Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Żyją i owocują, a były skazane na niebyt...

W Lubaczowie obchodzono uroczyście 34. rocznicę ingresu do miejscowej konkatedry - ks. kardynała Mariana Jaworskiego. Przy okazji odbyła się tam również promocja książki prof. Zenona Błądka „Żyją i owocują, a były skazane na niebyt. Struktura Kościoła łacińskiego na Ukrainie”.
play_arrow

czytaj więcej

Tajemnice średniowiecznych skrybów

„W klasztornym skryptorium” to tytuł wystawy w Muzeum Opactwa w Tyńcu. To wyjątkowa okazja, by poznać tajniki pracy średniowiecznego skryby i iluminatora oraz obejrzeć rękopisy na co dzień ukryte w różnych bibliotekach.
play_arrow

czytaj więcej

Owoce Kongresu Ekumenicznego w Lublinie

Podczas czerwcowej wizyty w siedzibie Światowej Rady Kościołów papież Franciszek apelował, aby rozbieżności i trudności w dialogu międzywyznaniowym nie były źródłem pesymizmu i nie gasiły ducha. W tym kontekście warto sięgnąć po książkę „Lublin. Miasto zgody religijnej. Ekumenizm w historii, teologii i kulturze”. Mówił o niej prof. Sławomir Jacek Żurek współredaktor tom.
play_arrow

czytaj więcej

Po tej stronie nieba

19 inspirujących historii, które pokazują drogi do świętości, to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i teraz. Szymon Żyśko autor książki "Po tej stronie nieba. Młodzi święci" doskonale wpisuje się w ducha papieża Franciszka, który w adhortacji o świętości pisał o "świętych z sąsiedztwa". O swojej fascynacji różnymi obliczami świętości mówił Szymon Żyśko.
play_arrow

czytaj więcej

Historia księdza Tadeusza Fedorowicza

To opowieść o drodze życiowej świętego kapłana, charyzmatycznego duszpasterza, świadka epoki naznaczonej przez dwa totalitaryzmy. O książce Izabeli Broszkowskiej "Szczęśliwe życie. Opowieść o księdzu Tadeuszu Fedorowiczu" mówił w audycji redaktor Cezary Gawryś.
play_arrow

czytaj więcej

Po co Kościół?

Nie tylko skandale, ale także szara i pełna skaz rzeczywistość nieustannie wystawia na próbę codzienność chrześcijan wierzących w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Pogłębioną refleksję na ten temat w kontekście problemów z jego wiarygodnością proponuje ks. Grzegorz Strzelczyk w książce "Po co Kościół", o której mówił w audycji Zbigniew Nosowski red. naczelny kwartalnika Wieź.
play_arrow

czytaj więcej

Prymas Wyszyński, a niepodległa

37 rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przypadła w poniedziałek 28 maja, 3 dni wcześniej na warszawskich Bielanach odbyła się ogólnopolska konferencja pod hasłem "Prymas Wyszyński, a niepodległa". O spotkaniu mówiła dr. Ewa Czaczkowska, współorganizatorka konferencji.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość dla Warszawy

"Franciszek z Asyżu i jego bracia" napisana przez Wiesława Blocka (OFMCap) - to pierwsze w języku polskim tak szczegółowe opracowanie poświęcone towarzyszom św. Franciszka. Jak to się stało, że ten, który nie myślał o zakładaniu zgromadzenia, dał początek wielkiej rodzinie zakonnej? Jak tworzyła się wspólnota i jakie musiała pokonywać trudności? W audycji rozmowa z Katarzyną Gorgoń - redaktorką książki i o. Andrzejem Zającem - dyrektorem wydawnictwa Bratni Zew.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość dla Warszawy

Czym jest religijność neurotyczna, jak się przejawia i pod wpływem jakich czynników się kształtuje? To zasadnicze pytania  wykładu otwartego pt. "Zdrowa duchowość a religijność neurotyczna", który w ramach cyklu „Duchowość dla Warszawy” wygłosili znani terapeuci i rekolekcjoniści Monika i Marcin Gajdowie. Gościem audycji Lumen była s. dr Judyta Pudełko – wykładowca Collegium Joanneum, która po wykładzie poprowadziła dyskusję panelową.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara w innych kontekstach kulturowych

Trójca Święta w kontekstach kulturowych - to hasło konferencji naukowej, którą w końcu kwietnia zorganizowała Katedra Misjologii Instytutu Dialogu Kultury i Religii Wydziału Teologicznego UKSW. Gośćmi audycji byli: organizator sesji o. dr hab. Tomasz Szyszka oraz ks. dr Ashenafi Yonas Abebe Shamalo, który podczas spotkania wygłosił referat nt. teologii i wizualizacji Trójcy Świętej w kulturze Etiopii.
play_arrow

czytaj więcej

Jak zachować wolność ducha?

„Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła?”, pod takim tytułem zorganizowano w Warszawie sympozjum dla kandydatów do kapłaństwa. Jej inicjatorem był Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, a omawiane zagadnienia przedstawił gość audycji Lumen ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. O neopogaństwie w dzisiejszym świecie mówiła zaś prof. Aniela Dylus.
play_arrow

czytaj więcej

Dekada "Teologii Politycznej"

„Solidarność i miłosierdzie” – to tytuł jubileuszowego, 10. numeru rocznika „Teologii Politycznej”, który poświęcony jest najważniejszym ideom, jakie rozkwitły w XX-wiecznej Polsce. W audycji rozmowa z Tomaszem Herbichem o rocznicy i najważniejszych wydarzeniach tej dekady.
play_arrow

czytaj więcej

Section21