Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Na czym budujemy poczucie własnej wartości? Co nam w tym pomaga a co przeszkadza?

Rok jubileuszowy to czas łaski. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Czy o tym pamiętamy? Czy w to wierzymy? Czy mamy świadomość, że mimo całej grzeszności jesteśmy bezgranicznie kochani przez Boga? Czy jesteśmy narcyzami czy ludźmi pokornymi? Czy narcyzm jest przeszkodą w budowaniu poczucia własnej wartości? Czy pokora pomaga w akceptacji siebie i otwarciu się na Boga i drugiego człowieka? Na te pytania odpowiedzą Anna Czyżewska - psycholog i o. Krzysztof Pałys Dominikanin.
play_arrow

czytaj więcej

„Złowrogi”

Cyniczna gra groźnego przestępcy, rozszczepienie jaźni a może...  przypadek ciężkiego opętania?  Od odpowiedzi na to pytanie zależy życie seryjnego mordercy skazanego na karę  śmierci.  Na postawienie diagnozy młody psychiatra ma zaledwie kilka godzin...
play_arrow

czytaj więcej

Nowoczesna Babcia?

Jaka jest współczesna Babcia? Nowoczesna? Gra w playstation, ogląda tik toka i słucha muzyki na Youtube? A może wciąż rozpieszcza wnuki, gotuje wielki gar zupy pomidorowej i ukradkiem częstuje czekoladkami? Jaka jest rzeczywistość?
play_arrow

czytaj więcej

Co zostawił nam BenedyktXVI?

Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. W odosobnieniu, jako emerytowany papież, przeżył 9 lat. Jako powód swojej decyzji w 2013 roku podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat. Jego pontyfikat, a wcześniej praca z JP II była imponującym zbiorem wydanych myśli nie tylko z dziedziny teologii, ale również kultury, sztuki a w szczególności muzyki. Na początku 2025 roku, dwa lata od śmierci Benedykta XVI, jaki obraz pozostawił po sobie papież – intelektualista opowie jezuita, prof. nauk teologicznych Dariusz  Kowalczyk- wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.  
play_arrow

czytaj więcej

Wiara wobec współczesnych pytań

Od końca XX w. apologia przeżywa swój renesans. Rodzi się ona z potrzeby odpowiedzi na pytanie, jakie rodzą  się w spotkaniu chrześcijańskiej wiary ze współczesnym światem. Celem apologetyki, jak ujmuje to jeden z jej przedstawicieli, pozostaje przemiana wierzących w myślicieli, a myślicieli w wierzących - a  więc ostatecznie wiara świadoma, która wciąż domaga się pogłębiania
play_arrow

czytaj więcej

Duszpasterstwo Ludzi Morza

Marynarze o każdej porze roku żeglują w zglobalizowanej światowej flocie na 100 tysiącach statków przewożąc 90% wyprodukowanych towarów. Większość przedmiotów, których używamy codziennie, jest transportowana statkami krążącymi po oceanach. Co jest najtrudniejsze w zawodzie marynarza i z jakiego rodzaju poświęceniem się on wiąże?
play_arrow

czytaj więcej

Religia Greków

Cywilizacja zachodnia dzięki swej specyfice zapewniła sobie hegemonię na świecie. To w niej bowiem tkwi źródło myśli naukowo-technicznej, po której owoce chętnie wyciągają ręce przedstawiciele innych kultur. W czym tkwi tajemnica sukcesu naszej cywilizacji? - to pytanie od dawna stawiają sobie najrozmaitsi badacze i sięgają do samych jej początków.
play_arrow

czytaj więcej

Królowie, magowie czy mędrcy? Cała prawda o 6 stycznia 

Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego? Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiemy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia.
play_arrow

czytaj więcej

Od nowa

Mieć więcej pieniędzy? Znaleźć dobrą pracę? Wyjechać w podróż w nieznane? A może schudnąć? Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia/wyzwania na Nowy Rok. I ma nadzieję na ich realizację. W końcu możemy zacząć wszystko od nowa! Dlaczego postanowienia noworoczne mają większa moc sprawczą? I czy niedopuszczanie możliwości porażki pomaga? O tym wszystkim z psychologiem z SWPS Mateuszem Banaszkiewiczem. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół synodalny

Wielu wierzących z dużą nieufnością odnosi się do działań papieża Franciszka, który od początku pontyfikatu wdraża w życie Kościoła ideę synodalności.. Widzą w niej bowiem nowinkarstwo, mające zagrażać hierarchicznemu porządkowi Kościoła. Papież Franciszek podejmuje ideę synodalności  od samego początku obecną w chrześcijaństwie. Kościół zawsze na różnych poziomach odwoływał się do rozmaitych kolegialnych ciał, których celem było rozwiązywanie różnorakich dylematów teologicznych, liturgicznych i duszpasterskich. I przeważnie było to owocne. Prawdą jest jednak, że kształt tej synodalności mocno się zmieniał na przestrzeni wieków. I prawdą jest również, że Franciszek mówiąc o synodalności po swojemu stara się tu rozkładać akcenty. Chce bowiem, by dzięki synodalności wszyscy wierzący mieli wpływ na kształt Kościoła.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025