Historia

Służewieckie Termopile w oczekiwaniu na ekshumację

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 14:47
Najwcześniej w listopadzie ruszą ekshumacje na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewcu - pisze "Nasz Dziennik".
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

Póki co na cmentarzu można natknąć się na drewniany krzyż z tabliczką: "Przechodniu, pochyl czoło, wstrzymaj krok na chwilę. Tu każda grudka ziemi krwią męczeńską broczy. To jest Służewiec. To nasze Termopile. Tu leżą ci, co chcieli bój do końca toczyć".

Do wiosny 1948 r. odbywały się tam pochówki straconych na podstawie wyroków sądowych. Na Służewcu pochowano m.in. dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, antykomunistycznej organizacji działającej w latach 1944-56.
Prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, który kieruje pracami na powązkowskiej Łączce, mówi, że cały czas trwają przygotowania do prac ekshumacyjnych na cmentarzu służewieckim.
- Musimy jeszcze wykonać szereg czynności, które pozwolą nam przede wszystkim określić zakres badanego obszaru. Trzeba także zdobyć środki finansowe - wymienia Szwagrzyk. Dodaje, że termin jesienny jest realny, ale październik raczej odpada.
Procedury będą identyczne jak w przypadku Łączki - wpierw badania antropologiczne i genetyczne, a potem pochówki, by odnalezionym szczątkom przywrócić tożsamość.

pp/PAP/IAR

Zajrzyj na ”moje.polskieradio.pl”>>>

Zobacz więcej na temat: komunizm PRL Warszawa
Czytaj także

Augustów: znajdą ślady zbrodni UB w "Domu Turka”?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 13:50
W środę rozpoczną się zlecone przez IPN badania archeologiczne w tzw. Domu Turka w Augustowie (Podlaskie) - dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Chodzi o sprawdzenie, czy nie spoczywają tam szczątki ofiar zbrodni UB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom Turka w Augustowie: medycy sądowi badają odkryte szczątki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:39
Do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku trafiło kilkadziesiąt fragmentów kości, odkrytych w czasie badań archeologicznych zleconych przez IPN w tzw. Domu Turka w Augustowie (Podlaskie) - dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom Turka w Augustowie. Drugi etap poszukiwań szczątków ofiar UB

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 14:56
W środę rozpoczął się drugi etap badań archeologicznych w tzw. Domu Turka w Augustowie (Podlaskie) - dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Chodzi o sprawdzenie na zlecenie IPN, czy nie spoczywają tam szczątki ofiar zbrodni UB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat temu milicja zamordowała Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 10:16
Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. - do dziś nie do końca wyjaśniona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał w Strasburgu wyda wyrok w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 06:55
Skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości złożył ojciec Grzegorza Przemyka, który nie zgadza się z orzeczeniami polskich sądów, że zabicie jego syna było zwykłym przestępstwem, a nie zbrodnią popełnioną przez funkcjonariuszy publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stępień: sprawa Przemyka kompromituje państwo

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 18:30
To kompromitacja państwa i polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tak były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień komentuje wyrok w sprawie Grzegorza Przemyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków: były esbek podejrzany o bezprawne zatrzymanie 34 opozycjonistów. Szli na mszę i manifestację

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 11:30
Kolejny były funkcjonariusz SB usłyszał zarzuty za bezprawne, prewencyjne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku - podał prokurator Marek Kowalcze z krakowskiego oddziału IPN. W śledztwie podejrzanych jest już siedmiu b. esbeków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań: ma powstać Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 13:06
Społeczny komitet chce ustawić tablicę przy Alei Niepodległości - tuż obok pomnika Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń