Historia

70. rocznica likwidacji łódzkiego getta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 06:00
W łódzkim getcie z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło według różnych źródeł od 5 do 12 tysięcy osób.
Audio
  • Lolek Grynfeld wspomina getto, do którego trafił jako dziecko
  • Szymon Berger dziękuje Polakom, którzy pomogli Żydom z getta
Wywózka kobiet i dzieci z getta w Łodzi do obozu zagłady Żydów Kulmhof
Wywózka kobiet i dzieci z getta w Łodzi do obozu zagłady Żydów KulmhofFoto: USHMM, Wikipedia/dp

70 lat temu dokonano likwidacji getta żydowskiego w Łodzi (Litzmannstadt Ghetto). Założone w lutym 1940 roku, zostało zlikwidowane jako ostatnie - 29 sierpnia 1944 roku.

Handel

Nz: Handel na rynku na terenie getta w Łodzi, źr. USHMM, Wikipedia/dp

Dramatyczne warunki

Łącznie przez getto łódzkie przeszło około 200 tysięcy Żydów. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi. Ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych gett na terenie Polski, likwidowanych podczas wojny.

Hitlerowcy stworzyli w łódzkim getcie warunki podobne do tych  panujących w obozach przymusowej pracy. Tylko w 1943 roku dla potrzeb gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy pracowało tam 70 tysięcy osób w ponad stu zakładach. Poza tym 9 tysięcy ludzi zostało zatrudnionych w administracji getta.

Zlokalizowane w najbardziej zaniedbanej części Łodzi (Bałuty i Stare Miasto) zajmowało początkowo 4,13 km², a następnie zmniejszono je do 3,82 km². Zagęszczenie zamkniętych tam mieszkańców było ogromne. W 1942 roku na 1 km² przypadało 42 587 osób, a w jednym pokoju żyło 6-7 osób.

Eksterminacja

23 czerwca 1944 Niemcy zaczęli realizować plan likwidacji getta. Do połowy lipca wywieźli do Kulmhof ponad 7 tys. osób. Zbrodnia ta była tak wielka, że nawet to miejsce zagłady nie było w stanie sprostać planowi eksterminacji. Pozostałych mieszkańców getta wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport ze stacji kolejowej Radegast do Oświęcimia odszedł 29 sierpnia 1944.

IAR, agkm/ mb