Historia

Kolejne ekshumacje ofiar komunizmu na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 15:14
Na Łączce pochowano kilkaset ofiar komunistów, w tym osoby symboliczne dla polskiej walki o wolność: Witolda Pileckiego, gen. Emila Fieldorfa. Zakładane jest przeszukanie całego obszaru, niezajętego przez późniejsze pochówki.
Audio
  • Adam Siwek, Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa: przeszukany będzie teren niezajęty przez późniejsze pochówki
  • Adam Siwek, Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa: o żołnierza podziemia pochowanych na Łączce
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie
Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieFoto: Wikipedia/Zlisiecki

Niebawem rusza kolejny etap ekshumacji na tak zwanej Łączce. W przyszłym tygodniu na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach założona będzie baza archeologów i antropologów. 13 maja rozpoczną oni 2. etap ekshumacji ofiar komunistycznego terroru, które spoczywają w bezimiennej mogile na kwaterze "Ł".

Naczelnik wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że podczas tego etapu prac powinny zostać podjęte wszystkie szczątki z kwatery na Łączce. Adam Siwek wyraził nadzieję, że uda się przeszukać cały obszar niezajęty przez późniejsze pochówki.

W tym celu został zdemontowany pomnik upamiętniający ofiary komunistów, pod nim są szczątki, wycięto drzewa, które powrastały w mogiłę oraz rozebrano chodniki. Adam Siwek dodaje, że w sumie w tej części cmentarza zostało pochowanych około 350 osób, wśród nich postacie niezwykle zasłużone. Między innymi: generał Emil August Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski "Zapora", czyli symbole polskiej walki o wolność. Jednak - dodaje Adam Siwek - wszyscy polscy żołnierze są jednakowo ważni i prace nie ustaną dopóki wszystkie szczątki zamordowanych nie zostaną wydobyte.

Do tej pory odnaleziono szczątki stu kilkunastu więźniów okresu stalinowskiego, ale tylko siedem osób udało się zidentyfikować . Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wyjaśnia, że proces identyfikacji pomordowanych przez komunistów jest niezwykle żmudny. Najpewniejszym sposobem ustalenia tożsamości zamordowanych - wyjaśnia prezes Instytutu - są badania DNA, problemem jednak jest dość skąpa baza próbek porównawczych. Dlatego IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie poszukują pilnie kontaktu z rodzinami więźniów do 1956 roku . Najbliżsi ofiar komunistów mogą uzyskać więcej informacji na stronie www.ipn.gov.pl

W trakcie dotychczasowych działań w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zabezpieczono materiał genetyczny od ponad dwustu osób.
IAR/agkm

Zobacz serwis specjalny: Katyń >>>

''

Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: mordowano na "sposób katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:58
Podczas prac na wojskowych Powązkach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli 111 szczątków ofiar represji komunistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje na "Łączce". IPN ujawni dane ofiar

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:20
Na konferencji IPN dowiemy się, czyje ciała oprawcy komunistycznej bezpieki pochowali w bezimiennych grobach na warszawskiej Łączce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka grobu płk. Cieplińskiego. Czy będzie na "Łączce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:31
Medalik połknięty tuż przed śmiercią może przyczynić się do identyfikacji ciała Łukasza Cieplińskiego.
rozwiń zwiń