Historia

Łódź. Do 8 sierpnia można obejrzeć najstarszy dokument dotyczący miasta

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 05:40
Wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku akt renowacyjny wystawiono w Muzeum Miasta Łodzi. Z uwagi na wartość historyczną i stan pergaminu, czas prezentacji jest ograniczony.
Prezentacja oryginału przywileju renowacyjnego z 1433 roku, sygnowanego przez króla Władysława Jagiełłę, odbywająca się w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Izraela Poznańskiego.
Prezentacja oryginału przywileju renowacyjnego z 1433 roku, sygnowanego przez króla Władysława Jagiełłę, odbywająca się w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Izraela Poznańskiego.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku, przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej - podkreśliła dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.

Cudem odnaleziony

Dokument, który odnawia i rozszerza wydane przez władcę 10 lat wcześniej prawa miejskie dla Łodzi, przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego ujawnił go ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy "Przyczynki do monografii Łodzi", wydanej w 1922 roku, następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony.

Jak się okazało, przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna w archiwach rodziny Panasiuków. Został odnaleziony i zidentyfikowany przez przez Krzysztofa Laszkiewicza, a następnie przekazany do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

- Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do dziesięciu dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w jednej z najbardziej reprezentacyjnych muzealnych przestrzeni – w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający - wyjaśniła główna inwentaryzatorka Muzeum Miasta Łodzi Natalia Scegielniak-Glica.

598. urodziny miasta

W czwartek, 29 lipca, łodzianie obchodzili 598. urodziny swojego miasta. Król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie 29 lipca 1423 roku w Przedborzu nad Pilicą. Oryginalny dokument lokacyjny zaginął podczas wojen szwedzkich 1655 roku. Natomiast w czwartek w Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowano po raz pierwszy odnaleziony niemal po 100 latach przywilej potwierdzający lokację Łodzi, również sygnowany pieczęcią króla Władysława Jagiełły.

- To najstarszy oryginalny zachowany dokument w dziejach Łodzi i drugi dokument tego samego wystawcy, czyli króla Władysława Jagiełły. Wystawiono go kilka lat po dokumencie lokacyjnym z 1423 roku, czyli 25 czerwca 1433 roku w Kole w czasie wyprawy króla Jagiełły na Krzyżaków - wyjaśniła prof. Alicja Szymczak z Instytutu Historii UŁ.

PAP/bm

Czytaj także

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:25
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronowo. Zwycięstwo w cieniu Grunwaldu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 05:45
"Wygrana pod Koronowem była mniejsza, niż pod Grunwaldem, ale wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących można ją wyżej kłaść nad grunwaldzką" – pisał o starciu Jan Długosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królowa, za której czasów narodził się mit Polski od morza do morza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:36
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem konkursowe pytania dotyczą ciekawostek z życia Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, świętej Jadwigi, kanonizowanej w 1997 roku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozejm w Nieszawie. Krok do pokoju z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:40
9 grudnia 1410 roku w Nieszawie podpisano rozejm pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Zakonem Krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnice i podobieństwa w Polsce i Norwegii we wczesnym średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 19:30
Trudno powiedzieć Norweg, Polak - dwa bratanki. A jednak naukowcy z Polski i Norwegii postanowili przyjrzeć się historii obu krajów między rokiem 1000 a 1300. Czego chcą się dowiedzieć dzięki takiej historycznej podróży do świata ówczesnych elit na ziemiach piastowskich, oddzielonych od Norwegii morzami Bałtyckim i Północnym?
rozwiń zwiń