Historia

"Symbol czystej ofiary". IPN pamięta o "Ince"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 12:32
O Danucie Siedzikównie, "Ince", 17-letniej sanitariuszce AK zamordowanej przez komunistów, IPN przypomni 1 marca podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tablica Pamiątkowa Danuty Siedzikówny w gdańskiej katedrze
Tablica Pamiątkowa Danuty Siedzikówny w gdańskiej katedrzeFoto: Wikipedia/Anna Tertel

II wojna światowa - archiwalne nagrania, zdjęcia, dokumenty >>>

- Danuta Siedzikówna "Inka" jest symbolem czystej ofiary. Nie walczyła z bronią w ręku, ale wspierała żołnierzy majora "Łupaszki" tylko poprzez pracę sanitariuszki i łączniczki. To jednak wystarczyło komunistycznym władzom, by mimo jej bardzo młodego wieku skazać ją na karę śmierci i ten okrutny wyrok wykonać - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Historia "Inki" - jak dodał - przypomina o wielu młodych ludziach, którzy po II wojnie światowej nie poddawali się sowietyzacji swojej ojczyzny i ofiarnie walczyli o niepodległą Polskę. - Warto o nich pamiętać - podkreślił.

"Inka" jest jedną z pięciu osób, których sylwetki przybliży IPN podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na portalach edukacyjnych IPN poza "Inką" przypomnieni zostaną także czterej inni bohaterowie podziemia niepodległościowego. Będą to oficerowie Wojska Polskiego, którzy po wojnie aktywnie działali jako żołnierze i przywódcy antykomunistycznego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": płk Franciszek Niepokólczycki "Halny", ppłk Łukasz Ciepliński "Pług", ppłk Walerian Tumanowicz "Jagodziński" i mjr Tadeusz Danilewicz "Doman".

- Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście - przypomni IPN słowa Cieplińskiego, którego funkcjonariusze UB zabili strzałem w tył głowy 1 marca 1951 r.
"Walczyć będziemy o każdą komórkę społeczną..."
Instytut przypomni też fragment rozkazu Danilewicza z 22 lipca 1945 r., który po wojnie był komendantem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - konspiracyjnej organizacji wojskowo-politycznej o antysowieckim charakterze.

- Walka obecna będzie przede wszystkim walką polityczną, będzie się toczyć o to, co stanowi istotę Narodu: kulturę, religię, tradycję, o niezawisłość myśli i ducha polskiego, będzie to walka z komunizmem i wpływami Wschodu. Walczyć będziemy o każdą komórkę gospodarczą, społeczną, wychowawczą, a w szczególności o duszę młodego pokolenia - brzmiał rozkaz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

mr

Zobacz więcej na temat: AK II wojna światowa
Czytaj także

Sądowy spór wokół książki o obławie augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:49
Białostocki sąd zdecyduje, czy należy usunąć dwie informacje z książki wydanej przez IPN. Jedna z osób wymienionych w pozycji domaga się też przeprosin od jej autorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratowali Żydów. Powstanie muzeum im. Rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 17:04
Najprawdopodobniej już w kwietniu powinna ruszyć budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów Na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta.
rozwiń zwiń