Historia

Uczcić ofiary rzezi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 08:00
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wezwał w Białymstoku do wyjaśnienia ludobójstwa, jakiego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści na ludności Kresów w czasie II wojny światowej.
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)Foto: Pawdx Paweł Duński/Wikimedia Commons/CC

Znany ze swojej działalności na rzecz upamiętnienia zabitych przez UPA, ksiądz podkreślał, że ludzie, którzy pojadą na mistrzostwa Euro2012 na Ukrainę, zobaczą tam pomniki zbrodniarzy, a nie ich ofiar.

Isakowicz-Zaleski uczestniczył w stolicy Podlasia w spotkaniu poświęconym sposobom upamiętniania zapomnianych wydarzeń historycznych: Ksiądz przypomniał, że Polska przez wiele wieków była państwem wielonarodowym i te społeczeństwa żyły w dużej zgodzie, natomiast w czasie drugiej wojny światowej doszło do ostrych konfliktów. Efektem tego było ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku Stepana Bandery i Ukrańskiej Powstańczej Armii na Polakach, ale także na Żydach i Ormianach na dawnych kresach wschodnich. "Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to nie jeden naród wymordował drugi naród, tylko że to wrzód, który powstał na narodzie ukraińskim w postaci ideologii Bandery" - dodał duchowny.

Zdaniem księdza "ci ludzie mordowali chcąc mieć własne państwo, to należy jasno powiedzieć, tym bardziej, że zbliża się EURO 2012 i wielu Polaków pojedzie jako kibice i turyści do Lwowa i niestety nie zobaczą tam pomników pomordowanych Polaków, tylko pomniki ku czci zbrodniarzy." Przy okazji spotkania Stowarzyszenie Koliber zbierało podpisy poparcia pod projektem uchwały białostockiej rady miejskiej w sprawie nadania nazwy "Pamięci Ofiar Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińskiej Powstańczej Armii" jednej z powstających ulic. Chodzi o przedłużenie Piastowskiej w Białymstoku.

Czytaj także

Śmierć Lachom!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 13:30
11 lipca 1943 roku rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu. Wydarzenia te nazwano później rzezią wołyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacja na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:15
Na tak zwanym "trupim polu" w pieciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał. Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: ludzie pamiętają polskie wsie i rzeź

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 10:00
Polscy archeologowie kontynuują prace w Ostrówkach na Wołyniu. W czasie II wojny światowej doszło tam do masowych mordów ludności polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wołyń 1943 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 10:30
Obecnie historię wołyńskiej zbrodni zna dokładnie tylko 14 proc. Polaków. 49 proc. nawet o niej nie słyszało. 17 proc. nie do końca wie, o co chodzi, a 20 proc. wie bardzo mało.
rozwiń zwiń