Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Starość: nasza przyszłość.

Kondycja osób starszych po pandemii - to tytuł dokumentu opublikowanego w pierwszej połowie lutego przez Papieską Akademię Życia. Jego autorzy zwracają uwagę, że epidemia zweryfikowała negatywnie wypracowany w ostatnich dziesięcioleciach stosunek społeczeństw zachodnich do osób starszych, które w pierwszej kolejności stały się jej ofiarami.
play_arrow

czytaj więcej

Apokalipsa. Księga Miłosierdzia

Czterej Jeźdźcy, Gwiazda Piołun, Gog i Magog, Armagedon, Sąd Ostateczny, Smok i Bestia - to obrazy i pojęcia znane nawet tym, którzy Objawienia Jana nigdy nie czytali. Czy to możliwe by Apokalipsa była historią o życiu – nie o śmierci? "Apokalipsa. Księga Miłosierdzia" Marii Miduch zachęca, by spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.
play_arrow

czytaj więcej

Małżeństwo szczepionką na trudne czasy

Kampania społeczna „Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa” jest innowacyjnym w Polsce projektem promującym szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Obecnie Tydzień Małżeństwa działa już w 27 krajach na 4 kontynentach. Nie jest to inicjatywa komercyjna, lecz mająca na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Celem projektu jest wzmacnianie relacji małżeńskich oraz motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, ludzi mediów i osoby publiczne do promowania znaczenia zdrowych małżeństw.
play_arrow

czytaj więcej

Pobudka po mięsopuście

Większy zysk czynimy diabłu trzy dni mięsopustując, aniżeli Bogu czterdzieści dni nieochotnie poszcząc- tak powiadali dawniej kaznodzieje.
play_arrow

czytaj więcej

Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta

Kard. Jorge Mario Bergoglio przyjmując jako papież imię Franciszka wskazał na szczególną aktualność postaci Biedaczyny z Asyżu. Przed wiekami najpełniej jego legendę przekazał w swojej twórczości Giotto. Sylwetkę założyciela Franciszkanów oraz początki zakonu przybliża album „Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta”, o którym mówi w audycji ks. dr Jan Nowak z wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Oblicza choroby

11 lutego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzić będziemy 29 Światowy Dzień Chorego. W swoim orędziu na ten dzień papież Franciszek przypomina o konieczności zaufania, jako podstawie opieki nad chorymi. „Obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej, ale też uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic.”
play_arrow

czytaj więcej

Wiara i prywatność

Wiara nie może ograniczać się do prywatności. Ale jak wpływać na życie społeczno-polityczne u schyłku epoki chrześcijańskiej? - To ważne i nader aktualne pytanie podejmują autorzy najnowszego numeru kwartalnika "Więź". Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny periodyku.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Trędowatych

Ostatnia niedziela stycznia obchodzona jest w kościele katolickim jako Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja do przypomnienia, że najstarsza choroba, o której zapomnieli już mieszkańcy większości krajów rozwiniętych, w najuboższych rejonach świat jest nadal groźna i wciąż zbiera swoje tragiczne żniwo.
play_arrow

czytaj więcej

Gromniczna czy ofiarowanie

"Gromnica – to zimy połowica"- tak jeszcze mawia się w wielu miejscach Polski 2 lutego, który w tradycji nosi nazwę święta Matki Boskiej Gromnicznej. To data końca okresu Bożego Narodzenia.
play_arrow

czytaj więcej

Dialog nauk

“Pro tempore. Dialog nauk”- to hasło cyklu debat zainicjowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN. Ich celem jest dialog między teologią a naukami. Pierwsze spotkanie, w którym wzięli udział filozofowie oraz teolog poświęcone zostało wolności w dobie antropologicznego naturalizmu. Gośćmi audycji są pomysłodawca cyklu ks. prof. Krzysztof Pawlina oraz prowadzący debatę o. Janusz Pyda OP.
play_arrow

czytaj więcej

Światło i Życie Franciszka Blachnickiego

W Niedzielę Słowa Bożego - spotkanie z Ruchem Światło Życie i ks. Franciszkiem Blachnickim, który medytację nad Słowem Bożym umieścił w centrum powołanej wspólnoty. W roku świętowania 100-lecia urodzin Sługi Bożego przyjrzymy się jego podpowiedziom.
play_arrow

czytaj więcej

Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła

Wybitny znawca współczesnego Kościoła George Weigel twierdzi, że znajduje się on obecnie w momencie przełomowym. W tym kontekście stawia pytanie o wyzwania, jakie staną przed kolejnym następcą św. Piotra. O jego książce "Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025