Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Niedziela Palmowa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2025 00:01
W całej Polsce w Niedzielę Palmową we wszystkich kościołach, na każdym nabożeństwie święci się palmy, zaś po sumie (głównym nabożeństwie niedzielnym) odbywają się uroczyste procesje z palmami.
Audio
  • "Podziękujmy Chrystu Panu" - Jadwiga Zakaszewska z płyty "Dolny Śląsk" z serii "Muzyka Źródeł"
Das segnen der Palme ist ein Symbol des Lebens und des Sieges. Die Tradition dieses Brauches reicht zurck bis ins Mittelalter. Statt echten Palmen verwendet man Birken- oder Kieferste.
Das segnen der Palme ist ein Symbol des Lebens und des Sieges. Die Tradition dieses Brauches reicht zurück bis ins Mittelalter. Statt echten Palmen verwendet man Birken- oder Kieferäste.Foto: Jacek Tokarczyk/PAP

Kościół święci w tym dniu triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na święto Paschy i – jak podaje Pismo Święte – witany był przez wielkie tłumy ludzi wołających "Hosanna Synowi Dawidowemu, błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla naszego zbawienia" i rzucających na drogę, którą jechał na osiołku, gałązki oliwne i palmowe.

Jeszcze dzisiaj, chociaż już tylko dla żartu, połyka się wyjęte z palmy bazie, co ma chronić od wiosennych przeziębień i bólu gardła.

Palmy polskie najczęściej przypominają smukłe pionowe bukiety różnej wysokości. Tradycyjnie powinny się w nich znaleźć gałązki wierzbowe, o tej porze roku obsypane srebrzystymi, puszystymi baziami (zwanymi także kotkami lub bagniątkami). Wierzba w naszej tradycji uważana jest bowiem za roślinę miłującą życie, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach, łatwo się przyjmuje, a ucięta, włożona do wody gałązka wierzbowa i nawet pozostawiona w wilgotnym kącie wierzbowa miotła szybko wypuszczają zielone listki.


pap _ATEF SAFADI - Niedziela palmowa 1200.jpg
Niedziela Palmowa

Do palmy wkłada się także rośliny wiecznie zielone: gałązki tui, świerku, bukszpanu, borówek leśnych, cisu, któremu medycyna ludowa nadaje właściwości lecznicze i dobroczynne. Całość przybiera się kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Obecnie, w całej Polsce bardzo popularne są palmy wileńskie, mające kształt kolorowych bukietów lub – częściej – barwnych pałek różnej wysokości i grubości, które w okolicach Wilna przez mieszkających tam Polaków zwane są wałkami. Robi się je z kwiatów, farbowanych kłosków, z różnych traw suszonych i mchów, misternie układanych i wiązanych na patykach. Niegdyś ten typ palm występował głównie w okolicach Wilna oraz na przygranicznych terenach polsko-litewskich.

W kilku regionach Polski robi się palmy szczególnie piękne, wysokie i okazałe, bo osiągające niekiedy dwa i trzy metry wysokości.

Na południu Polski są to pęki długich prętów wierzbowych, leszczynowych lub wiklinowych, w kilku miejscach przewiązanych giętką wierzbową wicią, zwieńczone wielkim barwnym bukietem – czubem z kwiatów bibułkowych, wierzbowych bazi, bukszpanu i świerku oraz długich kolorowych wstążek. Na szczycie takiej palmy umieszcza się zazwyczaj złocisty krzyżyk.

Ułamki palm i bagniątka wkładano do gniazd gęsi i kaczek, pod daszki uli, do rybackich sieci, podkładano je pod lemiesz pługa w pierwszą zaorywaną skibę.

Palmy kurpiowskie natomiast przypominają wysokie kwietne słupy, na całej długości ozdobione zielenią i kolorowymi kwiatami z bibuły.

Poświęconą palmą kropiono dom, obejście, bydło w oborze. Gładzono nią boki krów i przymuszano je do połknięcia chociaż jednej bazi, uderzano je palmą, gdy po raz pierwszy wychodziły na pastwisko. A wszystko po to, aby czarownice nie odebrały im mleka. Ułamki palm i bagniątka wkładano do gniazd gęsi i kaczek, pod daszki uli, do rybackich sieci, podkładano je pod lemiesz pługa w pierwszą zaorywaną skibę.

Jeszcze dzisiaj, chociaż już tylko dla żartu, połyka się wyjęte z palmy bazie, co ma chronić od wiosennych przeziębień i bólu gardła.

***

Tekst pochodzi z książki "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" dr Barbary Ogrodowskiej, wyd. Muza, Warszawa 2010.

Opracowała: Hanna Szczęśniak

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Tradycja zapowiadająca Wielkanoc. Co symbolizuje palma wielkanocna?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:40
Dziś Niedziela Palmowa, a więc i dzień święcenia palm wielkanocnych. To przypadające na siedem dni przed Wielkanocą święto nazywane jest także Niedzielą Wierzbną, a to dlatego, że pierwsze palmy wykonywano właśnie z witek wierzby. Jak palma wielkanocna zmieniała się na przestrzeni wieków, jakie zwyczaje się z nią wiązały i co symbolizuje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś Niedziela Palmowa. "To dzień triumfu i wielkiej radości". Misjonarze o obchodach na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 10:40
Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień, który ma przygotować do Wielkanocy. Święto Niedzieli Palmowej zostało ustanowione na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Na całym świecie obchody tego dnia są bardzo barwne i radosne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekord piękna pobity? Niedziela Palmowa na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 06:00
W świątecznym "Kiermaszu pod kogutkiem" przyglądamy się obyczajom wokół Niedzieli Palmowej w regionie kurpiowskiej Puszczy Białej. Opowiadamy także o inspiracjach dawnymi postnymi przepisami we współczesności.
rozwiń zwiń