Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Sygietyński i "Mazowsze"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 10:00
Tadeusz Sygietyński urodził się 24 września 1896 roku w Warszawie - był założycielem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Audio
  • Tadeusz Sygietyński i "Mazowsze" ( Poranek Dwójki/Historia Polskiego Folku)
Mazowsze
MazowszeFoto: zbiory NAC

Wychował się w otoczeniu najznakomitszych literatów, malarzy, muzyków i uczonych owych czasów. Naukowo dom Sygietyńskiego był nasycony pozytywizmem z wybitnym nastawieniem na etnografię, folklor i humanistykę. W pierwszych latach muzycznej kariery folklor był jego skrywaną pasją. Od dziecka przejawiał wybitne zdolności muzyczne, komponować zaczął mając lat 11. Uczył się w szkole muzycznej we Lwowie, a mając lat 14 stał się cenionym korepetytorem chórów w Konserwatorium i Operze Lwowskiej.

Rok 1911 to powrót Sygietyńskich do stolicy. Tadeusz uczęszczał do Instytutu Muzycznego, a jego pedagogami byli Henryk Melcer i Zygmunt Noskowski. Studia kontynuował w Lipsku i w Wiedniu, a jego mentorami stali Max Roger, Hugo Riemann i Arnold Schoenberg. Rok 1913 był  publicznym debiutem Sygietyńskiego w roli kompozytora. W kolejnej dekadzie dyryguje zespołami operowymi, organizuje też Filharmonię w Dubrowniku. Do Warszawy wraca w 1926 roku i podejmuje współpracę z Polskim Radiem jako reżyser muzyczny i autor popularnych słuchowisk.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 9.40

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Socrealizm a muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
W przyjęciu nowej doktryny artystycznej wyprzedzili nas Czesi i Słowacy (1948). W Polsce dzięki naciskom Sokorskiego, ówczesnego ministra kultury, zaaprobowano nowy nurt rok później, na zjeździe Kompozytorów Polskich w Łagowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sygietyńscy i szkoła w Karolinie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:06
Jest rok 1948. Pierwszych 30. małych uczestników projektu "Mazowsze" znalazło się pod opiekuńczymi skrzydłami Tadeusza i Miry Sygietyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki bigbandów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
Swingowe bigbandy odcisnęły piętno na całej powojennej epoce i powoli stały się znakiem czasu, nie tylko w sztuce synkopowanej, ale i w innych gatunkach. Trudno powiedzieć skąd przyszła do nas ta moda.
rozwiń zwiń