Wielki Tydzień W przeszłości w Wielką Środę, Wielki Czwartek lub nawet w Wielki Piątek w całej niemal Polsce odbywały się judaszki...
Wielki Post w Kościele prawosławnym W kościele prawosławnym, podobnie jak w innych kościołach chrześcijańskich, Post zwany Wielkim i cała jego liturgia jest przygotowaniem do najważniejszego w całym roku święta Zmartwychwstania Chrystusa.
Niedziela Palmowa W całej Polsce w Niedzielę Palmową we wszystkich kościołach, na każdym nabożeństwie święci się palmy, zaś po sumie (głównym nabożeństwie niedzielnym) odbywają się uroczyste procesje z palmami.
Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie Święto to zawsze kojarzyło się z początkiem wiosny o wiele bardziej, niż wcześniejsza o kilka dni, figurująca w oficjalnym kalendarzu data 21 marca, od której liczy się astronomiczna i kalendarzowa wiosna.
Przywołujemy wiosnę W czasie Wielkiego Postu, niezależnie od wszystkich praktyk kościelnych, odbywały się także praktykowane przez stulecia odwieczne obrzędy ludowe przywoływania wiosny.
Na świętego Józefa w polu pociecha Przyjmuje się, że dzień św. Józefa jest ostateczną zapowiedzią przyjścia wiosny. W tradycji ludowej to także czas, kiedy na chwilę można zapomnieć o Wielkim Poście – wypada on bowiem w połowie tego okresu.
Wielki Post Pierwsze wzmianki źródłowe o poście poprzedzającym Wielkanoc i o Wielkanocy zawdzięczamy Tertulianowi, rzymskiemu pisarzowi chrześcijańskiemu, żyjącemu w II wieku.
Środa Popielcowa Dzień ten jest zapowiedzią nowego, wiosennego cyklu obrzędowego – rozpoczyna wielki post wielkanocny.
Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek z pierza 4 marca to tradycyjnie dzień wspomnienia św. Kazimierza. Od 1636 r. jest głównym patronem Litwy oraz jednym z historycznych patronów Polski, a także głównym bohaterem corocznych kaziuków, czyli wiosennych odpustów odbywających się na Litwie i w Polsce.
Ostatki, czyli dlaczego trzeba bawić się tak, jakby jutra nie było Huczne zabawy odbywały się w ostatnie trzy dni karnawału, o których powiadano, że są to zapuśne, szalone, mięsopustne, kuse – diabelskie dni albo po prostu ostatki.
Jedyny taki czwartek w roku Wszędzie, i w miastach, i na wsi, najweselej i najhuczniej obchodzono ostatni tydzień zapustów, rozpoczynający się w Tłusty Czwartek – ostatni karnawałowy czwartek.
Pod patronatem świętego Walentego W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.