Redakcja Programów Katolickich

Wielka Sobota i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 08:15
Wielka Sobota to czas oczekiwania i żałobnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Jezusa Chrystusa. Ale spod skorupy żałoby i śmierci widać przebijające się promienie Zmartwychwstałego.
Audio
Święcenie pokarmów.
Święcenie pokarmów.Foto: Wikimedia Commons

Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o sposobach przeżywania tych szczególnych dni i tradycjach jakie im towarzyszą. Naszymi gośćmi byli o. Jacek Robak, franciszkanin, oraz Dominika Żukowska-Gardzińska z Instytutu Wiedzy o Kulturze. Staraliśmy się wyjaśnić wszystkie niuanse pojawiające się w celebracji Triduum Paschalnego w Kościele. W Wielką Sobotę tradycyjnie nie sprawuje się Eucharystii oraz sakramentów (poza spowiedzią i namaszczeniem chorych), komunię można zanosić jedynie pod postacią Wiatyku. To dzień święcenia pokarmów, połączony z krótką modlitwą i adoracją Bożego Grobu.

Główną celebracją Triduum, jak i całego roku liturgicznego jest wieczorna (lub nocna) Wigilia Paschalna, najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona czuwaniem na część Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli Egipskiej. Liturgia ta pełna jest symboli – żyje symbolami i dzięki nim przekazuje nam prawdę o nowym Życiu.

A jakie są inne tradycje? Kiedy w Wielką Sobotę ksiądz poświęcił w kościele ogień i wodę, każdy gospodarz starał się przynieść je do domu, ponieważ jak wierzono, chroniły przed złem, a woda rozlana na polu przynosiła dobre plony. Istniał też zwyczaj przynoszenia do świątyni koszy wypełnionych bochnami chleba, a z ilości tych przypalonych miano wróżyć upalne lato. Po zjedzeniu poświęconych pokarmów trzeba było pamiętać o tym, żeby nie wyrzucić resztek. Można je było spalić albo zakopać na polu, żeby chroniły przed kretami. Nie wyrzucano nawet kości – zjedzone przez psa miały chronić go przed wścieklizną.

Zaprasza Sylwia Sułkowska

Sobota 07 04 2012 r., Czwórka, W dobrych zawodach od godz. 7.00.

Czytaj także

KLCW: Bóg umarł - Bóg żyje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 16:33
3 kwietnia 2010, godz. 16:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkosobotnie myśli o miłości i cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2007 07:45
Te trzy kobiety, które są naznaczone tym, iż one pierwsze wiedzą, chociaż do końca nie wierzą, na początku są przerażone, ale one mają przekazać. Co mają przekazać? Zmartwychwstanie, a więc życie, a więc pokonanie śmierci, a więc kontynuację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś Wielka Sobota. Co Polacy włożą do wielkanocnego koszyczka?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 00:01
Zgodnie z tradycją, w Wielką Sobotę Polacy święcą pokarmy, którymi dzielą się podczas uroczystego wielkanocnego śniadania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 07:25
Zgodnie z tradycją w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych.
rozwiń zwiń