Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Podwyższenie Krzyża

Podwyższenie Krzyża - takie święto w Kościele obchodzimy 14 września. W tym dniu w 326 roku w Jerozolimie po raz pierwszy w historii – wystawiono na widok publiczny Krzyż Chrystusa, który po długich poszukiwaniach odnalazła cesarzowa Helena, matka cesarza Konstantyna.
play_arrow

czytaj więcej

„Orędzia pokoju. Przesłania na pierwszy rok wojny przeciwko Ukrainie 2022-2023”

<Orędzia pokoju> to zbiór  przesłań, jakie w pierwszym roku pełnoskalowej wojny zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego kierował codziennie do Ukraińców. Zebrane w całość tworzą głęboką chrześcijańską katechezę wpisaną w nakreślony z kronikarską precyzją pejzaż czasu wojny. Gośćmi audycji są abp Światosław Szewczuk oraz red. Krzysztof Tomasik. 
play_arrow

czytaj więcej

Krzyż, jako symbol Warszawy

Krzyż, jako symbol Warszawy, nie tylko walczącej w Powstaniu – ks. Bartosz Pikul proboszcz Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Wykonana z brązu figura Chrystusa, dźwigającego krzyż do dziś znajduje się na balustradzie schodów przed bazyliką Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim.

czytaj więcej

XIV Tydzień Wychowania

Wychowujmy razem-to hasło XIV Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się dzisiaj w kościele . Razem ale oddzielnie?Brzmi nielogicznie, a jednak badania pokazują, że edukacja zróżnicowana( podział na chłopcy/dziewczęta)a zarazem spersonalizowana przynosi większe efekty; ułatwia lepszą komunikację, a tym samym ma skuteczniejsze oddziaływanie wychowawcze.Nie wierzycie? Zapraszam do wysłuchania i udziału w dyskusji nauczycieli, rodziców i uczniów ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie „Sternik”(Strumienie i Żagle)
play_arrow

czytaj więcej

Familie Fedowski

Mieszkają w Hamburgu, mają siedmioro dzieci i nie są muzułmanami- co budzi powszechne zdziwienie. Jak sami przekonują, żywa wiara w rodzinie i opieranie się pokusom są możliwe mimo tak trudnego „terenu” – w ich sąsiedztwie bowiem usytuowana jest znana na całym świecie ulica rozpusty. Ściana plebanii łączy się ze ścianą domu publicznego. „Najprostszą formą ewangelizacji jest nasze codzienne życie w dużej rodzinie”.
play_arrow

czytaj więcej

Słownik katolickiej nauki społecznej

Ludzie niekiedy więcej wiedzą o tym. co działo się w trakcie konklawe, niż o tym czego uczy Kościół na temat praw rodziny, praworządności bezrobocia czy podatków - czytamy we wstępie do <Słownika katolickiej nauki społecznej>, który stara się przybliżyć  ten  słabo znany obszar refleksji teologicznej. Gościem audycji jest ks. prof. Piotr Mazurkiewicz
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zostało zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

czytaj więcej

Czego uczy nas historia?

Mówimy, że historia jest nauczycielka życia, ale jakie lekcje z niej wyciągamy? Czy wartości, które obecne były na sztandarach w czasie walki o Polskę, są obecnie żywe? Czy patrzymy w przyszłość pamiętając o przeszłości? W 85. rocznice wybuchu II wojny światowej porozmawiamy o tym, jakie wartości decydowały o gotowości walki i oddania życia za Polskę oraz tym, jak na nie dziś patrzą młode pokolenia.
play_arrow

czytaj więcej

Jasnogórskie Śluby Narodu

Napisane przez uwięzionego Prymasa Wyszyńskiego, podjęte w 9-letnim programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski. Złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia w 1956 roku przez milion Polaków przed Matką Bożą - Królowa Polski, okazały się skuteczną odpowiedzą katolickiej tradycji na próbę ateizacji Polaków przez komunistów. Czy i w jakim wymiarze zaowocowały zrywem wolnościowym sierpnia ’80? Na czym polega ich aktualność?  Rozmowa z ks. Dominikiem Zamiatałą – kierującym Katedrą Historii Najnowszej UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Zostać w Kościele. Zostać Kościołem

Skandale odsłoniły grzeszne oblicze Kościoła. W konsekwencji coraz więcej wiernych przestaje czuć się w Kościele u siebie. Odejść?  Czy mimo wszystko pozostać? O książce Marka Kity „Zostać w Kościele. Zostać Kościołem” mówi w audycji red. Zbigniew Nosowski.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025