Historia

Pamiętajmy o bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:00
Byli żołnierze podziemia niepodległościowego oraz organizatorzy uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych apelują o uczczenie pamięci poległych z rąk komunistycznych oprawców.
Audio
Pamiętajmy o bohaterach
Foto: Orzełek w koronie, mat. promocyjne

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca. To dzień stracenia przez komunistów podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, ostatniego dowódcy zorganizowanego oporu przeciw sowietyzacji Polski, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucji dokonano w 1951 roku.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Stanisław Oleksiak podkreśla, że uroczystości 1 marca będą oddaniem hołdu wszystkim, którzy zostali zamordowani przez komunistów. Jest to też długo oczekiwany akt sprawiedliwości dziejowej, który pokazuje, że Polacy pamiętają o tych, którzy przelewali krew za wolną Polskę.

Historyk, doktor Jan Żaryn przypomina, że "żołnierze wyklęci" to grupa Polaków, która nigdy nie pogodziła się z systemem komunistycznym, a za swoją wierność ci ludzie zapłacili często najwyższą cenę. Historyk podkreśla, że w latach 1944 -1955 ponad 200 tysięcy osób walczyło z komunistami, około 20 tysięcy zginęło. Komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tysięcy wyroków kary śmierci, z których około 4 i pół tysiąca wykonano.

Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zgodnie z zapowiedziami kombatantów odbędą się w kilku miastach Polski. Główne uroczystości zaplanowano w Warszawie na 17.00. W 16. miejscach upamiętniających walkę i tragedie żołnierzy podziemia zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. O 19.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza odczytany zostanie Apel Poległych, a o 21. 00 w archikatedrze świętego Jana zostanie odprawiona Msza święta.

Nad uroczystościami patronat medialny objęła Informacyjna Agencja Radiowa.
''

Czytaj także

Major Ciepliński - żołnierz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 13:00
Wielokrotnie Łukasza Cieplińskiego na przesłuchania wynoszono na kocu, gdyż miał połamane kości rąk i nóg, a później przynoszono do celi nieprzytomnego – wspominał po latach jeden z więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocławskie pola śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 15:02
- 9 tysięcy osób zginęło w walce, drugie tyle zostało zamordowanych w kazamatach UB - mówi dr Szwagrzyk o Żołnierzach Wyklętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W godzinie próby

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 15:00
Wydawnictwo pokazuje wybrane postaci żołnierzy podziemia niepodległościowego, ich działalność i powojenne losy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żołnierze Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 11:27
1 marca br. obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowiony przez Sejm RP w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z komuną walczyli do końca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 10:14
"Rzeczpospolita" przypomina losy Żołnierzy Wyklętych, inicjatywę tę wspiera Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed stalinowskim sądem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 06:00
W trakcie procesu krakowskiego zarzucano oskarżonym między innymi współpracę z Gestapo i "watażką Andersem". Sąd skazał osiem osób na karę śmierci, osiem na długoletnie więzienie, a jedną osobę uniewinnił.
rozwiń zwiń