Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Dzień Papieski w Rzymie

W związku z obchodzonym w  niedzielę 13 października – 24 Dniem Papieskim przed kolejną rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża - o wydarzeniach organizowanych z tych okazji w Rzymie oraz o papieskich i polskich miejscach w Wiecznym Mieście, porozmawiamy z ks. Tomaszem Jaroszem, administratorem  kościoła św. Stanisława BM, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo Polaków w Rzymie.
play_arrow

czytaj więcej

JPII Ewangelia starości i cierpienia

„Nie żyje się po to, by pracować, ale pracuje się po to, aby żyć” - mówił do młodzieży w Belgii papież Franciszek. Jak współcześni młodzi rozumieją etykę pracy? Czy nowe pokolenie to pokolenie leni czy wyzwoleni z przepracowania? Będę rozmawiał z ks. dr Przemysławem Królem SCJ z Duszpasterstwa Przedsiębiorców Talent
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia

24 Dzień Papieski „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Goście w studiu - ks. Dariusz Kowalczyk przewodniczący zarządu Fundacji DNT oraz Katarzyna Smolak stypendystka Fundacji DzNT. Refleksjami o starości podzielą się też: Jacek Borawski student VI roku medycyny z Fundacji DzNT, Jolanta Kowalik dyrektor Domu Opieki prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, założonego przez bł. o. Honorata Koźmińskiego, patrona dnia 13.10., kard. Kazimierz Nycz. Towarzyszące rozmowom słowa JPII o znaczeniu cierpienia i starości. 
play_arrow

czytaj więcej

Historia Polskiej Misji Katolickiej

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii obchodzi w tym roku 130. rocznicę działalności na Wyspach Brytyjskich. Zaczynano nabożeństwami w kaplicy londyńskiego Soho, a obecnie w prawie 300 miejscach Anglii i Walii odprawiana jest msza święta w języku polskim. Historia Polskiej Misji Katolickiej sięga końca XIX. O jej historii, jak i najnowszych wyzwaniach  stojących przed kapłanami pracującym na emigracji, a także o związkach z krajem - poprzez chociażby peregrynację relikwii beatyfikowanej j przed  rokiem rodziny Ulmów - opowie ks. Bogdan Kołodziej - Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
play_arrow

czytaj więcej

Różaniec - gadżet czy talizman?

Różaniec - towarzyszy jeszcze młodym ludziom? Nie jako gadżet czy talizman ale w codziennej modlitwie? O swoich doświadczeniach opowiedzą Klaudia Zawilińska i Tomasz Kamiński – warszawscy studenci.
play_arrow

czytaj więcej

Kardynał budujący mosty

We wrześniu minęła kolejna rocznica śmierci przyjaciela św. Jana Pawła II, byłego metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - kardynała Mariana Jaworskiego, który zmarł w 2020 roku, w wieku 94 lat. W audycji  przybliżymy postać wybitnego metropolity i powrócimy do archiwalnych rozmów z kardynałem, który w trudnych czasach przełomu budował mosty między Wschodem a Zachodem. Powiemy też o niebagatelnej roli, jaką odegrał odbudowując Kościół katolicki na dawnych Kresach.  

czytaj więcej

Pod dobrymi skrzydłami

29 września przypada w Kościele wspomnienie ARCHANIOŁÓW Michała Rafał i Gabriela. Trzej Aniołowie których imiona znamy z Biblii. 2 października zaś wspominać będziemy Aniołów Stróżów. Nie znamy ich imion, choć każdy go ma.  Skąd to wiemy, że „Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia” – opowiadają członkowie prowadzonego przez ojców Paulinów Bractwa Świętych Aniołów Stróżów, które w tym roku przeżywa Jubileusz 400 lat swego istnienia. Działo ono na Krakowskiej Skałce, przy kościele pod wezwaniem Michała Archanioła.  Czy doświadczenie bliskości anielskiej to tylko enigmatyczne przeczucia czy realna rzeczywistość opowiadają o. Tomasz Góralczyk i Gabriela Kobus.
play_arrow

czytaj więcej

110. Dzień Migranta i Uchodźcy

W audycji przypomnimy o jubileuszu jaki świętuje Redakcja Katolicka. 35 lat tworzenia audycji dla dorosłych, dzieci, ale także dla młodzieży w Czwórce. To oni stanowią siłę Caritas, bo jako wolontariusze pomagają tam gdzie toczy się walka z żywiołem. O ich pracy na terenach powodziowych opowie s. Beata Zawiślak, urszulanka. Ważnym tematem audycje będzie też obchodzony w niedzielę 29 września w Kościele 110. Dzień Migranta i Uchodźcy. Pomaganie nie jedno ma imię…
play_arrow

czytaj więcej

35 lat Redakcji Programów Katolickich w Polskim Radiu

O historii Redakcji Katolickiej w Polskim Radiu w zmieniających się czasach i okolicznościach ostatnich 35 lat opowiadają jej wszyscy kolejni szefowie – ojcowie Jezuici: o. Krzysztof Ołdakowski, o. Grzegorz Dobroczyński, o. Krzysztof Dorosz, o. Rafał Sztejka, o. Andrzej Majewski i obecnie kierujący redakcją o. Wojciech Mikulski. Przywołamy także wspomnienia współpracujących z  Redakcją przy obsłudze  pielgrzymek papieskich redaktorów Sygnałów Dnia: Henryka Szrubarza i Wiesława Molaka. Spojrzeniem na Redakcję z perspektywy Kościoła podzieli się wieloletni Sekretarz KEP bp. Artur Miziński.

czytaj więcej

Postać abp Antoniego Baraniaka

Rok 2024 ogłoszony został rokiem m.in. Marka Hłaski, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów…oraz  abp Antoniego Baraniaka, którego postać dziś państwu przybliży dr hab. Konrad Białecki, prof. na wydz. historii UAM, poznański oddział IPN
play_arrow

czytaj więcej

Jak odnaleźć się w obliczu żywiołów?

Południe kraju walczy z powodzią. Jak odnaleźć się w obliczu żywiołów? Czy Bóg zawsze pomaga w potrzebie i czy wiara jest większa w kryzysowych sytuacjach?
play_arrow

czytaj więcej

Epidemia samotności

Jest paradoksem, że w w globalizującym się świecie, w którym coraz łatwiej przemieszczać się z miejsca na miejsce i w którym wciąż przybywa nowych narzędzi komunikacji obserwujemy zjawisko <epidemii samotności>.

czytaj więcej

Section016
Section025