Historia

IPN wyda Twój pamiętnik! Weź udział w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:30
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński ogłosił konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące lat drugiej wojny światowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podkreślił, literatura dotycząca tego okresu jest bardzo obszerna, a jednocześnie niektóre aspekty ówczesnego życia są opisane niezwykle skąpo. Chodzi m.in. o życie codzienne w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, historię w skali regionalnej, jak również wysiedlenia ludności, relacje polsko-żydowskie, polsko-białoruskie, polsko-litewskie i polsko-ukraińskie, pomoc prześladowanym w czasie okupacji niemieckiej, zbrodnie popełnione przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz nacjonalistów ukraińskich. Dotyczy to również wielu aspektów konspiracji i oporu społecznego.

14 lutego 2013 roku, w dniu ogłoszenia konkursu, przypadła 71. rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony II wojnie światowej >>>

Zgłoszone prace mogą mieć formę rękopisu lub maszynopisu. Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości. Nadsyłać można również, znajdujące się w zbiorach prywatnych i rodzinnych, prace, których autorzy nie mieli szansy opublikować za swojego życia.

Zapraszamy do serwisu o Powstaniu Warszawskim >>>
Prace uczestnicy konkursu powinni nadesłać do dnia 14 lutego 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa, z dopiskiem "Konkurs na wspomnienia drugowojenne”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2014. Nagrodzone prace zostaną opublikowane przez IPN.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

ipn.org.pl, mat.prasowe, gs

Czytaj także

Starzyński: tego historia Niemcom nie przebaczy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 12:00
- Prezydent Warszawy był u nas prawie codziennie - wspomina pierwsze dni wojny spikerka Polskiego Radia. - Był nieprzytomny ze zmęczenia, straszliwie zachrypnięty od tego ciągłego mówienia do ludzi. Olbrzymia dusza, siła woli, energia, poczucie honoru i to nas wszystkich trzymało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Komiks IPN na smartfony i tablety

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 20:57
Nowe publikacje dotyczące podziemia niepodległościowego w regionie radomskim po II wojnie światowej przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

16-latek w leśnych oddziałach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 20:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Kazimierza Czaplo - żołnierza AK, więźnia sowieckich obozów.
rozwiń zwiń