Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nasze niematerialne: Umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich)

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2025 09:00
Na Podhalu koza (dudy podhalańskie) dobre znana jest co najmniej od XVI wieku. Prawdopodobnie przybyła z wędrującymi przez Karpaty Wołochami. Choć instrument (jeden z najstarszych pasterskich znanych w regionie) zaczął zanikać w XIX wieku, dziś odradza się ze zdwojoną siłą, przyciągając młodych pasjonatów gry.
Audio
  • Nasze niematerialne: Umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich)
Nasze niematerialne: dudy podhalańskie
Nasze niematerialne: dudy podhalańskieFoto: archiwum zespołu Trebunie-Tutki

Instrument dęty zwany kozą (lub dudami podhalańskimi ) i gra na nim to jeden z najstarszych elementów kultury górali staropodhalańskich, wywodzący się bezpośrednio z kultury wołoskiej. Na podstawie znanych materiałów archiwalnych można stwierdzić, że sposób wykonywania tego instrumentu i gry na nim przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i funkcjonuje w przestrzeni kulturowej Podhala co najmniej od XVI wieku.

Pradziadek Stanisław Budz-Lepsiok "Mróz" (1858-1943) - najsłynniejszy dudziarz góralski, baca z Doliny Małej Łąki, ikona kultury góralskiej I poł. XX wieku, grał m.in. Szymanowskiemu, Chybińskiemu i Kasprowiczowi, wyjeżdżał na koncerty do Lwowa, Berlina, Hamburga, a w 1925 na Wystawę Światową do Paryża. W Poroninie, w GOK ma swoją pamiątkową tablic Pradziadek Stanisław Budz-Lepsiok "Mróz" (1858-1943) - najsłynniejszy dudziarz góralski, baca z Doliny Małej Łąki, ikona kultury góralskiej I poł. XX wieku, grał m.in. Szymanowskiemu, Chybińskiemu i Kasprowiczowi, wyjeżdżał na koncerty do Lwowa, Berlina, Hamburga, a w 1925 na Wystawę Światową do Paryża. W Poroninie, w GOK ma swoją pamiątkową tablic

Koza to instrument polifoniczny, który mógł całą orkiestrę, a właściwie kapelę, zastąpić. Dzieje się to dzięki skomplikowanej konstrukcji instrumentu, który oprócz piszczałki melodycznej zaopatrzony jest także w piszczałkę burdonową, grającą nieustannie ton podstawowy.

Koza wykonana jest z elementów skórzanych, drewnianych, a niekiedy także metalowych. Elementy drewniane wykonane są najczęściej przy użyciu drewna jaworowego lub z drzew owocowych (śliwy, gruszy lub czereśni). Główkę wykonuje się z jaworu lub lipy. Elementy drewniane zdobione są odlewami cynowymi lub rzeźbione są w motywy geometryczne. [mat. NID]


Opowiadał: Krzysztof Trebunia-Tutka

***

Cykl Nasze niematerialne przygotowuje Aleksandra Stec.


Czytaj także

Dudy podhalańskie. Tajemniczy instrument przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 16:00
- Kiedyś było to wiodący instrument na Podhalu, ale już pod koniec XIX wieku zauważono, że dudy stają się coraz rzadsze i mogą wyginąć - mówił gość "Źródeł" Szymon Bafia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dudy podhalańskie. Tajemniczy instrument przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 18:31
Dlaczego mylono je z kobzą? Jak dudy trafiły do pułku Strzelców Podhalańskich? Wiele nieznanych faktów o tym niezwykłym instrumencie w dzisiejszych "Źródłach" przypomnieliśmy, słuchając opowiadań Szymona Bafii, autora książki "Dudy podhalańskie – tajemniczy instrument przeszłości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koza i skrzypce bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:16
- Kiedy jako nastolatek na konkursie muzycznym w Nowym Targu po raz pierwszy zobaczyłem Tomasza Skupnia z uczniem, grających na dudach, zapłonęła we mnie iskra! Nigdy wcześniej nie słyszałem takiego instrumentu! – mówił w drugiej części rozmowy z Marią Baliszewską Andrzej Budz. Miedzy innymi temu kapryśnemu instrumentowi poświęcona była dzisiejsza audycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gajdy, sierszeńki, kozy? Poznaj wszystkie polskie dudy!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 12:00
Powiadają, że w Polsce jest aż osiem rodzajów dud! Ale czy ktoś potrafi „z rękawa” wymienić je wszystkie? Tak! Pan prowadzący, Piotr Dorosz. Obudzony w środku nocy, nieprzytomny, też wymieni. Sprawdzimy, jak mu idzie w audycji „Źródełko”?
rozwiń zwiń