Historia

Barwne pochówki w jednym z najstarszych miast świata. Zmarłych pokrywano pigmentem, a później... odkopywano

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 05:50
9000 lat temu przed złożeniem do grobu ciała zmarłych w osadzie Çatalhöyük były pokrywane barwnikami. Po pogrzebach tymi samymi pigmentami zdobiono ściany domów. 
Stanowisko archeologiczne atalhyk w Turcji.
Stanowisko archeologiczne Çatalhöyük w Turcji.Foto: Mervorika

Çatalhöyük (środkowa Anatolia, Turcja) to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Międzynarodowe zespoły naukowców badają tam ślady osady, która była zamieszkana już 9000 lat temu i z tego powodu uważana jest za jedno z najstarszych miast świata. Zajmowało ono powierzchnię 13 ha i charakteryzowało się gęsto rozmieszczonymi budynkami z cegły mułowej. Domy w Çatalhöyük noszą archeologiczne ślady działalności rytualnej, w tym pochówków ciałopalnych, a niektóre szkielety noszą ślady barwników, oraz malowideł ściennych.

Barwne pochówki Çatalhöyük

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Scientific Reports przez międzynarodowy zespół badawczy dostarcza pierwszej analizy wykorzystania pigmentów w kontekstach pogrzebowych i architektonicznych ze stanowiska Çatalhöyük

- Wyniki te ujawniają ekscytujące spostrzeżenia na temat związku między stosowaniem barwników, rytuałami pogrzebowymi i przestrzeniami mieszkalnymi w tym fascynującym społeczeństwie - ocenia dr Marco Milella z Instytutu Medycyny Sądowej Uniwersytetu w Bernie, współautor badania. 

Z badań wynika, że w Çatalhöyük najczęściej używano czerwonej ochry, obecnej na niektórych osobach dorosłych obu płci i na dzieciach, a ciała mężczyzn pokrywano cynobrem, a kobiety barwnikiem błękitnozielonym. Co intrygujące, liczba pochówków w budynku wydaje się być związana z liczbą kolejnych warstw malowideł architektonicznych. Sugeruje to kontekstualny związek między pochówkami a stosowaniem barwników w przestrzeni domowej.

- Oznacza to, że kiedy kogoś pochowano, malowano również na ścianach domu - wyjaśnia dr Marco Milella.

Szczątki pokryte barwnikiem w kolorze ochry. Fot.: Marco Milella Szczątki pokryte barwnikiem w kolorze ochry. Fot.: Marco Milella

Krążące kości

Co więcej, w Çatalhöyük niektóre osoby "pozostawały" w społeczności: części ich szkieletów były odkopywane i krążyły między mieszkańcami miasta zanim zostały ponownie pochowane. Temu drugiemu pochówkowi elementów szkieletowych towarzyszyły również malowidła ścienne.

Tylko niektóre osoby były malowane barwnikami przed pogrzebaniem, tylko część z nich odkopywano i grzebano ponownie.


Çatalhöyük PAP.jpg
Neolityczne pochówki w jednym z najstarszych miast świata. Nowe badania polskich archeologów

- Kryteria wyboru tych osobników na razie wymykają się naszemu zrozumieniu, co czyni te odkrycia jeszcze bardziej interesującymi. Nasze badania pokazują, że selekcja ta nie była związana z wiekiem ani płcią - wskazuje dr Marco Milella. - Jasne jest natomiast, że ekspresja wizualna, przedstawienia rytualne i skojarzenia symboliczne były elementami wspólnych, długotrwałych praktyk społeczno-kulturowych w tym neolitycznym społeczeństwie - dodaje.

Barwienie ciał zmarłych nie jest niczym niezwykłym. Związek między używaniem barwników a czynnościami symbolicznymi jest udokumentowany w wielu dawnych i współczesnych społecznościach. Na Bliskim Wschodzie stosowanie barwników w kontekście architektonicznym i funeralnym staje się szczególnie częste począwszy od drugiej połowy IX i VIII tysiąclecia p.n.e. Stanowiska archeologiczne z Bliskiego Wschodu, datowane na neolit, dostarczyły wielu dowodów na złożone, często tajemnicze, działania symboliczne. Obejmują one wtórne zabiegi pogrzebowe, odzyskiwanie i obrót częściami szkieletu, takimi jak czaszki, oraz stosowanie pigmentów zarówno w przestrzeniach architektonicznych, jak i w kontekstach pogrzebowych.

EurekaAlert!/Nature/bm


Czytaj także

Neolityczne pochówki w jednym z najstarszych miast świata. Nowe badania polskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 05:40
Jak wynika z badań, w których uczestniczyli polscy archeolodzy, w neolitycznym mieście Çatalhöyük chowano wspólnie niespokrewnione osoby. Dowodzi to istnienia organizacji społecznej, która łączyła pojedyncze osoby i grono osób zamieszkujących poszczególne domostwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Polski dyplomata odnalazł pozostałości starożytnego miasta poszukiwanego od dwóch stuleci

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 07:00
Jedną z największych zagadek historycznej geografii Azji Mniejszej rozwiązał polski dyplomata. Odnalazł pozostałości Thebasy, starożytnego miasta na terenie dzisiejszej Anatolii. Poszukiwano go od dwóch stuleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serbia. Odkryto obsypane czerwonym barwnikiem szczątki sprzed blisko 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
W dwóch kurhanach zlokalizowanych w autonomicznym okręgu Wojwodina w północnej części Republiki Serbii zespół archeologów odnalazł obsypane ochrą kości. Najprawdopodobniej należały one do mężczyzn, którzy prawie 5 tysięcy lat temu przybyli na te ziemie z terenu stepów południowej Rosji lub Ukrainy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń