Historia

Gra miejska i pakiet edukacyjny "Jan Karski i jego czasy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 06:00
Dokumenty, zdjęcia, fragmenty książki Jana Karskiego i nieznane szerzej nagrania o legendarnym emisariuszu znalazły się w pakiecie edukacyjnym przygotowanym przez Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Jan Karski we wspomnieniach Władysława Bartoszewskiego
Gra miejska i pakiet edukacyjny Jan Karski i jego czasy
Foto: fot. screen ze strony jankarski.org

Pakiet jest dostępny na stronie www.karski.muzhp.pl. Znalazły się w nim informacje, dokumenty i zdjęcia przybliżające niezwykłą biografię Kuriera z Warszawy, a także poświęcony mu film, słowniczek pojęć oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli zawierające m.in. scenariusze proponowanych lekcji poświęconych postaci Karskiego.
Pakiet składa się z zakładek poświęconych kolejnym etapom jego życia. W rozdziale o dzieciństwie znalazły się m.in. fragmenty wywiadu audio z Karskim, w których opisuje m.in. swoją szkołę i dom rodzinny w Łodzi.

 

NAGRANIA NA TEMAT JANA KARSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI

"Kolejne rozdziały są poświęcone czasom wojny, którą przybliżają materiały przedstawiające np. strukturę Polskiego Państwa Podziemnego z 1943 r., są też zdjęcia z getta i fragmenty opowieści Karskiego dotyczące jego wejścia do getta, dzięki któremu miał stać się naocznym świadkiem Zagłady. Całość zamyka opowieść o powojennych losach Kuriera z Warszawy" - opowiadała PAP kierownik programu "Jan Karski. Niedokończona misja" Ewa Wierzyńska.

 

ZAPRASZAMY DO SERWISU II WOJNA ŚWIATOWA

 

"Gra +Karski+ została pomyślana jako połączenie wiedzy historycznej dotyczącej Zagłady Żydów i historii konspiracji w okupowanej Warszawie z nowoczesną technologią dostosowaną do smartfonów. Dzięki aplikacji można podróżować śladami Jana Karskiego w czasie, kiedy przygotowywał się on do swojej ostatniej misji" - wyjaśniła Wierzyńska.

Gracze wcielają się w postać Jana Karskiego - emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Poruszają się w przestrzeni miejskiej głównie na obszarze dawnego getta, rozwiązując różnorodne zadania (m.in. odszukiwanie miejsc, łamigłówki matematyczne i zadania logiczne), dzięki którym zdobywać mogą kolejne informacje dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego i sytuacji ludności żydowskiej.

Gra wykorzystuje technologię mobilnych stron internetowych. Uczestnicy podążają śladami Karskiego i między oznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi, przy których otrzymują kolejne komunikaty na telefon komórkowy. Poprawne rozwiązanie zagadki pozwala na otrzymanie następnego polecenia. Po dotarciu do ostatniego punktu kontrolnego uczestnicy wypełniają raport, uzupełniając go informacjami zdobytymi w trakcie gry.

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

Czytaj także

Bohaterski kurier

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2009 07:00
We francuskich księgarniach można już kupić książkę pod tytułem "Jan Karski" autorstwa Yannicka Haenela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karski w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 04:00
Francuski reżyser Arthur Nauzyciel, twórca spektaklu o Janie Karskim, chce wystawić swoją sztukę na jednej z warszawskich scen.
rozwiń zwiń