozostawać kimś egzystencjalnie ważnym w życiu człowieka. O książce Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus” mówi w audycji teolog dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

Kaplica Sykstyńska

Kaplicę Sykstyńską odwiedza codziennie ponad 20 tys. osób z całego świata. To perła kultury renesansowej, której twórcy przedstawili w niej opowieść o dziejach i przeznaczeniu człowieka stworzonego przez Boga. Ich artystyczne przedstawienia oraz kryjącą się za nimi teologiczną myśl przybliża album Antonio Paulucciego "Kaplica Sykstyńska". Gościem audycji  jest ks. dr Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata

Osiemdziesiąt trzy monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. „Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w jedynym tego typu muzeum na świecie. Wystawa wpisuje się w jubileusz 10-lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?

Czy zastanawiamy się czasami dlaczego w swoim życiu podejmujemy takie, a nie inne decyzje? Gdzie jest ich źródło i jak ważne są korzenie? „W każdym wyborze jest coś niewybranego, a w każdej miłości coś niekochanego. Nie ma co sobie wmawiać, że trafny wybór to taki, w którym nie ma buntu, bólu, cierpienia i zmagania." Autorka tych słów od wielu lat stawia mocne, etyczne pytania. Siostra prof. Barbara Chyrowicz wydała książkę "Widok stąd. Dlaczego działamy tak, a nie inaczej?” Czym jest tytułowy widok stąd i do jakiej odwołuje nas rzeczywistości? 
play_arrow

czytaj więcej

To my wychowamy Kościół

"To my wychowamy Kościół" to tytuł zbioru wywiadów ukazujących, w jaki sposób współczesne kobiety patrzą na Kościół i przeżywają w nim swoją wiarę. Gościem audycji jest autorka książki Magdalena Kędzierska-Zaporowska
play_arrow

czytaj więcej

Section21