Historia

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
Grobowiec z czasów dynastii Shang odnaleziony w mieście Anyang w Chinach - zdjęcie ilustracyjne
Grobowiec z czasów dynastii Shang odnaleziony w mieście Anyang w Chinach - zdjęcie ilustracyjne Foto: Forum

Wojownicy, konie i rydwany

Pochówki pochodzą z czasów późnej dynastii Shang, która rządziła w Chinach od 1600 roku p.n.e. do 1046 roku p.n.e. Jest to pierwsza historycznie potwierdzona dynastia, która sprawowała władzę na tych terenach. Grobowce odnaleziono zaledwie kilka kilometrów od wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowiska archeologicznego Yinxu, położonego na terenie starożytnego miasta Yin - stolicy dynastii Shang. 

Jak podaje portal Live Science, w dołach grobowych odnaleziono szczątki kilku wojowników. Niektórzy z nich w chwili śmierci mieli na głowach kapelusze ozdobione sznurami muszli.

Badacze podejrzewają, że mężczyźni zostali pochowani żywcem. Jak wynika z badań naukowców z amerykańskiego Penn State University, praktyka "samobójstwa rytualnego" służących lub "dobrowolnego" grzebania ich żywcem wraz ze zmarłymi chlebodawcami była powszechnie stosowana za czasów dynastii Shang. W niektórych dołach grobowych naukowcy odnaleźli także pozostałości rydwanów i szczątki ciągnących je koni. Głowy kilku zwierząt przed śmiercią ozdobiono złotą okleiną lub podkładem z brązu. 

Cenne artefakty klanu "Ce"

W pobliżu dołów badacze odkryli dwadzieścia cztery grobowce, w których znajdowały się bogato zdobione wyroby z jadeitu, kamienia i kości. Na jednej z odnalezionych zastaw stołowych archeolodzy zauważyli herb chińskiego klanu "Ce", co pozwoliło ustalić tożsamość właścicieli cmentarzyska. Naukowcy nie wiedzą, jaki był status społeczny rodu, podejrzewają jednak, że mógł on pełnić ważną funkcję w lokalnej społeczności za czasów dynastii Shang. 

Prócz pochówków archeolodzy natrafili również na pozostałości osiemnastu budynków, w tym na schody i ozdobną ścianę. Odkrycia te mogą dostarczyć wielu cennych wskazówek dotyczących tego, jak budowano domy za czasów dynastii Shang. 


Źródło: Live Science/tm/jb


Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak asyryjska zbroja znalazła się 2700 lat temu w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:40
Badania pancerza łuskowego odnalezionego w  grobowcu jeźdźca w północno-zachodniej części Państwa Środka wykazały, że strój ten pochodzi z państwa nowoasyryjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oman. Polscy archeolodzy odnaleźli grę planszową sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 05:50
Kamienną plansza do gry ma zaznaczone pola i zagłębienia. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii - zauważają autorzy odkrycia, badacze z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 05:40
Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń