Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

„Pod Twoją obronę - audycja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej”

"Podnosząc dziś głos za Polską, podnosimy go na świat cały. I w ogóle mówimy o Europie i o dzisiejszym świecie, Bo gdyby świat chciał być nawet obojętnym to jeszcze i wtedy nie będzie przecie obojętny na zniszczenie, zagrażające jego kulturze własnej jaką z chrystianizmu wyniósł…” napisze w liście z 7 lipca Episkopat Polski do episkopatów całej Europy.
play_arrow

czytaj więcej

Przewodnik po samotności

W serii psychologia i wiara wydawnictwa W drodze ukazał się „Przewodnik po samotności. Jak nauka i wiara pomagają nam ją zrozumieć i czerpać z niej siłę”. Główną rolą przewodników jest doprowadzenie podróżnego do wyznaczonego celu. Autor publikacji Kevin Vost - doktor psychologii prowadzi każdego z nas do pisanego nam szczęścia. Pomaga osobom samotnym znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak być samemu, ale nie czuć się samotnym? W jaki sposób budować więzi z innymi? Co robić, by wzrastać w cnotach? – bo to właśnie w cnotach, za św. Tomaszem z Akwinu, autor upatruje źródeł szczęścia. Gość audycji – Krystyna Burzyńska-Kaniewska – psycholog.
play_arrow

czytaj więcej

Oznaczcie mi te ścieżki...

Szlaki Papieskie to trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. W Familijnej Jedynce opowiemy o mniej znanych Szlakach Papieskich na Mazurach, Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie zachęcając słuchaczy, aby wędrowali nimi w roku św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Dogmat o nieomylności papieża

W lipcu 1870 roku podczas I Soboru Watykańskiego  został ogłoszony dogmat o nieomylności papieża. Jego sformułowanie domknęło wielowiekowy proces kumulacji i sakralizacji władzy Biskupa Rzymu. Absolutystyczny model władzy papieskiej do dziś pozostaje przedmiotem sporu wśród chrześcijan. 
play_arrow

czytaj więcej

Jacek Woroniecki - życie i wiara

Pochodził z rodziny książęcej. Był autorytetem w sprawach teologii, religii i życia chrześcijańskiego. Zapisał się jako praktyk i teoretyk wychowania. Wywarł znaczący wpływ na formacje polskiej inteligencji, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Sylwetkę wybitnego dominikanina przybliża praca zbiorowa zatytułowana <Jacek Woroniecki>, o której mówi w audycji prof. Paweł Skrzydlewski
play_arrow

czytaj więcej

Zaczynamy w Ameryce

Rok temu zabieraliśmy słuchaczy w podróż po zapomnianych sakralnych perłach architektury w Polsce. W tym roku z powodu pandemii, wakacyjne wyjazdy po świecie będą ograniczone, zatem my zbierzemy naszych słuchaczy w podróż po różnych zakątkach świata, śladami chrześcijaństwa.
play_arrow

czytaj więcej

Filozofia zbawienia

Czy pragnienie zbawienia należy do istoty człowieka? Na czym polega siła i słabość idei samozbawienia? Czy zbawienia utożsamia się z pełnią człowieczeństwa i naprawą świata? Co oznacza zbawienie po Auschwitz i Hiroszimie?
play_arrow

czytaj więcej

Na pielgrzymim szlaku – „Ten zwycięża, kto miłuje”

Wyruszyli jako turyści, sportowcy, a doszli jako pielgrzymi – tak zmienia droga św. Jakuba, która wraz z początkiem lipca ponownie została otwarta. Ale czy tylko ten szlak jest tak niesamowity? Czy i jaki wpływ na życie, na jego przemianę - ma każda pielgrzymka piesza?
play_arrow

czytaj więcej

Edyta Stein. Prolog filozoficzny

Filozofia i życie - dwa często odrębne nurty. Ale można też celowo przekładać filozoficzne myślenie na praktykę życia codziennego. Takim było świadectwo św. Edyty Stein.
play_arrow

czytaj więcej

„Koło ratunkowe wierzących - (nie tylko) wobec zarazy

Krzyż św. Benedykta, Karawaka czyli krzyż morowy, Różaniec, Szkaplerz, procesje i pielgrzymki pokutne - co je różni od magicznych przedmiotów czy zachowań? Jaki jest ich istotny sens? Podobnie jak odwoływanie do pomocy Matki Bożej, zawarte w najstarszej modlitwie maryjnej: „Pod twoją obronę uciekamy się….”. Co mówi o naszej relacji do Boga?
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025