Koncert odbył się 9 października 2011 o godz. 20.05. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo.
Wołosi to jeden z najlepszych, polskich zespołów ludowych. Potwierdzają to najwyższe laury na prawie wszystkich polskich konkursach i festiwalach muzyki etnicznej. Za swą działalność na rzecz popularyzacji folkloru, Jan Kaczmarzyk został uhonorowany prestiżową Nagrodą Oskara Kolberga. Z kolei bracia Lasoniowie są członkami znanego muzycznego rodu, związanego z Akademią Muzyczną w Katowicach.
Efekt końcowy ich współpracy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy chopinowskiej idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej. To zadecydowało o ogromnym sukcesie Wołochów i Lasoniów na ostatniej edycji radiowego festiwalu Nowa Tradycja, na kórym zespół zdobył jednocześnie Grand Prix, nagrodę specjalna im. Czesława Niemena oraz Burzę Braw od publiczności.
Koncerty zespołu są zawsze gorąco przyjmowane przez publiczność. Jest w ich grze spontaniczna ekspresja, słowiańska, romantyczna tęsknota za pięknem i gorąca, bałkańska żywiołowość. Zespół koncertował niemal w całej Europie, Maroko, Indiach, Nepalu i Cejlonie.
A 9 października wystąpił w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Ten improwizujący kwintet smyczkowy zawdzięcza swoje charakterystyczne brzmienie współpracy muzyków klasycznych z ludowymi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy chopinowskiej idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej. To zadecydowało o ogromnym sukcesie Wołochów i Lasoniów na ostatniej edycji radiowego festiwalu Nowa Tradycja, na kórym zespół zdobył jednocześnie Grand Prix , nagrodę specjalna im. Czesława Niemena oraz Burzę Braw od publiczności.
Wołosi to jeden z najlepszych, polskich zespołów ludowych. Potwierdzają to najwyższe laury na prawie wszystkich polskich konkursach i festiwalach muzyki etnicznej. Za swą działalność na rzecz popularyzacji folkloru, Jan Kaczmarzyk został uhonorowany prestiżową Nagrodą Oskara Kolberga. Z kolei bracia Lasoniowie to członkami znanego muzycznego rodu, związanego z Akademią Muzyczną w Katowicach.
Wołosi i Lasoniowie koncertowali wspólnie m.in. w Maroko, Indiach, Nepalu, Cejlonie, na zamku Laeken w Brukseli (50. rocznica ślubu królowej belgijskiej Paoli) oraz w większości krajów europejskich.