Historia

Zbrodnia katyńska. Książka z materiałami źródłowymi PCK

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:50
Archiwa Państwowe wydały książkę, w której po raz pierwszy można zajrzeć do materiałów źródłowych z prac Zarządu Głównego PCK z lat 1943-44.
Nieśmiertelnik i medalik chrzcielny znalezione w masowym grobie w Katyniu
Nieśmiertelnik i medalik chrzcielny znalezione w masowym grobie w KatyniuFoto: Wikipedia/Bundesarchiv Bild 183-B23992, Katyn

Są to między innymi listy ekshumacyjne i dokumenty Polskiego Czerwonego Krzyża, dotyczące przygotowań do wyjazdu polskiej delegacji na miejsce zbrodni katyńskiej - mówi dyrektor Archiwów Państwowych, profesor Władysław Stępniak.

Publikacja podzielona jest na dwie części: jedna to listy ekshumacyjne z nazwiskami osób zamordowanych przez NKWD, druga zaś opisuje skomplikowane przygotowania członków polskiej komisji z ramienia PCK do wyjazdu do Katynia. Polacy działali w dramatycznych okolicznościach - mówi profesor Stępniak. Byli wysyłani przez jednych zbrodniarzy - hitlerowców, do oglądania czynów drugich zbrodniarzy - sowietów. W dodatku - jak przypomina dyrektor Archiwów Państwowych - Polacy działali w osamotnieniu. Międzynarodowy Czerwony Krzyż nie wysłał nikogo do pomocy, nie odpowiedział na apele rządu Sikorskiego.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

Publikacja pod tytułem "Katyń. Listy ekshumacyjne i dokument ZG PCK 1943-44" naświetla czytelnikom, jak trudną misję prowadzili wtedy pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża. Sytuacja ta niewiele zmieniła się dla niektórych również po wyzwoleniu.

Jedna z pracownic PCK Jadwiga Majchrzycka dokumenty z prac w Katyniu ukrywała aż do 77 roku w domowej skrytce. Dopiero przed śmiercią przekazała je księdzu, skąd niespełna dwa lata temu trafiły do Archiwum Akt Nowych.

pp/PAP

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Katyński Marsz Cieni: pamięci zamordowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 07:34
Warszawski marsz upamiętni ofiary Katynia. Czytane będą wspomnienia odnalezione przy zamordowanych oraz ich listy. Do marszu może dołączyć każdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski ekspert: twórcy sowieckich organów represji byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 16:51
- Polacy nie pamiętają już, że Dzierżyński i inni twórcy represyjnych organów Związku Radzieckiego byli ich rodakami. Takie stwierdzenia, w kontekście zbrodni katyńskiej, padły z ust szefa Rosyjsko - Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia Jurija Bondarienki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rajd Katyński. "Dzięki Tobie moja pasja motocyklowa ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:00
Wiktor Węgrzyn – jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. To właśnie jemu udało się wcielić w życie marzenie księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego, cudem uratowanego z "Golgoty Wschodu", o stałej łączności duchowej nowych pokoleń Polaków z miejscami wiecznego spoczynku tysięcy naszych Rodaków pomordowanych na "nieludzkiej ziemi".
rozwiń zwiń