Historia

Owidiusz. Poeta-wygnaniec a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 05:00
20 marca 43 p.n.e. urodził się Owidiusz, jeden z najwybitniejszych rzymskich poetów. Przez wieki wierzono w polskość autora "Metamorfoz" i "Sztuki kochania".
Owidiusz
Owidiusz Foto: Sebastian_Photography/Shutterstock

Przyszedł na świat w Sulmo, mieście u podnóży Apeninów, w rodzinie bogatego kupca jako Publius Ovidius Naso. Nauki pobierał w Rzymie. Ojciec oczekiwał, że Owidiusz wybierze karierę urzędniczą. Jego ciągnęło bardziej do poezji niż do prawa.

Do najbardziej znanych dzieł Owidiusza należy "Sztuka kochania", poemat który można potraktować jako jeden z pierwszych podręczników zawierających porady dotyczące związków damsko-męskich. Warto dodać, że Owidiusz był dwukrotnym rozwodnikiem. Za opus magnum poety uznawane są "Metamorfozy" – monumentalny, liczący piętnaście ksiąg poemat epicki. Owidiusz, opierając się na mitologii greckiej i rzymskiej, przedstawia w nim genezę i historię świata.

Dobra passa artysty skończyła się w tym samym czasie, w którym okazały się "Metamorfozy", czyli w 8 roku n.e.. Z nieznanych przyczyn został on wygnany z Rzymu przez Oktawiana Augusta. Władca rozkazał mu wyjechać do miasta Tomis nad Morzem Czarnym (obecna Konstanca w Rumunii).

Prowincjonalnej osadzie daleko było do Rzymu. Niewielu mieszkańców Wiecznego Miasta zapuszczało się w te rejony świata. Prosił o amnestię zarówno Oktawiana, jak i jego następcę - Tyberiusza. Obaj nie okazali poecie łaski. Owidiusz zamieszkał wśród Greków, Germanów oraz Sarmatów i prawdopodobnie wśród nich zmarł.

W bezpośrednią ciągłość między starożytnym ludem Sarmatów a Polakami powszechnie wierzono w Rzeczpospolitej od XVII wieku (stąd pojęcie „sarmatyzm”). Wygnanie poety stało się podstawą legendy o spolonizowaniu autora "Metamorfoz".

- W polskość Owidiusza, a przynajmniej w jego spolonizowanie, wierzono przez wieki i nie tylko w Polsce – mówił Stanisław Szenic w rozmowie z Teofilem Sygą.

Posłuchaj o rzekomych dowodach na "polskość" Owidiusza, jakie przytaczają Stanisław Szenic i Teofil Syga w audycji "Czy Owidiusz był Polakiem?".

Posłuchaj
13:26 czy owidiusz był polakiem___d 29181_tr_0-0_99361466a67f91b[00].mp3 "Czy Owidiusz był Polakiem?" - audycja Stanisława Szenica i Teofila Sygi z cyklu "Antykwariat z kurantem". (PR, 12.08.1972)

 

bm


Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wergiliusz – "Eneida" przyniosła mu nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 06:00
Syn rolnika, który został najsłynniejszym rzymskim poetą. Historia godna filmowego scenariusza. Jego dzieło życia – "Eneida" – było źródłem inspiracji dla poetów i pisarzy w kolejnych wiekach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Horacy - trwalszy niż spiż

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 07:00
- Stał się jednym z najbardziej nieśmiertelnych twórców, którego dzieło i wpływ na twórczość europejską są aktualne nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat – mówił Henryk Ładosz w audycji poświęconej Horacemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teodozjusz Wielki – cesarz Kościoła triumfującego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:00
11 stycznia 347 urodził się Teodozjusz I Wielki, cesarz rzymski od 379 roku, ostatni władca zjednoczonego imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heliogabal – szalony cesarz

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 06:03
- W historiografii przypisuje mu się wszystkie możliwe grzechy. To był taki super Neron. Choć tak naprawdę to postać bardzo typowa dla początku III wieku, czyli okresu głębokiego kryzysu Cesarstwa – mówił Marek Urbański na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń