Historia

Charles Baudelaire – bunt wobec fałszu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 06:03
Baudelaire do dziś zachwyca i niepokoi. Inspiruje psychologów, filozofów, krytyków literackich do nowych rozważań. A materiał do badań jest ogromny. Pisał bowiem nie tylko o malarstwie, ale też muzyce i literaturze. Pisał nowele i tłumaczył opowiadania Edgara Allana Poe.
Audio
  • Charles Baudelaire - audycja z cyklu "Szkic do portretu". (PR, 01.04.1976)
Charles Baudelaire
Charles BaudelaireFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

9 kwietnia 1821 urodził się Charles Baudelaire, francuski poeta i krytyk, prekursor symbolizmu i dekadentyzmu, zaliczany do grona "poetów przeklętych".

Poezja Baudelaire’a, z zachwytem przyjęta przez krytykę, wzbudziła jednak zgorszenie tzw. moralistów, którzy wytoczyli poecie proces o obrazę moralności publicznej. Obrazą było sześć wierszy tomu "Kwiaty zła". Wyrok sądu o zakazie publikacji uchylono dopiero 100 lat później, w 1949 roku.

Dlaczego gorszyły ówczesnych? Były inne. Rzucały wyzwanie obowiązującej estetyce. Motywem działania Boudelaire’a była nienawiść do przeciętności, fałszu i pruderii. W swojej poezji miłosnej niszczył uznane konwencje. Ukazywał brzydotę i nędzę. Nie lękał się odstręczających obrazów. Prowokował mieszczan i szokował ich smak wizjami wzbudzającymi odrazę.

"Kwiaty zła" były owocem namiętnych sprzeczności, które toczyły walkę w sercu i umyśle poety. Nie był jednak wolny od romantycznej ironii, buntu przeciw nudzie. Piękno przeciwstawiał śmierci, chorobie, padlinie i starości.

Mieczysław Jastrun pisze w swoim eseju: "W istocie rzadko wokół jakiego poety nagromadziło się tyle nieporozumień, co wokół Baudelaire’a. Symboliści widzieli w nim przede wszystkim mistrza posępnych nastrojów. Nie darmo Sartre pisał o Baudelairze studium w duchu egzystencjalistycznym. Cała twórczość Baudelaire’a jest bezustannie ponawianą próbą wyjścia poza siebie. Dlatego jest to twórczość heroiczna".

Posłuchaj audycji z cyklu "Szkic do portretu".

Czytaj także

Blaise Cendrars – obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 06:03
Pisarz o wielkiej wyobraźni. Los sprawił, że spotykał w swoim życiu wszystkich. Od rewolwerowca Ala Jenningsa, po Charliego Chaplina, z którym mieszkał w jednym pokoju i pracował w tym samym music-hallu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Molier – bawiąc uczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 06:03
Molier ośmieszał wszystko i wszystkich. Jego życie parokrotnie było zagrożone przez to, jak zuchwale dobierał się do różnych współczesnych tematów. Jednocześnie zaś uparcie wierzył w moralizatorską rolę teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

André Gide - "być doskonale szczerym"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 06:03
Gide od początku budził skrajne emocje. Jedni go bardzo cenili i zachwycali się jego twórczością. Inni nie znosili, bądź byli zazdrośni. Dzięki swojej fortunie, był niezależny. Na każdy temat miał swoje własne zdanie, dużo podróżował i dobierał sobie przyjaciół wedle własnego uznania.
rozwiń zwiń