Historia

"Rosja utrudnia odtworzenie listy białoruskiej"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 09:33
- W tym przypadku można mówić o niewłaściwym stanowisku państwa - twierdzi szef stowarzyszenia Memoriał Nikita Pietrow.
Audio
Kuropaty - uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 19371941.
Kuropaty - uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941. Foto: Andrej Kuźniečyk/Wikimedia Commons/CC

Historyk jest rozczarowany postępowaniem rosyjskich władz, które utajniają i ukrywają dokumenty mogące pomóc w ustaleniu prawdy o zamordowanych polskich jeńcach wojennych. - Oficjalne śledztwo już dawno zakończono a jego rezultaty wciąż są tajne - oburza się Pietrow. Rosyjskie i białoruskie władze przez lata twierdziły, że białoruska lista katyńska nie istnieje.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Rosyjska profesor historii Natalia Lebiediewa przekazała fragment "białoruskiej listy katyńskiej" "Gazecie Wyborczej". Znalazła ją w Rosyjskim Wojskowym Archiwum Państwowym. Są na niej nazwiska obywateli polskich, których w 1940 roku przewieziono z aresztów NKWD na obszarze radzieckiej Białorusi do siedziby NKWD w Mińsku. Tam najpewniej zostali zamordowani na rozkaz Stalina. Dziennik zapowiada, że wkrótce opublikuje wszystkie nazwiska.
Zobacz też serwis specjalny: RAPORT BIAŁORUŚ>>>
- To niezwykle ważne odkrycie, które przybliża nas do odtworzenia "białoruskiej listy katyńskiej” - ocenia szef Memoriału. - Białoruska lista jest długa, to może być tylko jej fragment - podkreśla Pietrow i dodaje, że "jesteśmy coraz bliżej odtworzenia całej "białoruskiej listy katyńskiej".
IAR, kk

Czytaj także

Władze Białorusi: białoruska lista katyńska nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 19:00
Minister sprawiedliwości Białorusi Władimir Adamuszko oficjalnie zaprzeczył istnieniu białoruskiej listy katyńskiej. Powtórzył niezgodną z faktami historycznymi tezę, że na Białorusi nie rozstrzeliwano polskich oficerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blisko 2 tys. nazwisk na "białoruskiej liście katyńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 06:21
Rosyjska profesor historii przekazała listę Polaków prawdopodobnie zamordowanych przez Sowietów w Mińsku "Gazecie Wyborczej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Katyńska lista białoruska pomoże ustalić los Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 06:43
Rosyjska profesor historii przekazała fragment dokumentu "Gazecie Wyborczej". - To rewelacyjne odkrycie - mówi profesor Wojciech Materski.
rozwiń zwiń